V najekologickejšej krajine sveta si na príbytky maľujú pohlavný úd. Televízia mala do 90. rokov zákaz

  • Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
  • Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť
Ilustračné foto
Ilustračné foto, The Culture Trip Unsplash/Avaron Santhelices
  • Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
  • Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť

Nádherná krajina, o ktorej dnes kolujú legendy. Z jedného extrému sa prehuplo jej vnímanie do druhého. Nevoľníctvo vystriedalo prvenstvo v uhlíkovej neutralite.

V Bhutáne otroctvo skončilo niekedy v polovici minulého storočia a televízia zo zahraničia bola v tejto krajine zakázaná ešte aj v 90. rokoch. K zakázaným veciam patril okrem televízora aj internet, ktorý bol v Bhutáne sprístupnený až s príchodom roku 2000.

O Bhutáne sa ešte nedávno písalo ako o krajine, ktorá patrí medzi tie najchudobnejšie a najzaostalejšie na svete. Ešte stále sú tu prítomné prvky stredovekého či feudálneho systému, v zmysle – ľudia nepracujú na svojej vlastnej pôde, ale na takej, ktorá patrí nejakému pánovi.

Dnes je takýchto podobných správ o tejto krajine nielenže oveľa menej (ak ešte vôbec), ale nahradili ich úplne iné, ktoré znejú až protikladne s vyššie menovaným. Bhután je už niekoľko rokov označovaný za „najšťastnejšiu“ a „najzelenšiu“ či „najekologickejšiu“ krajinu sveta.

Pozrieme sa, prečo to tak je, a taktiež na to, čo toto malé kráľovstvo v Himalájach ponúka turistom, od ktorých pýta peniaze trochu neštandardným, iným štýlom.

zdroj: Unsplash/ Prateek Katyal. Cestou po Bhutáne

Návšteva Bhutánu a ako sa sem vôbec dostať

Toto himalájske kráľovstvo takzvaného „hrmiaceho draka“, menšie než Slovensko, bolo ešte pred niekoľkými desaťročiami cudzincom doslova zavreté a vstup doň bol zakázaný. Cestovný ruch sa tu v podstate rozbieha až v posledných rokoch a aj v tomto smere je Bhután naozaj špecifický.

Ak plánuješ nejakú low-cost cestu s letenkami v hodnote maximálne pár priemerných obedov v Bratislave, Bhután asi nebude pre teba. Už samotná cesta do Himalájí ťa nepochybne vyjde zopár stoviek eur.

Krajina má len jedno medzinárodné letisko v meste Paro, kde priame lety z Európy zoženieš len veľmi ťažko, takže sa najskôr budeš musieť dostať trebárs do susednej Indie či nepálskeho Káthmandu. Odtiaľ už lety do Paro, našťastie, zoženieš.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Dobrodruh.sk, Tomáš Kubuš zo Street Food Hunters, Interez.sk, Bubo, Yes Theory

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá