V najšťastnejšej krajine sveta mladí nemajú záujem o vaping. Má cieľ, ktorý by mal ísť príkladom pre celý svet

  • Fínsko bolo najväčším spotrebiteľom cigariet na jedného človeka v 20. rokoch 20. storočia
  • Krajina má ambície byť krajinou bez fajčiarov
e_cigarety
Unsplash/ Tapio Haaja, Unsplash/Don Delfin Almonte
  • Fínsko bolo najväčším spotrebiteľom cigariet na jedného človeka v 20. rokoch 20. storočia
  • Krajina má ambície byť krajinou bez fajčiarov

najšťastnejšej krajine sveta sa podarilo zakázať príchute e-cigariet pred pár rokmi, čo zafungovalo. Krajina naskočila na trať stať sa nefajčiarskou krajinou, a to do roku 2030.

Aj keď Fínsko bolo najväčším spotrebiteľom cigariet na jedného človeka v 20.rokoch 20. storočia, Fínsku sa podarilo za posledných dvadsať rokov znížiť počet fajčiarov na polovicu.

E-cigarety prestávajú byť atraktívne pre mladých ľudí od 14 do 17 rokov, pričom denne ich fajčí menej ako 1% študentov stredných škôl. V roku 2030 fínska vláda očakáva, že menej ako 5% ich obyvateľstva bude fajčiť. Podľa Fínskeho inštitútu pre zdravie asociálnu starostlivosť v súčasnosti fajčí 16% mužov v produktívnom veku a viac ako polovica ľudí, ktorí fajčia, chcú prestať fajčiť.

zdroj: Unsplash/CDC

Vďaka progresívnej a dôslednej politike v oblasti tabakových výrobkov Fínsko dokázalo obmedziť fajčenie u dospelých aj mladých ľudí,“ hovorí Markku Tervahauta, generálny riaditeľ Fínskeho inštitútu pre zdravie a sociálnu starostlivosť. „Fínsko tiež dokázalo zabrániť tomu, aby sa elektronické cigarety stali trendovým produktom, ktorý uprednostňujú mladí ľudia.

Nie sú až také škodlivé, ale ani bezpečné

V marci vydal inštitút Public Health England správu o e-cigeratách. V nej vyvracajú  tvrdenia, že e-cigarety sú viac škodlivé ako tabak, avšak stále nie sú úplne bezpečné. Obsahujú menej škodlivé chemikálie, ktoré spôsobujú choroby súvisiace s fajčením, no ich následky po dlhodobom používaní zostáva neznámy.

V správe dodávajú, že je potrebných ešte viacero výskumov na vplyv e-cigariet na zdravie.

Zdroje: worldhappiness.report, vapingpost.com, savutonsuomi.fi, thl.fi, gov.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech