V nemocniciach neleží ani 300 ľudí s COVID-19 a zdravotníctvo už kolabuje

  • Viaceré slovenské nemocnice sú kvôli pacientom s koronavírusom vyťažené a odkladajú operácie
  • Počet pacientov hospitalizovaných pritom nie je vysoký, iba niečo vyše troch stoviek pacientov
Virus_Outbreak_Czech_Republic038935731019
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Viaceré slovenské nemocnice sú kvôli pacientom s koronavírusom vyťažené a odkladajú operácie
  • Počet pacientov hospitalizovaných pritom nie je vysoký, iba niečo vyše troch stoviek pacientov

340 hospitalizovaných, z toho 282 pozitívnych. Toto množstvo pacientov stačilo na to, aby to slovenské nemocnice prestali zvládať. Epidémia koronavírusu už výrazne zaťažuje náš zdravotnícky systém, ktorý podľa všetkého dlho nevydrží.

Kolaps je na dohľad

Podľa údajov NCZI je momentálne hospitalizovaných 311 ľudí s koronavírusom alebo podozrením naň. Infekčné oddelenia polovice nemocníc, ktoré majú pacientov s COVID-19 prijímať, sú však zaplnené aj na 100% a pacientov pomaly nemajú kam dávať.

Problémom je aj fakt, že je nakazených pomerne veľa zdravotníkov. „K 4. októbru bolo aktívnych 588 prípadov pozitívnych zdravotníckych pracovníkov, z toho 113 prípadov bola profesionálna nákaza,“ uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa rezortu zdravotníctva Daša Račková. 

nemocnica, koronavírus testovanie
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Problém číslo 1: Vyťažené nemocnice

Kritická situácia neplatí v každej jednej nemocnici na Slovensku, no viaceré z nich už majú naozaj veľký stres. Mieru vyťaženosti nemocníc poskytol médiám tlačový odbor ministerstva zdravotníctva.

Napríklad Fakultná nemocnica v Trenčíne má svoje infekčné oddelenie naplnené na 100% a musí reprofilizovať lôžka. Vytvorili tu aj špeciálny COVID pavilón, podobne ako nemocnica v Ružomberku.

Sem vozia najmä pacientov z Oravy, ktorá patrí medzi najviac zasiahnuté regióny. Obsadené majú takmer všetky infektologické lôžka. Vyťažené sú aj lôžka v Martine či Nitre. Naopak, niektoré nemocnice nie sú vyťažené ani na 20% (napr. Lučenec) či Banská Bystrica (24%).

V utorok pribudlo rekordných 877 prípadov koronavírusu. Čakajú nás ďalšie rekordy, tvrdí Matovič

Problém číslo 2: Pozitívni zdravotníci

Z 588 je 113 takých, ktorí sa nakazili priamo v nemocnici. „Väčšina sa nakazila v súkromí, v tomto chcem apelovať, aby boli naši lekári zodpovední. Ďalšia časť sa nakazila, áno, aj v nemocnici ale od svojich pozitívnych kolegov, teda nie priamo od pacientov,” povedal minulý týždeň minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pozitívne testovaní lekári idú automaticky do karantény. Ak ide napríklad o ošetrovateľov v domovoch sociálnych služieb, pozitívny ošetrovateľ sa môže starať o rovnako pozitívneho klienta. Podľa Slovenskej lekárskej komory zatiaľ nie je dôvod obávať sa, že nám zdravotníci dôjdu a do služby budeme musieť povolať aj tých, ktorí mali pozitívny test.

Pozitívni zdravotníci predstavujú prinajlepšom nepohodlie pre pacientov, prinajhoršom úplný výpadok zdravotnej starostlivosti. Mnohé nemocnice už pozastavili operácie, ktoré neohrozujú život pacienta.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Skryté problémy

Problém tak môže vzniknúť v prípade veľkého ohniska v jednom regióne, ako sa to stalo napríklad na Orave. Pacienti z okresov Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín nemajú spádovú nemocnicu s infekčným oddelením, putujú preto do Ružomberka.

Nemocnice majú presný plán reprofilizácie a nie je jednoduché umiestniť pacienta s COVID-19 kamkoľvek. Musí byť totiž v izolácii a to vôbec nie je jednoduché splniť. Zdravotníci však majú aj naďalej problémy s ochrannými pomôckami a najmä s testami na koronavírus.

Chodíme cez plné čakárne pacientov, ktorí nemajú častokrát ani rúška, kašlú. Som dennodenne v kontakte s chorými pacientmi a každý z nich môže byť infikovaný a pokiaľ ho nevyšetríme, tak o tom nevieme. Testy máme ale často dostupné tak, že vo večerných hodinách alebo cez víkend sa v nemocniciach netestuje,” hovorí pre Aktuality člen krízového štábu Peter Visolajský. 

Testy chýbajú nielen pri testovaní pacientov, ale aj zdravotníkov. Visolajský navrhuje 24-hodinovú diagnostiku na krízovom štábe, zatiaľ sa výsledku nedočkal.

Zdroje: Aktuality.sk, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech