V Kolumbii zadržali jedného z najhľadanejších Slovákov: Označili ho za šéfa drogového gangu

  • V nedeľu Interpol zadržal obávaného Slováka
  • Ide o 28-ročného Michala Píša, po ktorom pátrali 4 krajiny
  • Na Slovenku mu hrozí 20 rokov za mrežami
Michal Píš, Slovák zadržaný v Kolumbii
Na fotografii je zadržaný Slovák Michal Píš elcolombiano.com
  • V nedeľu Interpol zadržal obávaného Slováka
  • Ide o 28-ročného Michala Píša, po ktorom pátrali 4 krajiny
  • Na Slovenku mu hrozí 20 rokov za mrežami

Vyšetrovacie orgány zadržali v Kolumbii v Cartagene v jednom z miestnych domov nebezpečného obchodníka s drogami. Podľa informácií portálu elcolombiano.com má ísť o občana Slovenska, po ktorom je vyhlásené medzinárodné pátranie. Zahraničnú správu si ako prvý všimol portál noviny.sk.

Jeho meno svietilo medzi 50 najhľadanejšími zločincami sveta. Slováka hľadali štyri európske krajiny s červeným obežníkom Interpolu. Podľa Cartagenskej metropolitnej polície sa 28-ročného Michala Píša podarilo dolapiť minulú nedeľu popoludní v obytnej budove v luxusnej štvrti Manga. Na policajné manévre malo protidrogové komando aj oficiálny súdny rozkaz.

Podľa tamojších spravodajských zdrojov sa zadržanému mužovi podarilo dostať do Cartageny, kde sa usadil ako cudzinec. V posledných dňoch sa však pokúsili vycestovať do inej krajiny, čo viedlo k odhaleniu medzinárodnými policajtmi, ktorí mu išli po krku. 

Michal Píš
zdroj: elcolombiano.com

„Kým slovenské úrady predkladajú dokumenty na vydanie Píša, kolumbijská polícia vyšetruje, či spomínaný obchodník s drogami nadviazal po príchode do krajiny kontakt s miestnymi gangmi,“ citujeme miestny portál.

Organizátor drogového gangu

Michal Píš je na Slovensku stíhaný za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Od roku 2018 podľa polície pôsobil ako člen organizovanej skupiny pôsobiacej na území Bratislavského, Trenčianskeho a Žilinského kraja a tiež na území Českej republiky. Gang sa zaoberal predovšetkým dovozom, prechovávaním a obchodovaním s drogami. Holandské vyšetrovacie úrady však členov drogovej skupiny spájajú aj s viacerými vraždami.

Píš mal podľa slov polície obchodovať najmä s pervitínom, pričom mesačné obraty skupiny šplhali až na 170-tisíc eur, ktoré skupina zarobila za predaj 10 kíl drog.

Muži zákona ešte v októbri 2022 priblížili, že Píš je považovaný za hlavného organizátora drogovej skupiny, pričom väčšina jej členov je už obžalovaná alebo odsúdená. Podľa informácií noviny.sk má ísť práve o skupinu známu ako Parketári, no ľudia z nej ešte nestáli pred súdom.

Parketári

O obrovskom medzinárodnom záťahu špeciálnych jednotiek sa začalo hovoriť v polovici júla 2022. V tom čase elitní príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v úzkej spolupráci s partnerskými policajnými zložkami v Rakúsku a Maďarsku rozbehli rozsiahlu akciu na drogový gang s krycím názvom Parketár.

Krátko po nej obvinili 16 ľudí. Tí sa mali od roku 2016 zaoberať distribúciou kokaínu a pervitínu.

Policajná akcia Parketári sa dá rozdeliť na akési dve časti. Jedna sa týka obrovského množstva zbraní nájdených v dome zápasníka MMA a tá druha podľa informácií Startitup zas obchodu s drogami s prepojením na zahraničné drogové kartely.

Vyšetrovanie elitných príslušníkov NAKA podľa našich zistení smerovalo k drogovým kartelom z Mexika a Rumunska, s ktorými mali členovia slovenského drogového gangu priamo obchodovať.

Hrozí mu 20 rokov 

Michal Píš bol už v minulosti rozsudkom právoplatne odsúdený za drogovú trestnú činnosť, no a teraz mu podľa slovenskej polície hrozí až 20 rokov za mrežami. Ostáva však otázkou, či ho tamojšie orgány vydajú na trestné stíhanie na Slovensko. 

„Prosíme verejnosť o spoluprácu pri pátraní po tejto hľadanej osobe, aby spravodlivosti za jeho skutky bolo učinené zadosť a aby sa predišlo pokračovaniu páchania tejto trestnej činnosti, ktorej dôsledkom je množstvo zničených ľudských životov,“ napísali minulý rok policajti.

Krátko po 12. hodine v stredu sa policajný zbor k prípadu oficiálne vyjadril na svojom facebookovom profile.

„Policajti cieľového pátrania Prezídia Policajného zboru získavali operatívne informácie na území SR v úzkej spolupráci s príslušníkmi NAKA P PZ a Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Prezídia Policajného zboru. Tieto informácie boli následne bezodkladne odstupované partnerskému útvaru v Španielsku a Kolumbii. Mravenčia práca a trpezlivosť priniesli očakávané ovocie,“ uzavreli muži zákona na sieti. Pridali aj fotografiu Michala Píša s tamojšími orgánmi, na ktorej mal iné oblečenie, ako na tej predtým. 

Zdroje: elcombiano.com, noviny.sk, FB PZ SR, FB PZ SR

Najnovšie videá

Trendové videá