V Podbrezovej je na predaj zámoček s obrovskou záhradou. Slováci sa môžu rovnať s európskym luxusom

  • Zrekonštruovaný zámoček sa nachádza v Podbrezovej, v malej obci na strednom Slovensku
  • Okrem samotnej reality máš k dispozícii aj obrovskú záhradu, pokoj a les v blízkosti
  • Dostaneš za rovnakú cenu podobné sídlo aj v zahraničí?
Snímka (1)
Sotheby's International Realty Slovakia
  • Zrekonštruovaný zámoček sa nachádza v Podbrezovej, v malej obci na strednom Slovensku
  • Okrem samotnej reality máš k dispozícii aj obrovskú záhradu, pokoj a les v blízkosti
  • Dostaneš za rovnakú cenu podobné sídlo aj v zahraničí?

Bývalý poľovnícky zámok rodiny Esterházyovcov je na predaj. Nachádza sa na okraji Podbrezovej, malej obce v okrese Brezno a teda na úpätí Nízkych tatier.

Ducha známej uhorskej rodiny si však zachoval aj napriek rekonštrukcii, pre ktorú sa jeho súčasný majiteľ rozhodol v roku 2004. Podobných luxusných viliek na Slovensku nájdeš veľa, no dostupných je skutočne len pár.

Táto konkrétna pochádza z čias grófa Esterházyho. Interiér má rozlohou 800 štvorcových metrov.

zdroj: Sotheby´s International Realty Slovakia

Najnižšie ceny sú v Rumunsku a Slovinsku

Európa je extrémne bohatá na historické stavby. Mnohé sú však v rukách štátu. Ak sa dostanú do súkromného vlastníctva rodiny, väčšinou si potomkovia v závetoch prísne strážia rodinné vetvy. Preto je výnimočné, ak sa tak luxusná realita so zaujímavou históriou, ktorá je pre záujemcu extrémnou pridanou hodnotou, dostane do rúk neznámej súkromnej osoby.

V Rumunsku či na Balkáne sa nachádzajú malé kaštiele či zámočky, ktoré sú na predaj, ich stav je žalostný, no potenciál obrovský. Hodnotou sa jednoznačne vyrovnávajú a v mnohom aj presahujú známe oddychové rodinné sídla na francúzskom vidieku, či britské vilky v Cornwall.

zdroj: Karlova Koruna Chateau, Chlumec nad Cidlinou, Česká republika/ Unsplash.com

Pre porovnanie, zámoček na predmestí francúzskeho Roanne, s rovnakou vnútornou výmerou a vonkajším parkom a záhradami, ťa vyjde na veľmi porovnateľnú sumu ako ponúka majiteľ loveckého sídla v Podbrezovej. Ten francúzsky má okrem veľmi citlivej a vkusnej rekonštrukcie aj históriu, ktorá siaha do 16.storočia. Konkrétnym rokom si však súčasný majiteľ nie je istý. Sídlo však slúžilo na iné účely, než to na okraji stredoslovenskej obce, principiálne však majú v súčasnosti rovnaký charakter.

Ďalšou cenovo porovnateľnou realitou je zámocký hotel v severnom Estónsku. Prešiel kompletnou rekonštrukciou a 13 rokov po sebe bol označovaný za najromantickejší zámok v celej krajine. Dnes je na predaj a vyzerá famózne. Ak ho chceš navštíviť a obzrieť, nachádza sa asi 36 km od hlavného mesta Tallin.

Čo sa týka lacnejších realít, určite ich nájdeš napríklad v Rumunsku. Sú síce v dobrom stave, no k obývateľnosti im ešte chýba dosť. Ceny sa tu pohybujú od 260-tisíc do 400-tisíc eur.

Vyplatí sa taká investícia?

Povojnové obdobie bolo na Slovensku charakteristické tým, že sa historické budovy nezachraňovali a nerekonštruovali, ale hľadalo sa pre ne najjednoduchšie využitie. Preto skončilo podľa slov realitného odborníka Štefana Hofera z Reality Hofer mnoho kaštieľov a kúrií ako sídlo poľnohospodárskych družstiev a využívali sa ako sklady obilia, či ako administratívne budovy.

V lepšom prípade sa z nich stali detské domovy, prevýchovné centrá pre mládež, či domovy dôchodcov. Na škodu všetkých sa pôvodné zariadenie vrátane nábytku likvidovalo alebo skončilo vo vilách vtedajších vrcholných predstaviteľov strany na miestnej úrovni,“ vysvetľuje pre Startitup Hofer.

Po reštitúciách sa k takýmto realitám dostali noví ľudia, a trafili do súkromného vlastníctva. To je aj prípad loveckého zámku v Podbrezovej ale aj iných, mimo našej krajiny.

Spolupráca nového vlastníka, pamiatkárov a skúseného architekta môže vytvoriť z kompletne zničeného sídla skvost, ktorý spája tamtú dobu a zároveň je obývateľný a vhodný aj do 21.storočia.

Žiaľ, takýchto vydarených rekonštrukcií nie je na Slovensku veľa,“ hovorí Hofer s tým, že bývalý poľovnícky hrad grófa Esterházyho v Podbrezovej by k takýmto úspešným pretvorom určite zaradil.

V každom ohľade sa jedná o zaujímavú nehnuteľnosť, ktorá na svojej hodnote nebude nikdy strácať. Preto môže byť aj dobrou investičnou príležitosťou,“ uzatvára Hofer.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech