Hlboko v Malých Karpatoch sa skrýva výnimočný dom ako vystrihnutý z rozprávky

  • Poľovníci patria tradične medzi tie konzervatívnejšie skupiny spoločnosti
  • Citovo skôr preferujú tradície pred novými vecami
  • Ale ako to môže všetko vyzerať, keď sa k nim pripoja aj architekti?
p4-1
archinfo.sk/tomáš auxt
  • Poľovníci patria tradične medzi tie konzervatívnejšie skupiny spoločnosti
  • Citovo skôr preferujú tradície pred novými vecami
  • Ale ako to môže všetko vyzerať, keď sa k nim pripoja aj architekti?
Podľa článku od autora Jakub Moravčík, Archinfo.sk, autori projektu: Ing. arch. Tomáš Auxt Ing. arch. Miroslav Hrušovský Ing. arch. Peter Kožuško Ing. arch. Linda Hrušovská Ing. arch. Peter Hudač Ing. Michal Zabranský

Prezentované dielo je výnimočné tým, že nové kvality dokázalo prerozprávať formou na jednej strane prijateľnou aj pre “echt” poľovníkov, na druhej strane je to evidentne nová, súčasná a svieža architektúra. Autorský prístup dokázal integrovať tradičné a nové. Konzervatívne a moderné. Rustikálne materiály a sofistikované technické prvky. Hrubé s jemným. Parohy s dizajnom.

Ako to vidia autori?

Poľovnícka chata pod vrchom Vysoká, využívaná miestnym združením poľovníkov je koncipovaná ako sústava 5 radiálne usporiadaných objektov okolo centrálneho nádvoria. Kompaktné, tradičné, až archetypálne hmoty distribuujú bohatý program v kompozícii, ktorá dômyselne redukuje vizuálny objem domu a posúva ho do diétnej hmotnostnej kategórie.

V kontraste so subtílnym objemom domu je jeho robustný, drsný a veľmi maskulínny prejav odrážajúci sa v monochromatickom drevenom obklade aplikovanom naprieč celým objemom, bez potreby dekorovania a ornamentu.

Málokedy sa stretneme s podobným kontroverzným zadaním. A málokedy nás výsledok potešil i pobavil viac. Dobrá architektúra sa dá (a vyplatí) robiť naozaj všade. Aj v hlbokom lese.

Viac fotiek si pozri v našej galérii 

Nehostinná, monolitická, ba až fortifikačná fasáda sa vďaka pohyblivým elementom dokáže zmeniť na otvorený pavilónový priestor v lesnej krajine, akoby odjakživa určený pre rodinné slávnosti poľovníkov.

Mnohotvárnosť domu tkvie aj v charaktere jednotlivých priestorov – od nerezovej pitevne zveri pre silné povahy, cez veselú ležérnu zafúľanosť hostinca až po romantický apartmán s precízne spracovaným detailom. To všetko spája exteriérová obývačka, ktorá je najvyhľadávanejším miestom pre zdieľanie poľovníckych historiek.

zdroj: archinfo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá