V Malých Karpatoch už čoskoro vyrastie vyhliadka, z ktorej uvidíš do troch okolitých krajín

  • Novej vyhliadkovej veže na bratislavskej Devínskej Kobyle sa zrejme dočkáme ešte tento rok
  • Autorom projektu je ateliér ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ
karpaa
ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ,wikipedia.org- Doronenko
  • Novej vyhliadkovej veže na bratislavskej Devínskej Kobyle sa zrejme dočkáme ešte tento rok
  • Autorom projektu je ateliér ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ

Mestská časť Devín, ako príslušný stavebný úrad, začala koncom mája stavebné konanie. Informovala o tom TASR. Výstavba by sa podľa predbežných odhadov mohla začať už 1. júla. Trvanie výstavby sa odhaduje na zhruba dva mesiace.

Vyhliadka v areáli bývalej raketovej základne by mala byť vysoká 21 metrov, teda zhruba ako sedemposchodová budova. Tvoriť ju bude sedem vyhliadok. Návštevníkom by mala ponúkať výhľady na Alpy či Viedeň, v prípade dobrého počasia až na Zobor v Nitre. Dostupná by mala byť peším aj cyklistom. Má ísť o verejne prístupnú atrakciu, na ktorej samospráva neplánuje vyberať vstupné.

zdroj: ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ

Autorom projektu je ateliér ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ. „Sme radi, že sme mohli podporiť projekt vyhliadkovej veže jej návrhom, nakoľko sme našou projekčnou činnosťou  v mestskej časti Dúbravka aktívne angažovaní a záleží nám na pozdvihnutí a zatraktívnení tejto lokality ako aj priľahlého mestského prostredia,” hovorí pre Startitup Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD.

Vrchol Devínskej Kobyly je najvyšším bodom masívu Devínskej Brány. Okrem atraktívneho výhľadu a výbornej dostupnosti z mestskej časti Dúbravka, je lokalita umiestnenia vyhliadkovej veže zaujímavá aj dedičstvom studenej vojny, a to raketovou základňou protivzdušnej obrany mesta, toho času opustenou a hodnej rekonštrukcie pre pamäť doby.

Vyhliadková veža sa nachádza v juhovýchodnej časti areálu na „chrbte“ Devínskej Kobyly na „priesečníkoch“ obľúbených náučných a turistických chodníkov vedúcich k areálu z Devína, Devínskej novej Vsi a Dúbravky.

zdroj: ARCHITEKTI ŠEBO LICHÝ

Zámerom investora bolo vybudovať atraktívnu vyhliadkovú vežu s nízko nákladovým rozpočtom. Podľa architektonického štúdia to bola výzva, ktorej sa skúsení architekti radi chopili.

Umiestnenie vyhliadkovej veže na hranici troch štátov, podľa ateliéru, prezentuje až symbolický význam ako politického tak kultúrneho rozmeru prelínania kultúr strednej Európy.

„Výhľad do troch susediacich krajín je  motívom, ktorý sme pretavili do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Najvyššia plošina je osadená na nivelete približne 20 metrov nad okolitým terénom. Bohatá fauna a flóra Devínskej Kobyly inšpirovali zhmotnenie výrazu vyhliadkovej veže štíhlym tvarom modlivky zelenej, ktorá sa vyskytuje na tomto území. Biela farebnosť vyhliadky dáva vyniknúť jej sošnej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly,” dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech