V Liptovskej Tepličkej sú nádherné 400-ročné stavebné unikáty, ktoré sa dnes snažia kopírovať svetoví architekti

  • Dedina má niekoľko jedinečných stavieb, ktoré pochádzajú ešte zo 17. storočia
  • Dnes sa stali sa vyhľadávanou atrakciou, navštevovanou nielen Slovákmi ale aj zahraničnými turistami
Liptovská Teplička
Instagram/@dnes_cestujem, Instagram/@eobie_93
  • Dedina má niekoľko jedinečných stavieb, ktoré pochádzajú ešte zo 17. storočia
  • Dnes sa stali sa vyhľadávanou atrakciou, navštevovanou nielen Slovákmi ale aj zahraničnými turistami

Vyzerá ako domov Froda z Pána prsteňov, pritom sa nachádza na Slovensku. Dedina Liptovská Teplička skrýva niekoľko unikátnych stavieb, ktoré Slováci vedeli stavať už pred 400 rokmi.

Sú to pivnice, ktoré boli postavené, aby udržiavali chlad pod nánosom zeminy, ktorá bola následne obrastená trávou. Dnes sa podobným princípom nanáša zemina na strechy moderných stavieb v snahe zachovať príjemnú teplotu vnútri budovy. 

Nálezy na Liptove pochádzajú ešte z doby kamennej 

Liptovská Teplička sa nachádza na severnom úpätí Nízkych Tatier a má 2 380 obyvateľov.

Táto dedinka je obrazom celého Slovenska. Magický región nám závidí celá Európa

Podľa webu Pamiatky Slovenska, obec má dlhú história, ktorá siaha až do roku 1634, z ktorého bola zachovaná aj písomná zmienka. Prostredie, v akom sa Teplička nachádza, však datuje nájdené archeologické artefakty až do mladšej doby kamennej.

Liptov a okolie zaznamenali kolonizačný rozvoj v 13. storočí a od vtedy začali vznikať prvé osídlia. Obyvatelia pribúdali a v prvej polovici 17. storočia sa začala tvoriť takzvaná goralská kolonizácia, vznikli aj nové obce medzi, napríklad Liptovská Teplička.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#dnescestujem z Hobbitonu od @2iveta3 Viac travel inspiracie najdes na WWW.DAYBYME.COM @daybyme #daybyme

Príspevok, ktorý zdieľa Taguj #dnescestujem (@dnes_cestujem),

Sklady na zemiaky ako európsky unikát

Raritou tejto obce sú spomínané pivnice, ktoré v minulosti slúžili na uskladnenie zemiakov. Ide o európsky a zrejme aj o svetový unikát. Špeciálne sklady na zemiaky, ktoré vykopali pred mnohými rokmi, slúžia dnes ako komory a dosahujú mínusových stupňov. Teplota, ktorá je vo vnútri, je navyše rovnaká aj počas leta a zimy, čo je veľkou výhodou.

Sú tri metre hlboké, dole široké, hore úzke. „Pivnice vyhĺbili ľudia kolmo do zeme. Je to taká vápencová hlina, ktorú ľudia volajú mončička, pretože keď ju chytíte do rúk, v prstoch sa vám rozsype, má podobu múčky. A práve táto mončička udržuje zemiaky v takom perfektnom stave, v akom sú,“ píše web Pamiatky Slovenska.

Pivnice sa celé storočia dedia z generácie na generáciu, a teda sú to práve miestni občania, ktorí udržiavajú túto tradíciu. 

Liptovská Teplička je turistickým lákadlom 

Pivnice sa stali sa aj vyhľadávanou atrakciou. Dovnútra si ešte donedávna mohol nazrieť len v sprievode majiteľa, no niektoré sú už voľne sprístupnené verejnosti. V dedine sa poriadajú napríklad aj každoročne konané folklórne slávnosti, počas ktorých môžeš zarastené sklady navštíviť.

Niektoré sú zrekonštruované a návštevníci tak môžu vidieť, ako kedysi ľudia skladovali zemiaky a iné plodiny. V blízkosti nich vznikla aj oddychová zóna, kde si môžu miestni, ale aj turisti odpočinúť.

Liptov ukrýva neskutočné slovenské poklady, ktoré by si mal zažiť

Ak sa na unikátne pivnice prídeš pozrieť, nevynechaj turistické trasy, ktoré sa nachádzajú v okolí. Príroda na Liptove je nádherná a láka aj zahraničných turistov. Vydať sa môžeš po náučnom chodníku, kde sa dozvieš veľa o histórii obce, a aj niečo o samotných pivniciach, tradíciách, ale aj o rastlinách a zveri, ktorá v okolí žije. V blízkosti narazíš aj na prameň s pitnou vodou, kde sa môžeš osviežiť a túru zakončiť na salaši s výbornými bryndzovými haluškami. 

Zdroj: Pamiatky Slovenska

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK