V okrese Detva mal na dvoch ľudí zaútočiť medveď, zasahoval vrtuľník

  • Medveď napadol dvoch ľudí
  • Na vrchu Želobudzká skalka v pohorí Poľana zasahovali na vrtuľníku leteckí záchranári
útok medveďa na ľudí
Ilustračné foto TASR/František Iván
  • Medveď napadol dvoch ľudí
  • Na vrchu Želobudzká skalka v pohorí Poľana zasahovali na vrtuľníku leteckí záchranári

Dvaja ľudia utrpeli zranenia po útoku medveďom v lokalite Želobudská skalka na Poľane. Na miesto vyslalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vrtuľník. Informovalo o tom na svojej sociálnej sieti. Na danej lokácii bol aj Zásahový tím pre medveďa hnedého hasiči a policajné zložky.

Boli mimo turistického chodníka

Podľa ŠOP SR malo k udalosti dôjsť mimo intravilánu a tiež mimo turistického chodníka. „Dvaja muži boli vrtuľníkom prevezení do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici s poraneniami tváre, dolných aj horných končatín,“ priblížila manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

Podľa informácií Televízie JOJ turisti nevedia, či išlo o medveďa alebo medvedicu. Mláďatá si však nevšimli. Po útoku si privolali pomoc sami, keď vyliezli na posed. Jeden z mužov má vážne poranenia hlavy a druhý horných končatín, ktorými sa pred medveďom bránil. Zviera si všimli, keď bolo už blízko pri nich.

Miesto udalosti lokalizovali leteckí záchranári priamo z paluby vrtuľníka. „Vzhľadom na to, že išlo o ťažko dostupný terén, kde sa nedalo pristáť, a s pravdepodobnosťou, že sa tam medveď stále môže pohybovať, boli postupne obaja muži z miesta pomocou palubného navijaka urýchlene evakuovaní a transportovaní na miesto bezpečného medzipristátia,“ informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air Transport Europe Zuzana Hopjaková.

Záchranári poskytli pacientom neodkladné ošetrenie a liečbu a s vážnymi zraneniami ich previezli do Banskej Bystrice. Pri leteckom prevoze do nemocnice boli pritom obaja pacienti pri vedomí. „Záchranári po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici 49-ročného muža s polytraumou a 39-ročného muža s povrchovým poranením ramena,“ uviedla hovorkyňa OS ZZS Petra Klimešová.

Stav oboch pacientov po prijatí v banskobystrickej nemocnici je stabilizovaný. „Jeden pacient bol prijatý na kliniku úrazovej chirurgie. Druhý na kliniku maxilofaciálnej chirurgie a podrobuje sa chirurgickému zákroku,“ priblížila pre TASR hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje.

Legislatívne riešenie medveďov

Mimoriadna schôdza k ústavnému zákonu o odstrele medveďov v utorok mala byť v utorok, 9. apríla. Schôdzu však zrušili na žiadosť ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS). Chce nájsť s časťou opozície zhodu na zákone. Na konci marca totiž vláda schválila návrh ústavného zákona, ktorý by stanovil podmienky pri odstrele medveďa.

Zákon by umožňoval v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak by sa medveď nachádzal v tejto zóne, bolo by možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania. Návrh ústavného zákona aj návrh na skrátené legislatívne konanie má byť zaradený na najbližšiu riadnu schôdzu NR SR. Tá je naplánovaná od 16. apríla.

Opozičné hnutie KDH s návrhom nesúhlasí, Progresívne Slovensko zas presadzuje efektívny manažment medveďa hnedého, ktorý nebude ohrozovať ľudské zdravie. Na júnovú schôdzu predloží návrh legislatívy na posilnenie prevencie. Strana SaS zas považuje situáciu s medveďmi na Slovensku za vážnu.

Požiadala ministra životného prostredia Tarabu, aby na úrovni rezortu zriadil pracovnú skupinu s odborníkmi naprieč politickými stranami s cieľom dosiahnuť celospoločenský konsenzus.

Zdroje: FB Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, TASR, noviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá