V mlynčeku pomleli vlastného člena gangu: Sátorovci boli najvražednejšou skupinou slovenskej mafie

  • Vraždili svojich parťákov, na objednávku a aj z rozmaru
  • Reč je o najvražednejšom mafiánskom gangu sátorovcov, ktorý vyčíňal na Slovensku i v Maďarsku
mafia na slovensku
TASR/Štefan Puškáš, Youtube/Doku Sk, Cz, GER
  • Vraždili svojich parťákov, na objednávku a aj z rozmaru
  • Reč je o najvražednejšom mafiánskom gangu sátorovcov, ktorý vyčíňal na Slovensku i v Maďarsku

Slovensko má veľmi bohaté dejiny, avšak nie všetky sú vyslovene lichotivé. Mafiánske gangy sú nezameniteľnou súčasťou našej histórie a je fakt, že tieto skupiny majú na svedomí životy mnohých ľudí, medzi ktorými však boli i členovia z vlastných radov.

Gang sátorovcov sa považuje za jeden z najvražednejších, ktoré kedy pôsobili na našom území. Jeho vznik sa datuje na úplný záver minulého storočia, a to rok 1999, a pôsobiť mali približne jedno desaťročie, teda do roku 2010. Ich rajónom bolo predovšetkým územie okolo Komárna, Galanty a Dunajskej Stredy, avšak bolo známe, že ich napojenie na svet mafiánskeho podsvetia siahal až do susedného Maďarska.

Počet obetí ich kriminalistického vyčíňania sa má údajne pohybovať okolo stovky. Tento zločinecký gang bol priam povestný surovými praktikami.

„Sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu, nielen na území Slovenska,“ vyjadril sa pre TASR prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v roku 2019.

Patrili medzi expertov v páchaní ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti. Vynikali v neoprávnených uplatňovaniach nárokov na vratky z DPH. Podnikali s výrobou cigariet a podľa informácií vyšetrovateľov mali zriadenú nelegálnu továreň na ich distribúciu.

Poprava pápayovského gangu

V súčasnosti si veľká časť skupiny odpykáva dlhoročné tresty vo väzení alebo sú už po smrti. Na ich čele stál Ľudovít (Lajos) Sátor, ktorý si objednal jednu z najväčších vrážd v dejinách európskej kriminalistiky. Išlo o popravu mafiánskeho gangu pápayovcov v Dunajskej Strede v bare Fontána.

Obvinenými boli v tejto kauze bratia Csaba a Szilárd Raiszovci, Arpád Szamaránszky a údajný objednávateľ vraždy Lajos Sátor.

„Buď to bola chyba, alebo zámer, že Sátor ušiel aj z policajného záťahu na neho, napriek tomu, že ho mali na dosah. A rovnako to bola buď chyba, alebo zámer, že v roku 2010 po nástupe nového vedenia Policajného zboru nebolo Sátorovi umožnené, aby sa vrátil, aj keď sám sa ponúkol, že je pripravený vydať sa spravodlivosti.“

Ďalším z aktérov kauzy vyvraždeného pápayovského gangu bol Andrej Reisz. Všetci sa napokon stratili bez stopy okrem Arpáda Szamaránskeho, ktorý zahynul v roku 2005 pri autonehode.

Jeden z vyšetrovateľov popravy pápayovcov, Boris Drevenák, bol spojencom polície a sátorovcov. Práve on mal pomáhať Sátorovi s úkrytom pred políciou. Podľa informácií Denníka N ho v roku 2019 odsúdili na 17 rokov. Na výkon trestu však nenastúpil.

Bratské duo skončilo na pohrebisku

Csaba a Szilárd Reiszovci podľa obžaloby zaobstarali zbrane a zabezpečili logistiku celého masakru v bare Fontána. Polícia im po poprave pápayovcov našla v prenajatej garáži všetko – od zbraní až po parochne. Vo väzbe sa dlho nezdržali a po chvíli boli na slobode.

Od septembra 2008 po nich nebolo ani stopy. Až v marci 2011 médiá na Slovensku priniesli správu, že v spustnutom areáli družstva v osade Čótfa – okres Dunajská Streda, sa našli telesné pozostatky dvoch mužov.

Malo ísť o telá nezvestných bratov, ktorí tiež figurovali v najväčšej mafiánskej poprave v európskych dejinách. Z ich vraždy v tom istom roku polícia obvinila Sátora, ktorý bol vtedy v policajnom pátraní. Celá udalosť sa odohrala v obývačke Zsolta Nagya v obci Vrakúň.  

Csaba a Szilárd Reiszovci
zdroj: Facebook/Historia Mafie na Slovensku

Zabili ho vlastní parťáci 

Po hlave zločineckého gangu Ľudovítovi Sátorovi polícia pátrala od roku 2000. V tom čase ešte Sátor netušil, že aj jeho čoskoro dobehne smrť a krvou ho pošpinia jeho vlastní ľudia. Bolo to o 10 rokov neskôr, po tom, čo všetky pokusy polície o jeho nájdenie boli márne.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Plus 7 dní, Teraz.sk, Aktuality, Na stope, Noviny, Nový Čas, Denník N, TV Noviny, TASR, Youtube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá