V Martine si otvorili vietnamské bistro. Teraz chcú precestovať Vietnam a priniesť na Slovensko, čo tu chýba

  • Vo vietnamskom bistre NhaBe nájdeš kombinácie chutí, na aké len tak ľahko nenatrafíš
  • Svoje gastro umenie chcú teraz posunúť na celkom inú úroveň
  • Ich plánom je precestovať Vietnam a natočiť tu film, v ktorom otvoria dôležité témy v našej spoločnosti
bigg
archív NhaBe
  • Vo vietnamskom bistre NhaBe nájdeš kombinácie chutí, na aké len tak ľahko nenatrafíš
  • Svoje gastro umenie chcú teraz posunúť na celkom inú úroveň
  • Ich plánom je precestovať Vietnam a natočiť tu film, v ktorom otvoria dôležité témy v našej spoločnosti

Za konceptom NhaBe stojí 26-ročný Namo a Ivana z Martina. Svoj vzťah sa rozhodli posunúť dopredu netradičným spôsobom – budovaním rodinného podniku. Namo je polovičný Vietnamec, ktorého otec je v gastronomickom biznise profesionálom. Nama vždy hnevalo, že sa Vietnamci na Slovensku schovávajú za ázijské bistra, kde často vôbec nejde o vietnamskú kuchyňu. Aj preto vzniklo NhaBe, ktoré je už na prvý pohľad či sústo úplne iné.

zdroj: NhaBe

Otvorili síce úspešné vietnamské bistro, ale to im nám nestačí a ľuďom chcú dať viac. Ich najnovším plánom je precestovať Vietnam a natočiť film. Cieľom je lepšie precítiť kultúru a gastronómiu Vietnamu a filmom otvoriť dôležité témy v našej spoločnosti.  Ide však o finančne veľmi náročný projekt, preto naň spustili crowdfundingovú kampaň.

Všetky náklady spojené s cestou do Vietnamu, cestovaním, ubytovaním, stravovaním tam, plus workshopy a výstup v podobe filmu predstavujú pre 11-členný tím až 30 000 eur. Na polovicu spustili kampaň na Startlabe a na polovicu majú v pláne osloviť sponzorov. Podporiť tento projekt môžeš aj ty, priamo TU.

Aké kuchárske workshopy máte v pláne absolvovať? Pôjde o profesionálne lekcia alebo sa jednoducho chcete inšpirovať lokálmi?

Tým, že máme na juhu Vietnamu rodinu a známych, vieme sa dostať do viacerých reštaurácii a bistier. V pláne máme aj profesionálne workshopy zamerané hlavne na výrobu vlastných výrobkov, ako sú napríklad bagety a ryžové rezance. Chceme z Vietnamu priniesť nové chute a postupy, inšpirovať sa priamo vietnamským streetfoodom a tým vytvoriť u nás v bistre ešte autentickejšiu atmosféru Vietnamu.

zdroj: NhaBe

Aké špeciálne jedlá by ste chceli na Slovensko z Vietnamu určite priniesť? Čo tu chýba?

Jedlá ako také nie je problém pripraviť aj zo surovín dostupných na Slovensku. Ale pri kvalite a zážitku z jedla rozhodujú detaily. To sú pri vietnamskej kuchyni najmä rôzne bylinky, omáčky, vlastné rezance alebo bagety.


zdroj: NhaBe

Prečo ste sa rozhodli z vašej cesty natočiť aj dokument? V čom bude ten váš iný, ako tie, ktoré sa dajú dnes na internete pozrieť?

Bola by to nevyužitá príležitosť, precestovať Vietnam a nepriniesť na Slovensko odtiaľ nejaký vizuálny materiál – či už profesionálne fotky alebo film. Zároveň čo my budeme cestovať po “gastro-mape Vietnamu” kameraman bude zachytávať situácie, kde nastane stret kultúr. Chceli by sme ukázať, že napriek rozdielnosti, vedia tieto dve kultúry spolu priateľsky fungovať. Ide s nami profesionálny kameraman, strihač a režisér v jednom Simon Seriš (Saymon production). Film bude iný hlavne svojim vizuálom, témou a obsahom, keďže ideme priamo do vietnamských rodín. Nebude to žiadny cestovateľský vlog. Premiéru filmu plánujeme v Amfiku v Martine, film by sme chceli priniesť aj do alternatívnejších kín v iných mestách na Slovensku.

Je v niečom vietnamská kultúra či mentalita podobná tej slovenskej? 

To by sme nechali na subjektívnom zvážení každého z nás. Film DaGa ponúkne stret kultúr a nahliadneme s ním hlbšie do vietnamskej mentality a kultúry. Určite tieto dve kultúry niečo spája aj rozdeľuje.

Nha Be bistro točí film vo Vietname. Buď súčasťou, my ti to vrátime

Priatelia, chceme vám dať ešte lepšie ňabečko. Také, ktoré ešte lepšie chutí, ešte viac vyžaruje atmosféru Nha Be a otvára v našej spoločnosti dôležité témy. Preto ideme s Nha Be Family precestovať a nacítiť Vietnam. Navyše tam spolu so Saymon production natočíme film.✌️ #dagamovieTvorte lepšie Nha Be spolu s nami. Podporte nás v crowdfundingovej kampani: www.startlab.sk/nha-be-film-vietnamMy vám to vrátime.

Gepostet von NhaBe vietnamese bistro am Montag, 14. Oktober 2019

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech