V nemocnici hrozili zdravotníkom zabitím, personál sa musel ukryť. Najmladšia výtržníčka mala len 15 rokov

  • K incidentu došlo koncom novembra vo svidníckej nemocnici
  • Personál covidového oddelenia sa pred agresívnymi návštevníkmi musel zamknúť v jednej z izieb
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Roman Hanc,TASR/Pavel Neubauer
  • K incidentu došlo koncom novembra vo svidníckej nemocnici
  • Personál covidového oddelenia sa pred agresívnymi návštevníkmi musel zamknúť v jednej z izieb

Polícia obvinila z trestného činu násilia proti skupine obyvateľov spáchaného v súbehu s trestným činom výtržníctva päť osôb, ktoré sa koncom novembra v nemocnici vo Svidníku vyhrážali personálu zabitím.

Kopali do dverí izby

Osoby vstúpili na COVID oddelenie nemocnice, kde sa správali agresívne a vulgárne. Personál sa pred nimi zamkol v jednej z izieb, výtržníci búchali a kopali do dverí izby a snažili sa do nej dostať. Zdravotníkom vulgárne nadávali, nechýbali ani vyhrážky zabitím.

Vyšetrovanie tohto incidentu, ako aj získané dôkazy, umožnili podľa prešovskej policajnej hovorkyne Jany Ligdayovej obviniť 15-ročnú slečnu z obce Havaj, 20-ročnú ženu zo Stropkova a troch mužov vo veku 18, 21 a 32 rokov z obce Havaj. V prípade dokázania viny na súde im hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. V prípade mladistvej ide o polovičnú sadzbu.

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Vytvárajú u ľudí strach a nepokoj

Na tému sa vyjadrila ja ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá v rozhovore pre agentúru SITA uviedla, že Slovensko čelí aj množstvu útokov na záchranárov či zdravotníkov, ktorí zabezpečujú očkovanie.

zdroj: TASR/ Lukáš Grinaj

„Na to je potrebná reakcia. To je tiež časť právnej úpravy v novele Trestného zákona. Myslíme si totiž, že by mali byť vyššie tresty, ak je niekto terčom útoku preto, že vykonáva takéto zamestnanie,“ skonštatovala s tým, že si treba povedať, prečo vlastne k útokom dochádza. Podľa ministerky za to môžu dezinformácie, ktoré vytvárajú u ľudí strach a nepokoj.

„My si môžeme povedať, že skúsme zabrániť útokom, ale ja si myslím, že by sme si ako spoločnosť mohli dať väčšiu ambíciu. Zabrániť aj tomu šíreniu dezinformácií. Je zjavné, že sociálne siete sa s tým nevedia sami vysporiadať. Dokedy máme čakať?“ uzavrela ministerka spravodlivosti.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie