V Nitre môžeš zažiť adrenalínovú turistiku. Otvorili dve nové ferraty

  • Ferraty sú čoraz obľúbenejšie turistické trasy
  • Po novom ich nájdeš už aj v Nitre
  • Výstup trvá približne polhodinu
ferrata v Nitre
KOCR
  • Ferraty sú čoraz obľúbenejšie turistické trasy
  • Po novom ich nájdeš už aj v Nitre
  • Výstup trvá približne polhodinu

Leto sa pomaly končí, no to nič nemení na tom, že ešte stále tu je priestor na výlety v slovenskej prírode. Ak túžiš po adrenalíne, jednou z možností je prejsť ferratu. Takýchto lezeckých trás je v našich končinách čoraz viac.

Dnešným dňom, od 1. septembra, sú na území Nitrianskeho kraja sprístupnené pre verejnosť nové ferraty. Ak ich chceš navštíviť, môžeš tak spraviť do 30. novembra, kedy sa začne zimná uzávera. Tá je pre takéto trasy bežná hlavne kvôli bezpečnosti.

ferrata v Nitre
zdroj: KOCR

Majú dve obťažnosti

Ako informuje tlačová správa, s myšlienkou vybudovania ferrát prišli členovia Nitrianskeho horského spolku. Nachádzajú sa na skale pod Pyramídou v Nitre, pričom pozostávajú z dvoch trás.

Ide o obťažnosti B a B/C a ak ich zdoláš, dostaneš sa na vrchol skalného piliera vrchu Pyramída, ktorý sa nachádza na obľúbenom Zobore. Jednoduchšia trasa sa volá Brezová a vedie cez 12-metrovú výstupovú trasu.

Druhá trasa, s názvom Dubová, je pre zdatnejších turistov, ktorí prejdú po 15-metrovom lanovom moste. Zaujímavé je, že táto ferrata vedie cez skalné okno, čo ponúka ešte lepší zážitok. Výstup po oboch trasách trvá priemerne 20 až 30 minút.

Nezabudni na výstroj

Nech si akokoľvek veríš, všeobecne sa ti na ferratu zíde aspoň základné vybavenie. Do toho zaraďujeme nielen pevnú obuv, ale aj výstroj, ktorý si zväčša môžeš požičať priamo na mieste.

ferrata v Nitre
zdroj: KOCR

Inak tomu nie je ani v prípade ferrát v Nitre. „Ferratové sety si turisti môžu zapožičať za poplatok u prevádzkovateľa, ktorým je Zoborský skrášľovací spolok,“ informoval Vladimír Vnuk, výkonný riaditeľ KOCR Nitriansky kraj.

Sety si môžeš požičať v Penzióne ARTin, pri ktorom bola kedysi nástupná stanica dnes už neexistujúcej lanovky vedúcej na Pyramídu. Okrem toho, profesionál ti tu dá inštruktáž, aby si vedel, ako sety správne používať.

Vstup na vlastné riziko

Pre takéto turistické trasy taktiež platia isté pravidlá. Členovia spolku odporúčajú využívať ferraty za denného svetla. Isté obmedzenia platia aj pre deti.

Podľa informácií tlačovej správy je vstup detí do 15 rokov bez sprievodu zakázaný. Deťom s výškou pod 1,5 metra sa vstup na ferraty neodporúča, hrozí totiž, že nedočiahnu na istiace prvky a zaseknú sa v exponovanom teréne.

ferrata v Nitre
zdroj: KOCR

Ak sa tieto ferraty rozhodneš navštíviť, mysli na to, že vstup je na vlastné riziko. To znamená, že za škody, ktoré vzniknú dôsledkom nesprávnej techniky istenia, lezenia alebo manipulácie s ferratovým setom či pre nekvalitný výstroj, nepreberá vlastník a správca ferrát žiadnu zodpovednosť.

Zážitok pre milovníkov prírody

Hlavným cieľom Krajskej organizácie cestovného ruchu Nitriansky kraj je prezentácia a propagácia Nitry nielen doma, ale aj v zahraničí.  

Celkové náklady na vybudovanie ferrát sú približne 26 000 eur. Autorom projektu je Peter Michalík z Nitrianskeho horského spolku, pričom samotné ferraty vybudovala firma Tegelhof Shield.

„Nitriansky kraj má čo ponúknuť svojim návštevníkom najmä z oblasti histórie a vinárstva a odteraz už aj turistickú atrakciu, akú športoví nadšenci nenájdu v širokom okolí,“ hovorí predsedníčka KOCR Nitriansky kraj Eva Antošová.

Ferraty Zobor sa stanú zážitkom pre milovníkov prírody, turistiky a adrenalínových nadšencov. Všetky potrebné informácie, informácie o výstroji, prevádzkový poriadok aj inštruktážne videá nájdeš aj na oficiálnej webovej stránke.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá