Žene v nemocnici odmietli vykonať interrupciu, zomrela. Musia zaplatiť pokutu

  • Žene odmietli v poľskej nemocnici vykonať potrat
  • Lekári čakali na odumretie plodu, žena zomrela na septický šok
  • Pri kontrole zistili v nemocnici viaceré pochybenia, udelili jej pokutu
Poľsko protesty
TASR/Twitter, Czarek Sokolowski, Olivia
  • Žene odmietli v poľskej nemocnici vykonať potrat
  • Lekári čakali na odumretie plodu, žena zomrela na septický šok
  • Pri kontrole zistili v nemocnici viaceré pochybenia, udelili jej pokutu

Poľský Národný fond zdravia (NFZ) zistil viaceré nezrovnalosti v organizácii, realizácii a kvalite zdravotnej starostlivosti poskytovanej v nemocnici v meste Pszczyna na juhu krajiny.

Tieto skutočnosti boli zistené počas kontroly súvisiacej so septembrovým úmrtím tehotnej ženy, ktorej bol odopretý interrupčný zákrok. Pacientka bola hospitalizovaná práve v tejto nemocnici, informovala v stredu tlačová agentúra PAP.

Nemocnici pre zistené pochybenia udelili pokutu vo výške takmer 650 000 zlotých (v prepočte zhruba 140 000 eur).

Lekári čakali na to, kým plod zahynie

Zmienená žena (30) bola v 22. týždni tehotenstva, keď ju hospitalizovali v nemocnici v Pszczyne, pretože jej odtiekla plodová voda. Podľa miestnych médií sa lekári po odtečení plodovej vody rozhodli počkať, kým plod zahynie, namiesto toho, aby žene vykonali interrupčný zákrok. Plod v tele ženy napokon aj naozaj zahynul, pričom žena krátko po tom zomrela na septický šok.

Správy o tejto tragédii vyvolali v Poľsku protesty ľudí, ktorí pokladajú za príčinu smrti ženy prísnu poľskú protiinterrupčnú legislatívu.

Šéf NFZ Filip Nowak na stredajšej tlačovej konferencii, na ktorej boli prezentované výsledky vykonanej kontroly, uviedol, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti v uvedenej nemocnici bolo príliš neuspokojivé, a to vrátane zdravotníckych postupov. Dodal, že uloženie pokuty nemocnici „nič nemení na tom, že tam došlo k tragédii s nezvratnými následkami“.

Poľsko má jeden z najprísnejších interrupčných zákonov

Výsledky kontroly budú postúpené aj príslušnej prokuratúre, ktorá celý prípad vyšetruje. Vo vyhlásení vydanom krátko po smrti ženy nemocnica ubezpečovala, že jej personál urobil všetko pre záchranu pacientkinho života.

Poľský ústavný súd vlani v októbri označil za protiústavné interrupcie z dôvodu nezvratných vývojových chýb plodu, ktoré zahŕňajú rozsiahle spektrum poškodenia od Downovho syndrómu až po smrteľné choroby.

Poľská legislatíva týkajúca sa interrupcií bola už predtým jednou z najprísnejších v Európe a pripúšťala interrupciu len v prípade znásilnenia, ohrozenia života matky alebo vážneho poškodenia plodu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie