V polovici júna sa znovu otvoria všetky slovenské jaskyne. Toto sú tie najkrajšie

  • V utorok 16. júna sa otvorí všetkých 13 sprístupnených jaskýň na Slovensku
  • Po novom však bude môcť do jaskyne vstúpiť menej ľudí naraz a nebude chýbať ani dezinfekcia rúk
jaskyne
Už v utorok 16. júna sa otvoria slovenské jaskyne, ako napríklad jaskyňa Driny či Dobšinská ľadová jaskyňa, TASR/Milan Kapusta, Lukáš Grinaj
  • V utorok 16. júna sa otvorí všetkých 13 sprístupnených jaskýň na Slovensku
  • Po novom však bude môcť do jaskyne vstúpiť menej ľudí naraz a nebude chýbať ani dezinfekcia rúk

Jaskyne pre verejnosť opäť otvoria od utorka 16. júna. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Štátna ochrana prírody (ŠOP). Slovenská správa jaskýň (SSJ), ktorá je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, pripravila plán a podmienky znovuotvorenia všetkých 13 sprístupnených jaskýň.

Rúško a dezinfekcia je samozrejmosť

Návštevníci musia do jaskýň vstupovať iba s rúškom, prípadne inou pokrývkou úst a nosa, budú musieť dodržiavať bezpečný odstup od ostatných ľudí a dezinfikovať si ruky.

Slovenská správa jaskýň zároveň avizuje, že počet osôb, ktoré budú môcť vstúpiť do jaskyne v jednej skupine, môže byť oproti bežnej prevádzke nižší. Zároveň návštevníkov žiada, aby minimalizovali pri návšteve jaskýň dotyky tváre rukami a v prípade, ak sa necítia byť zdravotne v poriadku radšej návštevu jaskyne odložili na iný termín. Jaskyne budú otvorené v štandardných časoch ako počas bežnej prevádzky.

Otvorenie po koronapauze

O zatvorení jaskýň rozhodol Ústredný krízový štáb SR na svojom zasadnutí 11. marca. Pôvodne mali byť jaskyne uzatvorené do 24. marca. V dôsledku vývoja pandémie koronavírusu vtedajší generálny riaditeľ ŠOP Martin Lakanda a krízový štáb 23. marca rozhodli o uzatvorení jaskýň do odvolania. Verejnosť tak bude môcť v polovici júna navštíviť 13 sprístupnených jaskýň po viac ako troch mesiacoch.

Nevieš, kam na výlet? Toto je päť tipov od nás:

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jaskyňa v okrese Rožňava je skutočný svetový unikát. Vo svete sú totiž iba tri aragonitové jaskyne, v ktorých sa môžeš prechádzať. Trasa je dlhá 585 metrov a patrí medzi menej náročné. 

Demänovská jaskyňa slobody

Bohatá jaskynná výzdoba a krištáľovo čistá voda Demänovky. Jaskyňa slobody patrí k najnavštevovanejším jaskyniam na Slovensku. Nájsť ju môžeš veľmi jednoducho, v Demänovskej doline cestou na Chopok. Jej vchod je rovno pri ceste, takže ho nemôžeš minúť. Demänovská jaskyňa je vlastne komplex jaskýň, ktoré majú spolu 41 463 metrov a je tak najväčšou na Slovensku. Ak sa sem vyberieš na prehliadku, na výber máš dva okruhy s celkovou dĺžkou 3 300 metrov.

Harmanecká jaskyňa

Ak máš chuť na menšiu výzvu, vyber sa do Harmaneckej jaskyne v Banskobystrickom kraji. Aby si sa do nej dostal, musíš absolvovať výstup od parkoviska s prevýšením 260 metrov. Námaha však stojí za to. Okrem jaskynnej výzdoby sa môžeš tešiť aj na pestrú faunu- žije tu až 11 rôznych druhov netopierov. Prehliadka jaskyne zaberie približne hodinu.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Je najväčšou ľadovou jaskyňou na Slovensku a patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne vo svete. Preto je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to zároveň jedna z prvých jaskýň, ktorá bola osvetlená a sprístupnená, dokonca sa tu dalo aj korčuľovať. Dobšinskú ľadovú jaskyňu nájdeš v Slovenskom raji. Prehliadka zaberie asi pol hodiny.

Jaskyňa Driny

Doteraz sme ti ukazovali jaskyne najmä na strednom a východnom Slovensku, no na tom západnom je tiež jedna. Nachádza sa blízko obce Smolenice v Trnavskom kraji. Patrí medzi menej náročné a okruh trvá niečo vyše pol hodiny.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech