V očkovaní seniorov zaostávame. Dôchodcovia nejavia záujem, alebo nedokážu prísť. Pozývajú už aj štyridsiatnikov

  • Slovensko hlási žalostný počet zaočkovaných ľudí vo vekovej kategórii 80+
  • Ocitli sme sa na chvoste Európy
  • Javí sa, že seniori o očkovanie nemajú záujem
  • Pre viacerých seniorov je ale presun do očkovacieho centra nepredstaviteľný
ockovanie senior
TASR /Dano Veselský
  • Slovensko hlási žalostný počet zaočkovaných ľudí vo vekovej kategórii 80+
  • Ocitli sme sa na chvoste Európy
  • Javí sa, že seniori o očkovanie nemajú záujem
  • Pre viacerých seniorov je ale presun do očkovacieho centra nepredstaviteľný

I keď skupina seniorov patrí k najrizikovejším skupinám, Slovensko zaostáva v očkovaní práve tejto skupiny. Práve Slovensko sa môže „pýšiť“ tým, že v očkovaní ľudí nad 80 rokov patríme k chvostu Európy. I keď sa Slovensko zmobilizovalo a v rýchlosti očkovania sme na tom v porovnaní s inými európskymi krajinami obstojne, percentuálny počet zaočkovaných je v skupine osemdesiatnikov žalostný. 

Ako uvádza Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, Slovensko zatiaľ zaočkovalo prvou dávkou vakcíny len 32 % ľudí nad 80 rokov. Za nami sú už len Bulharsko a Lotyšsko. Inštitút zdravotných analýz však udáva, že v danej skupine má už prvú dávku za sebou 46 % ľudí. To však na tragike faktu neuberá, keďže so 46 % by sme predbehli len Litvu či Chorvátsko.

Údaje však môže byť skreslené, keďže niektoré štáty nemusia byť pri poskytovaní informácií až také pohotové. Najviac podaných vakcín má v skupine 80 + Írsko. Íri hlásia, že v danej skupine je už po prvej dávke takmer každý. I keď pri očkovaní v kategórii 80+ zlyhávame na plnej čiare, v skupine nad 70 rokov sme podali už obstojné množstvo vakcinačnej látky. Ako uvádza Denník N, s 53,51 % sa aktuálne v rebríčku európskych krajín nachádzame na 6. mieste. 

Kde sú seniori? 

Ako tvrdí Denník N, možným dôvodom, prečo je v iných krajinách počet zaočkovaných osemdesiatnikov výrazne vyšší, môže byť dôvera vo vakcínu. V západných štátoch je dôvera vo vakcínu úmerná s pribúdajúcim vekom. Napríklad v Holandsku je ochotných dať sa zaočkovať 76 % ľudí, zatiaľ čo u ľudí vo veku 70+ je to až 92 %. Na Slovensku, žiaľ, podobný prieskum neprebehol, no dôvera vo vakcínu je u nás vyčíslená na približne 50 %. Očkovanie odmieta približne 30 % ľudí, zvyšných 20 % ešte nie je rozhodnutých. 

To, že máme žalostný počet zaočkovaných v kategórii 80 +, mohlo ovplyvniť viacero faktorov. Javí sa, že seniori nemajú vo vakcínu až takú veľkú dôveru. Viacerí seniori sú ale imobilní a majú problém sa na očkovanie dostaviť.

„Štefanova matka je odkázaná na domácu opatrovateľskú starostlivosť, má vysoký vek a vážnu diagnózu. Napriek tomu, že patrí do skupiny ľudí, ktorí sa už môžu očkovať proti ochoreniu covid-19, nevie sa k nemu dostať,“ približuje portál svetmobility.sk skutočnosť, že pre mnohých seniorov je presun na očkovacie stredisko neuskutočniteľný. 

Nemajú seniori o očkovanie záujem? 

Šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy dnes na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom sa podelil o svoju skúsenosť s očkovaním. Má 44 rokov, no na očkovanie ho pozvali, keďže má chronické ochorenie a staršia generácia o očkovanie neprejavila záujem. „Dnes mi volali zo zdravotnej poisťovne, že pre moje chronické ochorenia a pre menší záujem staršej generácie, ma zaočkujú už cez víkend. Dostanem vakcínu AstraZeneca. Mrzí ma nezáujem starších ľudí, chaos v systéme objednávania sa, aj strach z vakcín. Odmietaním vakcinácie ohrozujete svoj život.“

Nejde pritom o žiadne predbiehanie sa – v Bratislavskom kraji majú nárok na vakcínu aj mladší ľudia, ktorí majú od lekára potvrdenie o chronickom ochorení a to ich oprávňuje na očkovanie. Navyše, miera zaočkovanosti je tu oproti zvyšku Slovenska vyššia.

OČKOVANIEDnes mi volali zo zdravotnej poisťovne, že pre moje chronické ochorenia a pre menší záujem staršej generácie,…

Posted by Peter Bardy on Friday, April 9, 2021

Zdroje: ECDC, Denník N, Facebook/Peter Bárdy, svetmobility.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech