V meste im chýbala kultúra, teraz vďaka nim zažíva Bytča renesanciu

  • Kultúrneho centra v Bytči otvorili 9. marca a vystúpili na ňom také mená ako Katrína Máliková či Bulp
  • S rozpočtom 7-tisíc eur a bez vlastných priestorov tvoria organizátori unikátny umelecký projekt
  • Za Kultúrnym centrom stoja rovnakí ľudia ako za letným festivalom Hviezdne noci
KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Marcel Huljak)
  • Kultúrneho centra v Bytči otvorili 9. marca a vystúpili na ňom také mená ako Katrína Máliková či Bulp
  • S rozpočtom 7-tisíc eur a bez vlastných priestorov tvoria organizátori unikátny umelecký projekt
  • Za Kultúrnym centrom stoja rovnakí ľudia ako za letným festivalom Hviezdne noci

Festival Hviezdne noci prebieha každý rok v Bytči, stoja za kultúrnym centrom rovnakí ľudia ako za festivalom?

Je to tak, sú to tí istí ľudia, ktorí stáli pri základní prvého ročníka festivalu. Vytvorili sme si už určitú komunitu a tá začala postupne pracovať na všetkých akciách, aké sme zastrešovali. Všetci vychádzame z toho, že Bytča je celkom malé mesto a tvorí ho malý okruh ľudí. Začali sme sa spoznávať prostredníctvom jedného baru, ktorý podporoval alternatívnu kultúru.

Takisto sme sa zblíži aj vďaka kinu, ktoré založil programový riaditeľ Hviezdnych nocí Peter Gärtner spolu s Jánon Bušfym a ďalšímí luďmi, kam sme ešte ako tínedžeri chodievali a zoznamovali sme sa s miestnou kultúrou.

zdroj: KC Hviezdne noci (Marcel Huljak)

Vtedy ste si povedali, že Bytča potrebuje vlastný festival?

Prvé kultúrne aktivity sme začali riešiť ešte v rámci filmového klubu, kde okrem premietaní prebiehali aj koncerty, takže nejaké základy tam už boli aj v minulosti. Z toho potom vznikla myšlienka festivalu, ten začal fungovať v roku 2015. Úplne začiatky boli celkom bizarné, pretože s nápadom sme prišli asi tri mesiace predtým, ako sa rozprúdili organizačné prípravy.

Čo vás inšpirovalo k založeniu Kultúrneho centra Hviezdnych nocí?

V meste nám skrátka niečo chýbalo, chceli sme priniesť veľkomestskú kultúru aj do Bytče. Myslíme si, že každé mesto si zaslúži mať vlastný priestor na stretávanie a kultúru. U nás zatiaľ nemáme miesto, no rozhodli sme sa priniesť aspoň tú kultúru a ľudia sa môžu stretávať na rôznych podujatiach, ktoré budú prebiehať v rozličných priestoroch v Bytči. Najväčšou motiváciou bola pre nás práve celoročná aktivita, nechceli sme makať už len 4 dni v roku, ako je to pri festivale, ale umenie budeme prinášať pravidelne.

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Tomáš Kuša)

Ako si aj ty spomínala, Bytča je malé mesto, je tu dopyt po kultúre dostatočný na to, aby dokázal uživiť takéto kultúrne centrum?

Ja si myslím, že áno. To sa však ešte iba odrazí na návštevnosti. Na festival sme zatiaľ mali veľmi pozitívne odozvy, čo nás presvedčilo o tom, že dopyt tu je. Vychádzam aj z osobnej skúsenosti, keď som žila v Bytči intenzívnejšie, kultúra mi tam dosť chýbala a verím, že rovnako sa cítia aj ďalšie generácie.

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Tomáš Kuša)

Spomínala si, že ešte nemáte vlastné priestory, kde akcie prebiehajú?

Zatiaľ sme využili priestory reštaurácie V uličke, ktorá vznikla iba nedávno, tu sme organizovali aj otvorenie. Podujatia budú prebiehať aj v Sobášnom paláci, inak sa to bude meniť, na každú akciu budeme hľadať nejaký vhodný priestor. Ambícia je taká, že čím viac miest zapojíme, tým bude program v rámci Bytče kompaktnejší. Veríme, že niektoré podujatia budú prebiehať aj v kultúrnom dome, pretože je to jediný plne vybavený priestor v meste. Sme otvorení aj návrhom od samotných interpretov.  

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Tomáš Kuša)

Akým spôsobom ste získali financie na otvorenie kultúrneho centra?

Pomohol nám Fond na podporu umenia s rozbehovým rozpočtom 7- tisíc eur, pridali sme aj vlastné zdroje, dôležitým prvkom je aj vstupné a tiež hľadáme ďalších sponzorov. Veľkou podporou sú ľudia, ktorí nám poskytnú priestory. Veríme, že je dôležité začať a nečakať kým príde veľký budget.

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Marcel Huljak)

Mali ľudia o otvorenie záujem? S akou účasťou ste počítali, naplnili sa vaše očakávania?

Boli sme veľmi spokojní, išlo o nový priestor, chceli sme osloviť nových ľudí, ktorí aj prišli. Počítali sme asi so stovkou návštevníkov a tento počet sa aj naplnil.

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Tomáš Kuša)

Budú na akciách počas roka vystupovať hlavne interpreti, s ktorými sme sa už počas Hviezdnych nocí stretli?

Nie tak úplne, priniesť chceme hlavne kultúru, akú ľudia z mesta chcú. Keď vidíme, že sa počas festivalu vytvorí fanúšikovská základňa nejakej kapely, radi ju zavoláme znova, ale plánujeme pracovať aj s novými umelcami. Na otvorenie sme chceli priniesť známe mená, akými boli Katarína Máliková a Bulp, no tie sa budú meniť. Diváci určite uvidia niečo, čo u nás ešte nebolo. Aj na festivale je vidieť, že prinášame mená, ktoré sú mladé a na Slovensku ešte nie až tak etablované.

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Marcel Huljak)

Na aké typy kultúrnych podujatí sa budú môcť návštevníci centra tešiť?

Určite to bude hudobný program vo forme koncertov, prebiehať budú aj literárne večery, detské divadlá, performatívne vystúpenia pre dospelých divákov, premietania aj cestovateľské kiná či rôzne prednášky.

Ako často budete akcie organizovať?

Počítame, že to bude asi 3-krát mesačne a zatiaľ sa orientujeme takmer výhradne na víkendy.

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Marcel Huljak)

Budú akcie prebiehajúce počas roka nejako spojené s tým, čo uvidíme v lete na festivale?

Priamo nie, možno otvoríme nejaké témy v rámci prednáškového cyklu, ktoré sa dopovedia, keďže sa to nedá úplne oddeliť. Skôr pôjde o také nepriame prelínanie, pretože pracujeme pod jednou značkou, no k priamej náväznosti nie.

Plánujete si zachovať svoju multižánrovosť?

My sme začínali ako filmový festival a hudobný program bol pôvodne iba sprievodný, až neskôr sa pomer rôznych umeleckých žánrov vybalansoval a toho sa chceme držať aj teraz.

zdroj: KC Hviezdne noci - OTVORENIE (Tomáš Kuša)

Keďže nemáte vlastné priestory, ako u vás prebieha organizačná zložka, kde sa stretávate?

Veľká časť prebieha v nočných hodinách, komunikujeme cez sociálne siete a samozrejme sa aj stretávame, väčšinou je to cez víkendy.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech