V Poľsku sa nachádza tajné mesto, ktoré na desiatky rokov zmizlo z máp. Dnes je hot spotom turistov

  • Počas studenej vojny slúžilo miesto na výcvik vojakov
  • Mesto úplne zmizlo z máp
  • Dnes je turistickým mestečkom
polsko
Instagram/gdyniaodpodworka | Instagram/agnieszka.zyrek
  • Počas studenej vojny slúžilo miesto na výcvik vojakov
  • Mesto úplne zmizlo z máp
  • Dnes je turistickým mestečkom

Poľské mesto Borne Sulinowo nazývajú ľudia aj ako mesto duchov. Nezobrazovalo sa na mapách po celé desaťročia, čím si zaslúžilo pomenovanie tajné miesto. Iní o ňom hovoria ako o poľskom Černobyle, pretože plášť tajomstiev vrhnutý okolo rádioaktívnych záhad vyvolal porovnanie s vylúčenou zónou obklopujúcu ukrajinskú elektráreň, ktorá bola postihnutá katastrofou. 

Dnes sa Borne Sulinowo v regióne severného Poľska ukazuje ako vzrušujúci cieľ cesty pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, a chcú preskúmať nádhernú prírodnú oblasť a relatívne neznámy hot spot s veľmi temnou minulosťou.

Zabudni na Černobyľ, navštív Niklovku v Seredi. Kvôli záhadnej hojdačke ju navštevujú ľudia z celého Slovenska

Minulosť mesta

Pred rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1991 bolo toto miesto prístupné iba pre tých, ktorí majú špeciálny preukaz alebo v ruskom jazyku „пропуск“, pretože patrilo do zakázanej zóny.

Takmer 12 000 sovietskych vojakov bolo umiestnených vo vojenskom komplexe Borne Sulinowo, keď studená vojna vrcholila. Boli súčasťou severnej skupiny v Poľsku v rámci Varšavskej zmluvy medzi Sovietskym zväzom a socialistickými republikami východného bloku.

Toto miesto bolo mohutným staveniskom vojakov a vojenských zariadení. Po roku 1945, keď sa tohto miesta zmocnili Sovieti, sa stal komplex súčasťou vojenských plánov Varšavskej zmluvy, ktoré zahŕňali cvičenia, ktoré pripravovali pozemné a vzdušné sily na inváziu na západ,“ uviedol  Wiesław Bartoszek, majiteľ miestneho múzea v Borne Sulinowo pre CNN Travel.

Majiteľ múzea dodáva, že do mesta vedie iba jedna cesta, a to železničná trať, ktorá končí priamo v meste za elektrickými plotmi. Už pred príchodom Sovietov bolo mesto do značnej miery mimo hranice. Pred druhou svetovou vojnou, keď bol región súčasťou Nemecka, bolo mesto známe ako Gross Born a fungovalo ako vojenská základňa a cvičisko.

Borne Sulinowo
zdroj: UM Borne Sulinowo

Sovieti využili opustené miesto pre vojakov

Nemci vybudovali väčšinu infraštruktúry, ktorú neskôr využili Sovieti. Boli tu kasárne pre vojakov, železnica a obrovský vojenský nemocničný komplex, ktorý dnes stojí opustený a jeho pozostatky sú záhadou, ktorá čaká na preskúmanie návštevníkmi.

Bezpečnostné ploty a ostnaté drôty sú už dávno preč a pozemky sú opustené. Návštevníci sa túlajú medzi stromami a kríkmi, ktoré vyrástli okolo kostier opustených budov.

Majiteľ múzea tvrdí, že túto oblasť vyhľadávajú najmä turisti počas letnej sezóny. Rád im rozpráva príbeh tajomného tunela, ktorý vedie popod nemocnicu a spája miestnosť slúžiacu na pitvanie ľudských tiel so železnicou. Vedci si stále nie sú istí, na čo sa používal.

borne sulinowo
zdroj: Pixabay/1187283

Súčasnosť

V súčasnosti je Borne Sulinowo obytnou štvrťou. Po odchode Sovietov v roku 1992 sa kasárne zmenili na byty. Od roku 1993 je mesto dostupné pre verejnosť. V tomto roku sa teda opäť vrátilo na mapy. Železnica bola odstránená a presmerovaná na hlavnú cestu. Teraz tu žije asi 5 000 ľudí. Niektoré z funkčných budov boli v priebehu rokov obnovené a zrekonštruované.

Nemocnica z doby sovietskej éry je renovovaná. Ďalšia budova v tvare písmena H v centre mesta je dnes domovom ošetrovateľskej starostlivosti a rehabilitačnou jednotkou pre pacientov so sklerózou multiplex.

Pri návšteve týchto miest celkom zabudnete, že sa nachádzate na Slovensku. Vyzerajú totiž ako z Turecka, Islandu či z rozpálenej Sahary

Mesto však stále dýcha minulosťou. Niektoré budovy, napríklad veľká budova, v ktorej ostal neporiadok po starých dôstojníkoch, dnes chátra a potrebuje renováciu. Mramorové steny hovoria o svojej bývalej sláve.

Borové a dubové lesy sú plné jazier, potokov, riek a rybníkov a sú ideálne pre cykloturistiku a pešiu turistiku počas letnej sezóny. Oblasť je tiež bohatá na divú zver vrátane diviakov, jeleňov a bažantov. Hnacím motorom tejto destinácie sú príbehy o jadrových hlaviciach, ktoré boli kedysi ukryté v mohutných silách.

Mesto dúfa, že priláka investorov ako cieľ turistov, ktorí chcú preskúmať okolitú divočinu a pozrieť si kus sovietskej histórie.

Zdroj: cnntravel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá