V parlamente to vrie: „Nejdem tam, mohol by som sa tak akurát vyvracať,“ reaguje Naď

  • Dnes mala pokračovať schôdza Národnej rady SR, no rokovanie sa nepodarilo otvoriť
  • Časť opozície a aj koalícia viní stranu SaS z obštrukcie
nehoda, šaľa
Startitup
  • Dnes mala pokračovať schôdza Národnej rady SR, no rokovanie sa nepodarilo otvoriť
  • Časť opozície a aj koalícia viní stranu SaS z obštrukcie

Dnes mala pokračovať schôdza národnej rady, no po rannej prezentácii poslancov sa rokovanie nakoniec neotvorilo. Poslancom sa to nepodarilo ani na druhý pokus. Dôvodom bolo, že sa prezentovalo len 71 poslancov. Na otvorenie rokovania je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.

V sále už podľa letmého pohľadu bolo jasné, že v pléne sedí väčšina zákonodarcov. Časť opozície a aj koalícia viní z neotvorenia schôdze SaS a hovorí sa o obštrukcii. Práve neštandardné kroky liberálov, ktorí sa počas schôdze neprezentovali, vyvolali pod parlamentnou strechou vlnu nevôle.

Obhajoba SaS

SaS svoje kroky vysvetľovala na tlačovke krátko po nepodarenom otvorení rokovania. Šéf liberálov tvrdí, že SaS sa prvýkrát neprezentovala, pretože chcela vidieť, či je koalícia schopná vládnuť a ako si vládnutie predstavuje. Odmieta taktiež reči, že sa spolčili v rámci opozície s fašistami.

Sulíka prekvapilo, že nikto z koalície nechcel s nimi rokovať. Pýtal sa, či toto všetko stojí za to, aby ostal minister financií Igor Matovič „prilepený na svojej stoličke“. Dodal, že ak sa nepodarí dohodnúť na mimoriadnej schôdzi, SaS riadnu schôdzu napokon pomôže otvoriť, pretože nechce dlhodobo blokovať parlament.

„Chceli sme vidieť, ako si vládna koalícia predstavuje vládnutie, najmä tú časť, ktorá sa týka národnej rady, to znamená, ako chcú schvaľovať dôležité zákony, a chceli sme vidieť, či sú v stave otvoriť schôdzu,“ ozrejmil Sulík s tým, že najmä poslanci OĽANO by sa mali zamyslieť, že keď nie sú schopní otvoriť schôdzu, či je správne držať jedného človeka prilepeného na stoličke, ktorý je „osobne zodpovedný za väčšinu problémov, ktoré má vláda“.

SaS chce podľa neho podporovať riešenia pre ľudí, no Sulík si myslí, že to treba vyrokovať. Vyzval preto OĽANO a zvyšok koalície, že ak sa chcú na niečom dohodnúť, SaS je pripravená.

Kritika Romany Tabák

Tlačovku liberálov sledovala aj poslankyňa Romana Tabák, ktorá nedávno dostala padáka z klubu OĽANO a v súčasnosti je v klube Sme rodina. Počas tlačovky SaS označila za najväčšiu brzdu krajiny.

„Ja sa veľmi nerád vyjadrujem ku kolegom, ktorí sú z inej strany, ale tu urobím výnimku. Som presvedčený že je prejavom absolútnej nekultúry a neslušnosti prísť na niekoho tlačovku a vystroijť, čo tam predviedla práve pani Tabák,“ okomentoval situáciu pre Startitup saskársky poslanec Marián Viskupič.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Fico: Máme nefunkčnú vládnu koalíciu

Paralelne so saskárskou tlačovkou sa k téme vyjadrilo aj vedenie Smeru na čele s Robertom Ficom. „Máme nefunkčnú vládnu koalíciu, pretože v čase, keď krajina je v rozvrate a obrovské množstvo ľudí trpí a bude ešte viac trpieť kvôli neschopnosti vlády, tak nie sú schopní poslanci vládnej koalície vytvárať elementárnu väčšinu, ktorá je potrebná na prijímanie zákonov v parlamente,“ okomentoval Fico.

Smer-SD navrhne, aby sa ako prvý bod na riadnej schôdzi národnej rady v utorok 20. septembra prerokovala zmena Ústavy SR týkajúca sa predčasných volieb. Uviedol to predseda strany Robert Fico po tom, ako sa v stredu nepodarilo otvoriť rokovanie parlamentu.

Ak sa program schôdze takto neupraví, nevylúčil prípadnú obštrukciu spolu so zvyškom opozície. Smer-SD trvá na potrebe predčasných volieb, naďalej to považuje za jediné demokratické riešenie situácie.

Naštvaný Naď: Nechcem sa vyvracať

Začiatku schôdze sa zúčastnil aj minister obrany Jaroslav Naď. Už pred začiatkom schôdze bolo viditeľné, že výmenu názorov s niekoľkými poslancami SaS.

Na neotvorenie schôdze reagoval obzvlášť emotívne práve Naď. Šéfa silového rezortu sme sa opýtali, či sa pôjde pozrieť na saskársku tlačovku, jeho reakcia hovorí za všetko. „Nejdem tam, mohol by som sa tak akurát vyvracať,“ povedal ostro minister.

„Myslím si, že keď tu bolo 140 poslancov, tak by si mali svoje peniaze zaslúžiť tým, že by rokovali,“ okomentoval šéf silového rezortu. Zároveň priznal: „Áno, naštvalo ma to.“

Najnovšie videá

Trendové videá