V obci Beluša vznikol dizajnový skvost. Tento dom je snom každého minimalistu

  • Pri Púchove vyrástla rezidencia, ktorá sa pýši minimalistikcým dizajnom a ekologickými materiálmi
  • Za jej návrhom stoja architekti z Uhliarik Architects
Vilka od Marek Uhliarik Architects
Marek Uhliarik Architects
  • Pri Púchove vyrástla rezidencia, ktorá sa pýši minimalistikcým dizajnom a ekologickými materiálmi
  • Za jej návrhom stoja architekti z Uhliarik Architects

 Uhliarik Architects je bratislavské architektonické štúdio, ktoré stojí za vizuálne zaujímavými projektami. Mnohé z nich možno aj poznáš. Z ich kresliaceho náradia vzišli aj komerčné priestory firmy Merck v River Parku ale aj interiéry bytov v bytovom dome Zuckermandel.

Zaujali ma však aj tým, ako svoje projekty na webe označujú. Dávajú im pracovné názvy, ktoré na prvý pohľad evokujú len zhluk písmen. Keď som sa Mareka Uhliarika, konateľa architektonického štúdia opýtala, čo presne tieto iniciály znamenajú, odpovedal jednoducho.

Ide len o typologické skratky, ktoré priraďujú danú stavbu ku klientovi a druhá časť sú jeho iniciálky. Z portfólia rodinných domov od Uhliarik Architects nás zaujal jeden konkrétny. V Marekovej šifrovanej reči má názov RDPG.

zdroj: Marek Uhliarik Architects

Čistota a minimalizmus

Práve ním sú architekti od Uhliarika typickí. Jednoduché a čisté línie, prevažne svetlé farby a veľmi nadčasové exteriéry. A ešte stavba, ktorá nemá obmedzenia. Architekt vedie s klientom najprv početné debaty. Dôležité je, aby si sadli, povahovo aj štýlom. Veď napokon, svojho architekta si vyberáš presne preto, lebo ti jeho práca vizuálne ladí s tvojou predstavou.

Každý náš prvotný návrh vzniká v úzkej spolupráci s klientom, predchádzajú mu vždy obsiahle konzultácie medzi ním a architektom o predstavách a požiadavkách,“ vysvetľuje pre našu redakciu Marek Uhliarik s tým, že konsenzus niekedy hľadajú dlho, no napokon sa vždy dôjde do zdarného konca. 

Detail je práve to, v čom cítia svoju najväčšiu silu. A to je dobre. 

Okrem toho premyslené, čisté a nadčasové architektonické riešenie späté s použitím najmodernejších technologií  a v neposlednom rade je signifikantné harmonické začlenenie stavby do svojho okolia,“ dodáva Uhliarik. 

zdroj: uhliarik architects

Zo všetkého najviac sa však v dnešnom modernom staviteľstve prihliada na ekológiu a celkové prevedenie, ktoré by malo byť čo najšetrnejšie k prírode a okoliu. Vzácnym javom je aj zasadenie projekčnej stavby do koloritu okolia.

Vilka, ktorú sa nachádza v malej obci Beluša, pri Púchove má rozlohu 418 štvorcových metrov a na jej stavbu boli použité typicky ekologické materiály ako samočistiaca omietka s lotosovým efektom a vysoko ekologický materiál titán-zinok so stálou farebnou patinou aplikovaný v prevetrávaných fasádach.

zdroj: Marek Uhliarik Architects

Keď si pozrieš rezidencie od Mareka Uhliarika zistíš jednu základnú črtu. Stavby sú navrhované tak, aby chránili súkromie klienta a to veľmi prirodzeným spôsobom. Niektoré majú vo vnútri objektu malý vnútroblok alebo dvor s bazénom alebo privátnym SPA.

Základné dispozičné riešenie tohto objektu má tvar L a chráni súkromie klienta. Zároveň vytvára veľké poloátrium určené na celodenné aktivity rodiny. Maximálne prepojenie interiéru a exteriéru je zámerne orientované do tohto priestoru poloátria,“ vysvetľuje Uhliarik.

O tom, ako prebiehajú samotné diskurzy pri návrhu sa nám nebáli povedať. Vyzerá to, že tieto debaty cibria spoluprácu ale aj psychiku oboch strán. V každom malom alebo väčšom projekte je potrebné podľa slov Mareka Uhliarika z Uhliarik Architects zapojiť okrem architektonického uhla pohľadu aj psychologický aspekt. Bez toho projekt nemôže byť funkčný.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá