V noci meníme čas na letný. Prečo sa to deje o druhej v noci? A ako zvládnuť nedeľné ráno?

  • Skôr, než si dnes večer ľahneš do postele, nezabudni si posunúť čas o hodinu dozadu
  • Nedeľa bude mať totiž len 23 hodín
posun casu
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Skôr, než si dnes večer ľahneš do postele, nezabudni si posunúť čas o hodinu dozadu
  • Nedeľa bude mať totiž len 23 hodín

Ráno budeš ešte chvíľu vstávať za tmy, no večer bude dlhšie vidno. Letný čas má svoje výhody. Od budúceho roku by sme sa už k jeho zimnému náprotivku vrátiť nemali.

Posúvaš, aby si šetril

Keď v roku 1916 Nemecká ríša a Rakúsko-Uhorsko po prvýkrát skúsili zmenu, dnešnou rétorikou povedané, zimného času na letný, stali sa vzorom pre iné európske ale aj svetové krajiny. Zmena času sa stala populárnou v 70-tych rokoch minulého storočia, kedy si vlády v čase ekonomickej krízy rozhodli meniť hospodársku situáciu krátením energií domácnostiam. Prívody ropy, zemného plynu ale aj uhlia sa v západnej časti pologule značne obmedzili a tak bolo treba konať. O hodinu kratší deň tak znamenal intenzívnejšie a dlhšie svetlo. Ľudia už nemuseli kupovať sviečky alebo iné alternatívy, ktorých bol v krajinách v jednom momente akútny nedostatok.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Možno sa ti zdá, že letný čas, ktorý so sebou nesie o hodinu menej spánku a čisto teoreticky aj 23 hodinový deň, nemá žiadne pozitíva. Rodičia majú väčšinou problémy s deťmi, ktorým sa naruší spánkový režim. Prirodzený rytmus dňa sa však zrýchli všetkým. Dni sa teraz predlžujú a budú sa čím ďalej tým rýchlejšie. Denného svetla pribúda a tak skutočne šetríš elektrickú energiu. Čoskoro už nebudeš potrebovať svietiť ani večer, vidno bude vonku v polovici júna, kedy je letná rovnodennosť, až do pol desiatej.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Prečo sa čas posúva o 2.00 v noci?

Väčšina ľudí je už vtedy doma a pokojne spí. Tento čas teda neovplyvní prevádzky barov a reštaurácií v tak výraznej rovine, akoby tomu bolo dajme tomu v inej hodine dňa. Okrem toho zabráni prechodu na „včerajšok“. Posun času sa deje už v nový deň, nastáva teda v nedeľu v noci. Touto zmenou nie sú postihnutí ani zamestnanci firiem, keďže v noci sa bežne nepracuje. Týka sa to však niektorých nočných zmien v nemocniciach, či iných verejných službách.

Ako prežiť prvé ráno po

Spíš o hodinu menej, to je jasné. Skús sa preto na túto zmenu pripraviť.  Podľa odborníkov pomôže, ak sa tri večery za sebou pokúsiš ľahnúť do postele o 15 minút skôr než si zvyknutý bežne. Rovnako to platí aj pre ranné vstávanie. Ideálny nácvik prebieha tak, že si počas niekoľkých dní nastavíš budík opäť o štvrť hodinu skôr.

Teraz sa už väčšinou čas na telefóne zmení automaticky. Uisti sa však, že ešte predtým, než si dnes večer ľahneš spať, prestavíš si všetky hodiny v byte na správny, letný čas.

V nedeľu sa pokús fungovať úplne bežne. Ako pozitívum vnímaj fakt, že je stále víkend a ak ťa prepadne nečakaná únava, pokojne si na hodinu pospi.

V období, ktoré prežívame, si možno mnohí z nás, zmenu času až tak neuvedomia. Prirodzene, okrem zdravotníckych pracovníkov, vojakov, policajtov či hasičov. Tí budú v nočných službách o hodinu menej. Netreba však zabúdať na to, že v domácom prostredí, ktoré sa teraz na neurčito pre mnohých stalo okrem domova aj pracoviskom a oddychovou zónou zároveň, treba žiť život čo najviac pripomínajúci ten spred karanténnych čias.

zdroj: Správne naplánovanie dňa je aj počas karantény jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by si mal urobiť/ Unsplash.com

Psychológovia odporúčajú dodržiavať rituály. Cez víkend povoliť, oddýchnuť si, poprípade vybehnúť do lesa, kde je málo ľudí a ty môžeš pokojne dýchať. Pracovný deň však začni stále v rovnakom čase, pyžamo zmeň za iné pohodlné oblečenie, sadni za pracovný stôl a prestávky si rob len v prípade, že si potrebuješ dať kávu alebo sa na chvíľku uvoľniť. Pracuj toľko, koľko si zvyknutý počas klasického pracovného dňa v office. Nezabúdaj, že teraz sa dni postupne predlžujú, preto si večer ešte pokojne zašportuj, to ťa jednoznačne udrží v psychickej ale predovšetkým fyzickej pohode. A najdôležitejšie je plánovať.

Zdroje: history.state.gov, livescience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá