V Paríži testujú revolučný typ toaliet, ktoré sa na ulici objavujú len v určitý čas

  • Myšlienkou bolo mať zariadenie výlučne pre nočnú prevádzku v štvrti s nočným životom
  • Toalety z podzemia vyrážajú každý deň o siedmej hodine večer
BeFunky-collage-3
Unsplash
  • Myšlienkou bolo mať zariadenie výlučne pre nočnú prevádzku v štvrti s nočným životom
  • Toalety z podzemia vyrážajú každý deň o siedmej hodine večer

V Paríži sa začal testovať nový typ verejných toaliet, ktoré sa na ulici objavujú len v noci. Nad ránom zariadenie zvané Urilift, ktoré vyrába firma Pop-up toilets z Holandska, zíde pod zem a pre potreby pánov i dám je k dispozícii znova až po zotmení, informoval francúzsky server CNEWS.

„Myšlienkou bolo mať zariadenie výlučne pre nočnú prevádzku v štvrti s nočným životom, ktoré cez deň neruší chodcov a umožňuje nerušený pohľad na pamiatky,“ uviedol zástupca parížskej radnice Paul Simondon.

Prvé testovania už začali

Prvé zariadenie svojho druhu v meste sa testuje od začiatku februára na námestí Abbesses v 18. obvode, neďaleko vrchu Montmartre. Miesto, kde radnica nainštaluje druhé výsuvné záchody, sa zatiaľ hľadá.

Toalety z podzemia vyrážajú každý deň o siedmej hodine večer. Tlačidlo, ktorými sa ovládajú, má na starosti jeden z miestnych obchodníkov. Nad ránom potom záchody spustí pod zem zamestnanec mesta, ktorý ich predtým dôkladne vyčistí.

Zariadenie sa skladá z uzatvorenej kabínky, ktorá je v princípe vyhradená ženám a dvoch otvorených miest s pisoármi pre pánov. Z vonkajšej strany je k dispozícii aj kohútik s vodou.

Podľa CNEWS sa teraz na uliciach a v parkoch francúzskej metropoly nachádza 750 verejných toaliet, ktoré môžu záujemcovia v prípade potreby použiť bezplatne. Mesto chce do leta päť desiatok z nich vybaviť dodatočnými vonkajšími pisoármi, ktoré by podľa Simondona mali pomôcť riešiť problém so zakázaným močením na verejných priestranstvách.

Za takýto priestupok hrozí v Paríži pokuta 68 eur. Starostka Anne Hidalgová, ktorá sa bude v marci uchádzať v komunálnych voľbách o znovuzvolenie, by ale rada pokutu zvýšila až na 300 eur.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK