V najväčšej atómovej elektrárni v Európe horí, jeden blok odstavili

  • V Zaporižžskej jadrovej elektrárni vypukol požiar
  • Odstavený musel byť jeden blok a kilometre vedenia
  • Rusko a Ukrajina uvádzajú dve verzie príbehu
Jadrové elekrárne
V Zaporižžskej jadrovej elektrárni horelo už na začiatku invázie (na snímke vľavo), SITA/Zaporizhzhia nuclear power plant via AP,TASR/Lukáš Grinaj
  • V Zaporižžskej jadrovej elektrárni vypukol požiar
  • Odstavený musel byť jeden blok a kilometre vedenia
  • Rusko a Ukrajina uvádzajú dve verzie príbehu

V Zaporižžskej elektrárni na východe Ukrajiny horí. Rozsah a vinník požiaru nie sú zatiaľ jasné, obidve strany konfliktu sa obviňujú navzájom. Elektráreň je už nejaký čas obsadená ruskými okupačnými vojskami, ktoré si tu urobili niečo ako pevnosť. Elektráreň bola pod paľbou Rusov ešte v marci na začiatku invázie, jeden z blokov vtedy zachvátil požiar.

Záhadný požiar

Podľa slov obidvoch strán, ako Ukrajiny, tak aj Ruska, požiar vznikol v dôsledku delostreleckej paľby, ktorá zasiahla jeden z blokov elektrárne. Spoločnosť Enerhoatom, ktorá je zodpovedná za prevádzku elektrárne podľa Reuters uviedla, že ju zasiahli ruské vojenské sily.

Dodáva však, že elektráreň je zatiaľ plne funkčná a nehrozí žiadny únik rádioaktívneho žiarenia. Musel byť však odpojený spomínaný blok a nefunkčných je niekoľko kilometrov vedenia. Ako dôvod odpojenia týchto častí elektrárne uviedla spoločnosť škodu, ktorá vznikla na jednej z rozvodní. Vedenie vysokého napätia malo viesť do susednej tepelnej elektrárne.

Ruská verzia uvádza, že útok na elektráreň bol vykonaný ukrajinskými jednotkami a poškodil dve elektrické vedenia, ktoré energiou zásobovali miestny rozvádzač.

Ruská, štátom riadená agentúra TASS útok zároveň označila za „opakovaný“ a uviedla, že bol vykonaný pomocou vojenských dronov. „Len čistým šťastím sme predišli humanitárnej katastrofe,“ uviedol pre TASS vysoko postavený ruský zdroj.

Strely len tak tak nezasiahli kritickú infraštruktúru elektrárne,“ dodáva. Zároveň tvrdí, že Rusko má k dispozícii fotografie a videá, ktoré dokazujú, že hovorí pravdu. Portál iDnes ďalej informuje, že hasiči v súčasnosti požiar hasia a zatiaľ nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Údajné video z incidentu je priložené nižšie.

 

Mimo kontroly

Záporožská jadrová elektráreň je problematická aj vo väčšom meradle. Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi varoval, že najväčšia jadrová elektráreň v Európe „je úplne mimo kontroly“. Zároveň naliehavo požiadal Rusko a Ukrajinu, aby čo najrýchlejšie umožnili expertom návštevu komplexu s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa jadrovej nehode.

V rozhovore pre agentúru The Associated Press Grossi povedal, že situácia v Zaporižžskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa každým dňom stáva nebezpečnejšou. Elektráreň, ktorá sa nachádza v meste Enerhodar na juhovýchode krajiny, je od marca, krátko po začiatku ruskej invázie, pod kontrolou ruských vojsk.

vojak, Ukrajina
zdroj: Ilustračná: TASR/AP/Bernat Armangue

V zariadení „bol porušený každý princíp jadrovej bezpečnosti“, vyjadril sa Grossi s tým, že „to, čo je v stávke, je extrémne vážne a extrémne dôležité a nebezpečné“. Vymenoval pritom viacero porušení bezpečnosti elektrárne a dodal, že sa nachádza „v oblasti aktívneho vojnového konfliktu“, v blízkosti územia ovládaného Ruskom.

Nie je podľa neho rešpektovaná fyzická integrita elektrárne, pričom spomenul ostreľovanie na začiatku vojny, keď ju obsadili Rusi, a tiež pokračujúce informácie o útokoch v Zaporižžii, z ktorých sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

Napätá situácia

V zariadení je „paradoxná situácia“, keď ju síce ovládajú Rusi, no ukrajinskí zamestnanci naďalej pracujú na chode elektrárne, čo vedie k napätiu a údajne i násiliu, pokračoval. MAAE síce má s pracovníkmi nejaký kontakt, je však poruchový a nepravidelný.

Prerušené sú podľa Grossiho aj dodávky vybavenia a náhradných dielov, „takže si nie sme istí, či elektráreň dostáva všetko, čo potrebuje“. MAAE tiež potrebuje vykonať dôležitú inšpekciu, aby zaistila, že jadrový materiál je chránený a „je tam veľa jadrového materiálu, ktorý treba skontrolovať“.

jadrova elektraren
zdroj: Unsplash – Jadrová elektráreň

Keď si toto všetko dáte dokopy, máte prehľad vecí, ktoré by sa nikdy nemali diať v žiadnom jadrovom zariadení. Preto od prvého dňa trvám na tom, že musíme mať možnosť sa tam dostať a vykonať toto bezpečnostné hodnotenie, urobiť opravy a pomôcť tak, ako sme už urobili v Černobyli,“ vysvetlil Grossi.

MAAE musí ísť do Zaporižžia tak ako išla do Černobyľa, aby zistila fakty, čo sa tam skutočne deje, vykonala opravy a inšpekcie a „zabránila jadrovej nehode“, dodal.

Zdroje: Reuters, iDnes, TASS, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá