V Nórsku otvárajú školy, v Rakúsku obchody. Európske krajiny pomaly z prísnych karanténnych nariadení ustupujú.

  • Európske krajiny majú strach, no vedia, že posunúť sa musia
  • Niektoré preto avizovali otvorenie škôl či obchodov a pomaly zvoľňujú karanténne pravidlá
pravidla
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Európske krajiny majú strach, no vedia, že posunúť sa musia
  • Niektoré preto avizovali otvorenie škôl či obchodov a pomaly zvoľňujú karanténne pravidlá

Čína dnes o polnoci oficiálne ukončila karanténu v provincii Hubei. Jej hlavným mestom je Wu-chan a označuje sa za epicentrum svetovej pandémie nového koronavírusu. O normálnom živote však podľa slov denníka NY Times môže zatiaľ len snívať. Všetci zdraví obyvatelia sa po desiatich týždňoch núteného zastavenia budú musieť snažiť dať dokopy nielen svoje životy a s tým súvisiacu prácu, osviežiť finančnú situáciu a aj pretransformovať strach na odvahu a znovu sa pokúsiť zaradiť do života.

Situáciu vo Wu-chane pozorne sledujú aj svetové či európske mocnosti, ktoré uzavreli hranice svojich krajín. Niektoré plánujú po Veľkej noci povoliť z prísnych opatrení a postupne otvoriť niektoré inštitúcie. Prvé by malo byť Nórsko, informovala o tom agentúra Reuters. Premiérka Erna Solberg si myslí, že je to šťastný krok vzhľadom k stále výraznejšiemu ekonomickému regresu v krajine.

Spoločne sme prevzali nad vírusom kontrolu, je čas, aby sme postupne otvorili spoločnosť,“ uviedla na tlačovej konferencii. Z jej prejavu vyplynulo, že 20.apríla sa v Nórsku opäť otvoria materské školy, a o týždeň neskôr aj základné školy, avšak len prvé štyri ročníky. Je otázne, ako sa táto situácia ďalej vyvinie. Od jej výsledku bude závisieť ďalšie konanie krajiny a postupné uvoľňovanie pravidiel, ktoré pomáhali zabrániť šíreniu koronavírusu.

Čo sa týka spoločenských a kultúrnych udalostí, premiérka ich ponecháva zastavené až do 15.júna. Kiná, reštaurácie či bary spadajú rovnako do tejto kategórie. 27. apríla by však chcela otvoriť aj kaderníctva a kozmetické salóny, psychologické poradne, optiky či fyzioterapeutov.

V Nórsku je aktuálne 6 086 potvrdených prípadov a 93 úmrtí. Nové prípady s diagnózou COVID-19 za posledný deň nepribudli.

Podobnú metódu sa rozhodol aplikovať takmer celý „severský blok“. Dánsko zatvorilo vzdelávacie a kultúrne inštitúcie 11.marca a ako jedna z prvých európskych krajín zaviedlo karanténu. Dánska premiérka Mette Frederiksen sa bojí otvoriť hranice a dať krajinu do opätovného normálneho fungovania. Preto necháva súčasné pravidlá zatiaľ nastavené do 10.mája.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Dánsko má 5 386 prípadov nákazy a 218 úmrtí. Nové prípady pribúdajú denne a to desaťnásobne.

Susedné Rakúsko sa k bezpečnostným opatreniam navrhovaným WHO a Európskou úniou tiež pridalo medzi prvými. Krajina bude postupne uvoľňovať svoje pravidlá. Zatiaľ povolili otvorenie malých obchodíkov, ako železiarstva, optiky a malé potraviny. Od 14.apríla, čo je už budúci týždeň chcú otvoriť obchody pre domácich majstrov, ako záhradkárstva, stavebniny a iné.

Veľké by mali prísť na rad k 1.júnu, informovalo cnbc.com.

Rakúsko hlási 12 881 prípadov a 273 úmrtí, najčastejšie ide o starších ľudí, ktorí mali diagnostikovaných niekoľko ochorení.

Zdroje: nytimes.com, newsinenglish.no, cnbc.com, news.sky.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá