V nemocnici zariadili izbu v socialistickom štýle. Seniorom pomáha v prinavrátení spomienok

  • Do retro izby v českej nemocnici chodia seniori odpočívať a spomínať na staré časy
  • Tento projekt je dôkazom toho ako málo stačí aspoň k malému zlepšeniu podmienok v nemocniciach
socc
nemocnicevitkovice.agel.cz
  • Do retro izby v českej nemocnici chodia seniori odpočívať a spomínať na staré časy
  • Tento projekt je dôkazom toho ako málo stačí aspoň k malému zlepšeniu podmienok v nemocniciach

Retro izba s nábytkom z 60. a 70. rokov, ktorý vracia návštevníkov do čias minulých. Pre svojich pacientov ho zriadila Vítkovická nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL. Dobový gauč, kreslá, veľký stôl s ôsmimi stoličkami, knižnica s časopismi a knižkami. Toto všetko nájdu pacienti na oddelení Následnej lôžkovej starostlivosti. Ide o pacientskú izbu, ktorej veľkosť je približne 4×8 metrov,, kde sa seniori stretávajú, trávia voľný čas, vodia si sem návštevy alebo sa tu rehabilitujú.

„Myšlienku zriadiť retro izbu sme zverejnili na našom nemocničnom Facebooku a hneď sa nám ozývali ľudia, ktorí do neho chceli venovať nábytok a zariadenie. Vďaka nim sme ho otvorili už v decembri, povedala Lenka Holubová, staničné sestra oddelenia následnej starostlivosti Vítkovické nemocnice, s tým, že izba má pozitívny vplyv na seniorov a ich pamäť.  V dobovom prostredí si vybavia veľa zdanlivo zabudnutých spomienok a precvičujú tak mozgové funkcie.

Retro izbu využívajú aj pracovníci rehabilitácie, ktorí s pacientmi precvičujú kognitívne funkcie, teda pamäť, poznávanie predmetov či hrajú najrôznejšie edukatívne hry. Zároveň tu prebiehajú aj rôzne výtvarné dielne.

Chodia sem aj dievčatá z dobrovoľníckeho združenia ADRA na takzvanú kávičkarňu. Rozprávajú sa tu s pacientmi, hrajú rôzne spoločenské hry a napríklad vyrábajú najrôznejšie darčekové predmety, v rámci pracovnej terapie,“ dodala staničné sestra Lenka Holubová.

Spoločnosť AGEL je najúspešnejším súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. V súčasnosti prevádzkuje v Českej republike nemocnice, polikliniky, sieť lekární, laboratórií, distribučných spoločností a ďalšie špecializované zdravotnícke zariadenia.

Na Slovensku pôsobí od roku 2006 prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti AGEL SK a prevádzkuje desať nemocníc, špecializovanú nemocnicu v Bratislave, pracovnú zdravotnú službu a ďalšie spoločnosti, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

AGEL zamestnáva viac ako 13 000 zamestnancov, na Slovensku je to okolo 4 400 zamestnancov. Investície do zdravotníckych zariadení na Slovensku sa v minulom roku pohybovali vo výške viac ako 1,4 milióna eur. Podľa údajov z Finstatu, spoločnosť AGEL SK a.s. sa v roku 2017 dostala do zisku z -675 789 € na 1,392 mil. € a tržby jej narástli o 205 % na 4,463 mil. €.

zdroj:nemocnicevitkovice.agel.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech