V okruhu 100 km od Bratislavy nájdeš tieto výletné lákadlá. Sadaj do auta, stále stíhaš

  • Netreba cestovať ďaleko, Bratislava má dokonalú výletnú strategickú polohu
  • Ak sa chceš ísť kúpať, saunovať, užiť si kultúru alebo sa ísť dobre najesť, všetko môžeš
  • Prinášame ti tipy na skvelé a overené lokality do 100 km od hlavného mesta
food waste (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Netreba cestovať ďaleko, Bratislava má dokonalú výletnú strategickú polohu
  • Ak sa chceš ísť kúpať, saunovať, užiť si kultúru alebo sa ísť dobre najesť, všetko môžeš
  • Prinášame ti tipy na skvelé a overené lokality do 100 km od hlavného mesta

Nie všetky dobré víkendové výlety musia byť ďaleko. Niekedy sa proste rozhodneš ráno, zbalíš ruksak, sadáš do auta a ideš. Bratislava je centralizovaná tak, aby sa z nej dalo veľmi jednoducho dostať na pekné miesta. A to rovno troch rôznych krajín. Prinášame ti pár nápadov, kam sa z hlavného mesta vybrať. A nebude to ďalej ako 100 km.

Anglické parky v Malinove a Tomášove (18 km)

Krásne prechádzky v zámockých parkoch, ktoré sa na okraji týchto dvoch dedín nachádzajú, ťa naozaj očaria. Kaštieľ v Malinove aj v Tomášove už má čo-to za sebou, dôležité však je, že dnes je zrekonštruovaný. Kaštieľ v Malinove je postavený na základoch stredovekého vodného hradu. Zvyšky vodnej priekopy tam môžeš vidieť dodnes. Park vznikol v 18.storočí a jeho mohutné platany, duby, agáty či iné vzácne staré dreviny sú úžasné v každom ročnom období.

Teraz v zime však môžeš svoju púť zakončiť v kaviarni Tomášovského kaštieľa, alebo pokojne aj v reštaurácii či luxusnom wellness. Zrekonštruovaný štvorhviezdičkový hotel a jeho služby budú určite príjemnou bodkou za celým víkendom.

Carnuntum (25 km)

V Rakúsku neďaleko slovenských hraníc nájdeš rímske mesto. Antické poklady a tajomstvá v troch historických lokalitách Carnunta! Rímska mestská štvrť, amfiteáter vojenského mesta a Museum Carnuntinum.

Antické pamiatky, za ktorými zvykneš cestovať do Ríma či Grécka, máš takto skutočne na dosah. V 3.storočí p.n.l zažilo svoj najväčší rzmach, vtedy sa rozkladalo na území 10 štvorcových kilometrov. Carnuntum je známe aj ako hlavné mesto provincie Panónia. Ešte dnes tu môžeš nájsť pôvodný amfiteáter, do ktorého sa zmestí 14-tisíc divákov a stále slúži na rôzne kultúrne a performačné aktivity. Okrem neho máš možnosť navštíviť aj múzeum starovekých pamiatko. To je tovorené denné od 9.00 do 17.00 a ponúka aj prehliadky v slovenskom jazyku.

Dunakility (30 km)

Neďaleko slovensko-maďarských hraníc máš možnosť navštíviť kúpeľný raj. Saunové svety, bazény a masáže, ktoré Maďari proste vedia robiť. Kúpeľný turizmus ponúkajú skutočne na veľmi vysokej úrovni. Hotely s termálnymi prameňmi, jaskyne a k odpočinku ešte aj skvelé jedlo, to je kombinácia, ktorú sa oplatí zažiť na niekoľko hodín.

Za peknou príroda a kvalitnou kúpeľnou starostlivosťou už nemusíš chodiť na Balaton. Dunakility ťa prekvapí aj krásnym zrekonštruovaným kaštieľom a zámockými parkmi či dobrý vínom.

Podersdorf am See (60 km)

V zime sa tu korčuľuje a v lete surfuje. Ak je chladný a hmlistý deň, na pobreží rozľahlého jazera Neusiedler to vyzerá ako na európskom severe. Pochmúrne kamenné pláže, voľný vstup do vody, dlhokánske móla a červeno-biely maják pôsobia skutočne atmosfericky. Keď sa oteplí, dovolenkári majú k dispozícii veľký priestor na relaxačné aktivity a s Podersdorfu sa stáva naozajstný dovolenkový rezort.

zdroj: Podersdorf am See/unsplash.com

Malé hotely a penzióny, kde si môžeš dať dobré pivo, zmrzlinu ale aj  typický wiener Schnizel, košaté stromy, pod ktorými zažiješ super retro dovolenku so všetkým, čo k tomu patrí.

Výjav ako z prázdninového bulletinu – deti kŕmia kačky, mamy sa opaľujú a otcovia hrajú plážový volejbal. Langoš si tu asi nedáš, ale môžeš si ho priniesť. A je to trochu iný pocit ako v Senci.

Vinice v Svätom Jure, Modre a Pezinku

Klasika pre všetkých Bratislavčanov, ktorí milujú dobré víno a vinársku pohostinnosť. Všetko, čo sezóna priniesla dostaneš od hospodárov a majstrov tých najlepších slovenských mokov práve tu.

View this post on Instagram

V prítmí slabého pivničného svetla ma previedol chuťami ročníka 2019. Niečo chutilo, nad niečím som gúľala očami a dosť sme si oponovali. Máme veľmi rozdielne chuťové kanáliky. No zakaždým ma v konečnom dôsledku milo prekvapí, čo dokáže z mladého vína vytrieskať. Na sobotnej degustácii som sa prekecla, ako mu vždy provokačne okomentujem víno svojimi nemiestnymi popiskami… V novom drevenom sude si totiž cibrí svoje vysnívané chardonnay a tak som mu pri koštofke povedala, že voní ako pečené mäso. Čakala som, že sa rozčertí, lebo my obaja máme krátku zápalnú šnúru, no pokiaľ ide o víno, jeho šnúra je krátka a lá knôtik na čajovej sviečke. Ale ustál to a s pokojom Holanďana mi ozrejmil, že to, čo definujem ako “pečené” , je tá novota dreveného sudu. tcha! Ešte som na seba aj hrdá bola, ako to tam cítim. Čo tam potom, že drahý drevený sud opíšem ako vôňu pečeného mäsa. 😁😁 My ženy to skrátka vieme… raz som bola na ochutnávke, kde naozaj dobre známy a uznávaný vinár prezentoval svoje vína a zrazu mu mladé žieňa z davu vraví: “ja v tom cítim ocot…” my ostatní sme vypleštili oči, ten vinár taktiež a čakali sme čo bude pokračovať… keď poviete vinárovi, že v jeho fakt dobrom víne cítite ocot, je to vskutku urážka. 😁 Žieňa to chcelo uhrať a vraví “ale nie taký ten echt ocot, ale len taký príjemný, ktorým si pokvapkáme jedlo…” no, uhrala to.. všetci sme sa zasmiali a bolo. —— Ľudské zmysly sú tak veľmi individuálne a rozdielne. Každý cítime iné. Preto často aj na degustáciách vravím, že keď vám víno nechutí, nehanbite sa vyliať ho do nádoby. Tá nádoba je tam vždy pripravená presne na takéto účely. Veď nemusí nám všetkým chutiť všetko. Preto je každé víno iné, lebo každému chutí niečo iné. Samozrejme, sa nepočúva dobre, keď niekto slovne dogniabe vašu prácu a nemá hanbu pred ostatnými ohovoriť, aké je to víno zlé… lebo veď už vieme, že každý jeden hejt sa dá povedať aj s citom a slušne. 🙏🏼

A post shared by Vinárova žena (@vinarovazena) on

Autentické stretnutia s príbehom, rodinami, tradíciami a prostredím, kam sa budeš stále rád vracať. Malý kus ich skvelých produktov si môžeš vychutnať aj v povestných bratislavských Viechach mladých vinárov, no tam poslali len slabší degustačný odvar. Zájsť do Pezinku, Modry ši Jura sa oplatí práve teraz, kedy je čas Vínnych ciest nekompromisne za nami. Priestor je prázdnejší, atmosféra uvoľnenejšia a vinári oddýchnutejší. Jednoznačne odporúčame všetkých. Je úplne jedno, do ktorej vinárne zájdeš, všade ťa privítajú ako vlastného.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK