V očkovacej stratégii sa dejú výrazné zmeny. Kombináciu dvoch vakcín si budeme môcť vybrať už čoskoro

  • Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil po rokovaní so samosprávami viacero noviniek
  • Pribudnú veľkokapacitné očkovacie centrá, kombinácia rôznych typov vakcín či mobilné tímy
Lengvarský politika Slovensko
TASR/Jaroslav Novák
  • Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil po rokovaní so samosprávami viacero noviniek
  • Pribudnú veľkokapacitné očkovacie centrá, kombinácia rôznych typov vakcín či mobilné tímy

Po rokovaní Ministerstva zdravotníctva so samosprávami sa v očkovacej stratégii začína črtať viacero noviniek. „Ľudia musia vidieť, že sa dajú zaočkovať politické špičky tohto štátu, zdravie nie je lotéria,“ tvrdia samosprávy, ktoré sú ochotné participovať na zlepšení stratégie a dostať mobilné očkovacie tímy k ľuďom priamo domov.

Na Slovensku tiež vzniká prvá koalícia lekárov ochotných doručovať službu očkovania priamo k pacientom, prezradil Vladimír Lengvarský.  Predseda SK 8 Jozef Viskupič podotkol, že samosprávy žiadajú aj „rozviazanie rúk“ lekárom, ktorí majú záujem zabezpečiť očkovanie svojím pacientom.

Samosprávy podmienili spoluprácu splnením konkrétnych požiadaviek

Ďalšou požiadavkou samospráv je zavedenie karty pre zamestnancov veľkokapacitných centier, nakoľko sa zatvárať nebudú, naopak, budú fungovať aj ďalšie mesiace, pretože je možné, že bude potrebné absolvovať aj tretiu dávku vakcíny pre posilnenie imunity voči vírusu. Táto možnosť bude predmetom diskusie na zasadnutí krízového štábu.

Záujemcom o očkovanie pribudne aj možnosť výberu kombinácie vakcín priamo pri registrácii, tvrdí Lengvarský. „Táto voľba by mala byť dostupná pri registrácii už čoskoro. S konzíliom odborníkov ešte musíme prediskutovať, aké vakcíny umožníme kombinovať. Najlepšie výsledky majú látky od spoločností Pfizer a AstraZeneca, to však ešte potvrdíme.“

Ďalšia z požadovaných zmien zo strany samospráv by sa mala týkať brigádnickej činnosti. „Taktiež žiadame, aby boli posunuté parametre v rámci brigádnickej činnosti v týchto centrách. Niektorí brigádnici majú odkrútených veľa hodín, za čo im nesmierne ďakujeme, no chceme, aby mohli pracovať aj v septembri,“  vraví Viskupič.

Samosprávy sa zhodujú, že Minister zdravotníctva zvolilo pri očkovacej stratégii regionálny prístup, čo je veľmi dobré. Ukázalo, že sa výzvy dokázalo chopiť, čím môže dôjsť k rýchlemu odstráneniu medziregionálnych rozdielov v očkovaní. „Potrebujeme, aby služba očkovania bola doručovaná vo vysokej profesionálnej kvalite a aby sme vedeli identifikovať problém, pre ktorý sa ľudia nechcú očkovať.“

Funkčná spolupráca je podľa županov na regionálnej a celoštátnej úrovni pomerne jednoduchá. „Každý starosta má rozhlas a ľudia v dedinách si pôjdu navzájom príkladom,“ vravia a dodávajú, že sa týmto spôsobom vytvorí organická očkovacia kampaň.

Otvorené pre všetkých

Očkovanie vo veľkokapacitných centrách bude prebiehať aj naďalej bez registrácie. Ministerstvo v spolupráci s mestami chce rozšíriť tieto centrá čo najviac, ak by kapacity nestačili, využijú sa priestory obchodných domov a staníc.

Lekári, ktorí sa prihlásili na pomoc s očkovaním, sú rozložení pomerne rovnomerne po celom Slovensku. Lengvarský informuje, že to bola ich slobodná voľba. Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so župami plánuje posilniť mobilné tímy, ktoré čoskoro vyrazia do najmenej zaočkovaných oblastí Slovenska a dajú možnosť zaočkovať sa aj imobilným občanom.

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Testy budú naďalej preplácané štátom

Na antigénových testoch sa zhodla celá koalícia. Na utorňajšej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Reagoval tým na rokovania o preplácaní testov na koronavírus na koaličnej úrovni. Ako šéf rezortu zdravotníctva dodal, ostatné je stále predmetom diskusií. „Rokovania budú pokračovať. Nerád by som hovoril o konkrétnych cifrách,“ odpovedal na otázku k cene za PCR vyšetrenie. Ďalšia koaličná rada má byť v pondelok, dopĺňa SITA.

Na pondelňajšej koaličnej rade mal minister zdravotníctva predložiť detailnú finančnú analýzu pre prípadné preplácanie antigénových a PCR testov, ktorú si nechal vypracovať. Testy aktuálne prepláca štát napríklad deťom, ktoré cestujú do letných táborov, ľudom, ktorí sa vracajú na Slovensku a rovnako aj ľuďom, ktorí boli preukázateľne v kontakte s nakazenou osobou.

Zdroje: TK, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK