V Nemecku sa už páry rovnakého pohlavia môžu zosobášiť aj si adoptovať deti

  • Nemecko urobilo významný krok vpred.
piii
wellesleyfreelibrary.org
  • Nemecko urobilo významný krok vpred.

Nemeckí zákonodarcovia dnes s veľkým náskokom hlasovali za legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Toto historické rozhodnutie prišlo len niekoľko dní potom, čo sa kancelárka Angela Merkelová zásadne postavila proti hlasovaniu za túto ešte stále kontroverznú otázku.

Návrh zákona dáva homosexuálnym párom v Nemecku rovnaké práva ako majú heterosexuálne páry. Taktiež umožňuje párom rovnakého pohlavia uzatvoriť manželstvo a adoptovať si deti. Za túto otázku hlasovalo 393 poslancov a proti bolo 226, pričom štyria sa zdržali.

foto:pexels.com

Je veľmi pravdepodobné, že spomínaný návrh zákona prejde Nemeckou hornou komorou už budúci týždeň. Spolková rada už legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia schválila už dávnejšie.

Hneď ako sa zákon oficiálne podpíše, Nemcko vstúpi do klubu viac ako 20-tich krajín, kde je takýto typ manželstva už považovaný za bežný. Dve tretiny Nemcov uviedlo, že by hlasovali v prospech legalizácie manželstiev osôb rovnakého pohlavia aj v nedávnom prieskume YouGov.

Ako informoval portál interez.sk, Merkelovej kresťanskí demokrati (CDU) a ich bavorskí spojenci z CSU doteraz blokovali všetky snahy zaradiť takéto sobáše do nemeckých právnych predpisov.

Kancelárka sa tento týždeň vyjadrila v tom zmysle, že poslanci by mohli o návrhu hlasovať na základe vlastného presvedčenia, a nie pokynov svojich strán, čím fakticky uľahčila cestu k jeho schváleniu.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech