V nočnej Bratislave sa môžeš cítiť bezpečnejšie aj vďaka produktom slovenských inovátorov

  • Mať počas pohybu po meste pocit bezpečia nemusí byť úplnou samozrejmosťou
  • Aj keď Slovensko je považované za bezpečnú krajinu, človek nič nepokazí, keď je pripravený aj na nepríjemné situácie
  • K osobnej bezpečnosti ti pritom môžu dopomôcť aj produkty z dielne slovenských startupov
sekkk
pexels.com, unsplash.com
  • Mať počas pohybu po meste pocit bezpečia nemusí byť úplnou samozrejmosťou
  • Aj keď Slovensko je považované za bezpečnú krajinu, človek nič nepokazí, keď je pripravený aj na nepríjemné situácie
  • K osobnej bezpečnosti ti pritom môžu dopomôcť aj produkty z dielne slovenských startupov

Včerajšie medializované informácie o nájdením ďalšieho tela ženy v hlavnom meste, zasiahlo nielen Bratislavčanov. Stalo sa to pritom len pár dní potom ako Polícia informovala o nájdení dobitej Violy Macákovej v bratislavskom prístave.

Mnohým sa tak právom naskytá otázka, či je naše hlavné mesto dostatočne bezpečné. A ako sa pred možným nebezpečenstvom ochrániť. V tomto smere nám môže výrazne napomôcť niečo, čo pri sebe denne nosí zrejme väčšina z nás. Reč je o smartfónoch. 

Kombinácia bezdrôtového pripojenia, GPS a videokamery totiž robia z každého smartfónu bezpečnostné zariadenie, ktoré je ľahko dostupné pre všetkých. Či už kráčaš v noci domov, bojíš sa o svoje dieťa či partnerku, alebo si práve v budove začul podozrivé zvuky. Na trhu je hneď niekoľko aplikácií, ktorá ti pomôžu tieto problémy vyriešiť.

Sygic Family Locator

Vďaka aplikácii z dielne slovenskej spoločnosti Sygic máš možnosť sledovať pohyb tvojich blízkych v aktuálnom čase, priamo v tvojom smartfóne. V prípade, že sa tvoja partnerka, partner či dieťa stratí z dohľadu, stlačíš SOS tlačidlo a aplikácia ti okamžite odošle jeho presnú pozíciu. Nastaviť si môžeš aj bezpečné a nebezpečné zóny.  Appka ťa následne upozorní, keď tvoj blízky do zóny vstúpi alebo z nej vystúpi.

Namiesto spamovania správami, či sú tvoji najbližší v poriadku, si ich bezpečnosť môžeš diskrétne overiť pár klikmi.  Rovnako sa dá nastaviť, s kým a kedy chceš zdieľať svoju polohu, či odoslať svojim kontaktom poplašnú správu v prípade ohrozenia. Ak stratíš svoje zariadenie alebo ti ho odcudzia, Sygic ti ho pomôže nájsť. Family Locator si stiahneš TU

Cena: Zadarmo

BeeSafe

BeeSafe je ďalšia slovenská aplikácia, ktorú sa oplatí poznať. Zameriava sa predovšetkým na osamelých chodcov, ktorí si zároveň potrpia na svoje súkromie. Stačí, ak si appku stiahneš, zaregistruješ sa a nastavíš si núdzové kontakty.

Gepostet von BeeSafe am Donnerstag, 30. März 2017

Pred každou nebezpečnou cestou potom nastavíš časovač na tebou určený časový interval a môžeš vyraziť. Tesne pred uplynutím nastaveného času ťa aplikácia požiada o resetnutie časovača. Ak tak neurobíš, núdzovým kontaktom bude doručená správa spolu s tvojou aktuálnou polohou.

BeeSafe dokáže privolať pomoc aj v prípade, že si ju nedokážeš privolať sám. BeeSafe však zároveň kladie veľký dôraz na zachovanie súkromia, keďže tvoja aktuálna poloha je odoslaná iba v prípade núdze. Oproti iným riešeniam, BeeSafe neprestane sledovať tvoju aktivitu predčasne, ale až keď pohotovostný režim manuálne vypneš. Ak vlastníš tlačítko Flic, nemusíš  telefón ani vyťahovať z vrecka. BeeSafe si môžete stiahnuť priamo na Google Play.

Cena: zadarmo

Kitestring

Kitestring ponúka pre používateľov minimalistickú jednoduchosť. Nepotrebuje aktívne GPS, pripojenie k internetu, dokonca ani smartfón. Funguje totiž výhradne ako SMS služba. Jediné, čo musíš urobiť,  je zadať na webe kitestring.io  tvoje telefónne číslo. 

Pridať môžeš aj tvoje núdzové kontakty, ktorým sa odošle poplašná správa. Potom už stačí na dané číslo odoslať textovú správu s počtom minút, kedy ťa má Kitestring skontrolovať. Keď tento čas vyprší, dostaneš SMS. Ak na SMS neodpovieš do 5 minút, Kitestring vybraným kontaktom zašle upozornenie o tom, že si v ohrození. Služba zároveň neprestane plniť účel ani v prípade, že ti telefón ukradnú.

Kitestring can now do email alerts! :D

Gepostet von Kitestring am Donnerstag, 3. Juli 2014

Nevýhodou tohto riešenia je, že neumožňuje pomoc privolať okamžite. V prípade, že sa sa ocitneš v nebezpečenstve, pomoc bude privolaná až po vypršaní tebou určeného času. Ani vtedy však tvojim kontaktom nebude doručená tvoja presná poloha. Všetky tieto nedostatky sú daňou za prísny minimalizmus služby.

Treba však spomenúť, že Kitestring je nenáročný na batériu a internetové pripojenie, čo z neho robí ideálne núdzové riešenie. Odporúčaný je ako doplnok k niektorej z plnohodnotných bezpečnostných aplikácií.

Cena: Zadarmo / Poplatok za odoslanie SMS.

Obranné spreje

Technológie však nie sú jedinými dostupnými doplnkami k sebaobrane. Veľmi prístupnou možnosťou v podstate pre kohokoľvek sú obranné spreje.

Sabre Red je jeden z najúčinnejších korenistých, obranných sprejov obsahujúcich prírodnú látku OC (Oleoresin capsicum) na svete. Tento sprej v podobe rúžu je malý, no efektívny. Veľkým plusom je jeho dokonalá kamufláž vo forme rúžu. Jeho cena je 11,50 eur.

SABRE Red Lipstick Pepper Spray – Police Strength – Discreet, Pink, 10 Bursts & 10-Foot (3M) Range http://order.sale/xDfj (via Amazon)

Gepostet von The Best Self Defense Place am Sonntag, 7. Mai 2017

Tento sprej obsahuje OC – rastlinný extrakt z papriky, skladajúci sa z niekoľkých kapsaicinoidov. Kapsaicinoidy sú látky zodpovedné za pálivosť papričiek a pre človeka a ostatné cicavce sú dráždivé a vyvolávajú pocit pálenia v každom tkanive s ktorým prídu do styku. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech