V lotyšskej Rige sa za noc objavili cyklotrasy! Aktivisti ukázali neochotnému mestu, že keď sa chce, cesta sa nájde

  • Cykloaktivistom v Rige už na magistrát nestačili slová, a tak prešli k činom.
collage
http://pilsetacilvekiem.lv / latvia.travel
  • Cykloaktivistom v Rige už na magistrát nestačili slová, a tak prešli k činom.

Bratislava nie je jediným mestom s cyklistickými problémami. V hlavnom meste Lotyšska sa potýkajú s veľmi podobnými problémami. Nedostatok cyklotrás, autá parkujúce na chodníkoch a cyklisti a chodci odsúdení na nekonečné vzájomné zavadzanie si na chodníkoch.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

Podobne ako v Bratislave, aj v Rige magistrát už dlho hovorí o zmene. No zmena nikde. Pod nátlakom aktivistických skupín prijali niekoľko zákonov a strategický plán, no tie zatiaľ zostávaj iba na papieri.

„Predpokladám, že tým že sme boli pozvaní ku návrhu riešenia, mesto dúfalo, že umlčí naše protesty. Nevyšlo to podľa plánu ani pre nich ani pre nás. Nová stratégia mobility bola navrhnutá, no implementácia ide odvtedy úplne zlou cestou. Najmä kvôli kompletnému nedostatku chápania základných problémov mobility a politickej vôle,“ povedal pre portál CityLab.com jeden z aktivistov pozvaných ku návrhu stratégie mobility Toms Kokins.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

Najčastejšou výhovorkou magistrátu je, že na cestách jednoducho nie je na cykloprúdy dostatok miesta. A tak sa miestni aktivisti rozhodli dokázať, že kde je vôľa, tam je cyklocesta. Za noc namaľovali na jedenej z najfrekventovanejších ulíc cyklotrasy, a čuduj sa svete, zmestili sa.

Ľudia, ktorí si mysleli, že za novými trasami stojí magistrát, mu začali posielať pochvalné správy. No ten sa okamžite pustil do mazania neoficiálnych trás.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

Cykloaktivizmus nie je v Rige ničím nezvyčajným. V roku 2014 miestni nadšenci zorganizovali protest, kde na bicykle pripevnili konštrukciu, ktorá im dala rozmery auta. V tom istom roku tiež miestni urbanisti vytvorili kúsok ilegálnej cyklotrasy, ktorou chceli taktiež poukázať na dostatok miesta na cestách.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

Fakt, že inde majú rovnaké problémy ako my, nie je až tak nápomocný. No podobne ako v Rige, aj u nás sa musíme spoliehať na aktivistov, aby neochotnému magistrátu dokázali, že veci sa dajú reálne dosiahnuť.

Či už je to Cyklokoalícia a jej neúnavné lobovanie, verejná osveta a bikesharing WhiteBikes, alebo akékoľvek iniciatívy po celom Slovensku ako Žltý bicykel, či Vlk, ktorý nikdy nespí. Tieto združenia sa môžu od seba navzájom inšpirovať a kto vie, možno niekedy sa aj u nás objaví nejaká tá „ilegálna“ cyklotrasa.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech