V parlamente skolaboval poslanec. Matovič sa odvolávaniu na dnes vyhol

  • Počas štvrtkového rokovania parlamentu skolaboval poslanec Ján Kerekréti (OĽANO)
  • Rokovanie 72. schôdze tak museli po 16.00 hodine prerušiť
Igor Matovič a poslanec Ján Kerekréti v NR SR
Ján Kerekréti a Igor Matovič, TASR/Michal Svítok, TASR/Martin Baumann
  • Počas štvrtkového rokovania parlamentu skolaboval poslanec Ján Kerekréti (OĽANO)
  • Rokovanie 72. schôdze tak museli po 16.00 hodine prerušiť

Počas štvrtkového rokovania parlamentu skolaboval poslanec Ján Kerekréti (OĽANO), rokovanie 72. schôdze tak museli po 16.00 h prerušiť. Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš pre TASR potvrdil, že poslanec Kerekréti je pri vedomí.

Po tom, ako sa u Kerekrétiho objavili náhle zdravotné ťažkosti, mu poslanci poskytli prvú pomoc až do príchodu záchranárov. Tí ho následne odviezli z rokovacej sály. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) informoval, že sa zvoláva poslanecké grémium. Poslanci sa opäť zídu v piatok (30. 9.) od 9.00 h, no v tento deň sa už hlasovať nebude. Najbližšie tak poslancov čaká hlasovanie v utorok (4. 10.).

Rázne kroky poslancov

Parlament dnes bude od 09:00 pokračoval v rokovaní o vyslovení nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Mimoriadnu schôdzu k odvolaniu lídra hnutia OĽANO iniciovali poslanci za stranu SaS. Do rozpravy sú prihlásení ešte dvaja poslanci. Hlasovať o nedôvere ministrovi financií by sa malo dnes o 11:00.

Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová v stredu pri predkladaní návrhu skupiny 32 poslancov na vyslovenie nedôvery Matovičovi uviedla, že minister financií škodí demokratickému právnemu štátu, prispieva k napätiu v spoločnosti a sociálnym nepokojom.

Okrem liberálov sa pod návrh podpísali poslanci Hlasu-SD a nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Za ľudí.

Zemanová zdôraznila, že Matovič sa spreneveril sľubu člena vlády a ministra financií a výkon funkcie poníma ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a tiež ako nástroj pomsty.

Podľa poslancov podpísaných pod návrhom porušuje Matovič ústavu a zákony, čím podkopáva vieru občianskej spoločnosti v čestný a zodpovedný výkon funkcie.

„Už nemôžeme zatvárať oči pred bezprecedentnými prešľapmi ministra Matoviča a nehovoríme to len my, myslí si to aj spoločnosť. Z víťaza volieb sa stal člen vlády s najnižšou dôverou,“ uviedla Zemanová.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Matovičova obhajoba

Minister financií Igor Matovič nevidí dôvod na jeho odvolanie z funkcie. Počas svojho stredajšieho vystúpenia v parlamente Matovič povedal, že vždy koná v záujme občanov, hoci skupina poslancov, ktorí žiadajú jeho odvolanie, tvrdí opak.

Odôvodnenia na odvolanie obsahujú podľa ministra financií fabulácie a lži. Miliardy vynakladané na pomoc firmám, aby neprepúšťali, čím dosiahli, že nárast nezamestnanosti na Slovensku bol minimálny, boli podľa Matoviča opodstatnené.

Zdôraznil, že ani jedno jediné rozhodnutie či zákon nebol bez súhlasu strany SaS. „Celú krízu ste postavili len na rodinnom balíčku, lebo sme si údajne dovolili urobiť niečo mimo želania SaS. Ale nie, neurobili,“ povedal Matovič. Ani raz podľa neho pritom nehlasovali proti a ani si neuplatnili právo veta.

Jedno z ďalších obvinení pri odôvodnení na odvolanie hovorí, že Matovič porušuje slovenskú ústavu a zákon. „Poprosím trestné oznámenie, dámy a páni. Viete, že keď niekto porušuje zákony, je potrebné vyvodiť zodpovednosť a nedávajte to sem len ako zdôvodnenie,“ skonštatoval Matovič.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá