V poľských školách zavádzajú zákaz sťažovať sa, optimizmus je povinný. Komu tým lepia oči?

  • Na poľskej Základnej škole 143 vo Varšave vyšla reštrikcia, ktorá zakazuje sťažovať sa a myslieť negatívne
  • Večné sťažovanie však vyplýva z charakterových čŕt občanov
  • Zákaz zaujal a rozširuje sa na ďalšie školy
zakaz stazovania sa
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Na poľskej Základnej škole 143 vo Varšave vyšla reštrikcia, ktorá zakazuje sťažovať sa a myslieť negatívne
  • Večné sťažovanie však vyplýva z charakterových čŕt občanov
  • Zákaz zaujal a rozširuje sa na ďalšie školy

Dnes o tomto zákaze informovala poľská televízia TVN24. Nejde o žiaden paradox. O poľskom národnom sťažovaní sa je známe, že neraz prerastá do depresívnych nálad. Tomu sa pedagógovia Základnej školy 143 vo Varšave snažia zabrániť. Pozitívne chcú vplývať na žiakov, pedagógov, ale aj rodičov.

Spočiatku to vyzeralo, že na poľský negativizmus postačí, aby sa vymenilo niekoľko generácií. Evidentne to nepomohlo, a vôľa sťažovať sa je aj deťom vlastná. Výskumy dokazujú, že 95 % Poliakov si totiž myslí, že sú národom, ktorý sa často sťažuje, tvrdí pre poľský portál Polityka Bogdan Wojciszke z SWPS University vo Varšave.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Symbolické, ale efektívne

Na varšavskej základnej škole svieti nápis „zákaz sťažovania sa“ na veľkej tabuli ešte pred vstupom do budovy. To preto, aby všetci vedeli, ako sa majú správať.

Zákaz neplatí len pre samotných žiakov. Dodržiavať ho musia pedagógovia, ako aj rodičia. Príklad si z jednej z varšavských škôl vzala aj ďalšia, v Sliezskom vojvodstve.

Žiaci mnohých poľských škôl sa sťažujú na prehnané množstvo skúšok, písomiek a domácich úloh. V základnej škole č. 143 vo Varšave s tým chcú skoncovať.

Mali by sme sa pozerať na to, čo je dobré a pozitívne, a nie sa sťažovať,“ vysvetlila učiteľka Aneta Purchała z varšavskej základnej školy. Keď sa v jednom momente naladíš na pozitívnu emóciu a uvedomovane si ju budeš navodzovať, začneš prirodzene pozitívne myslieť a usmievať sa.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Novela zákona, ktorá až tak nevyšla

Minulý rok došlo k zmene reformy školského zákona. Od roku 1999 musel Poliak absolvovať 6-ročnú základnú školu, 3-ročné gymnázium alebo líceum. Teraz sa však počet ročníkov zvýšil. Študenti sa začali opäť sťažovať.

Poľskí učitelia tvrdia, že to nebolo najšťastnejšie riešenie a jeho cieľom musela byť kompletná prestavba vyučovacích hodín. Žiaci ich majú teraz viac ako 30 týždenne a domov si ešte navyše odnášajú úlohy.

Zákaz vznikol podľa mňa ako reakcia na spomínaný edukačný experiment,“ vysvetľuje pre Startitup Magdalena Zakrzewska- Verdugo, lektorka poľského jazyka na UK v Bratislave s tým, že štrajky učiteľov, ktoré sa minulý rok v Poľsku konali tiež situácii neprispeli.

Každopádne však vnímam zákaz ako akúsi cenzúru. Možno si myslia, že keď sa na verejnosti o takomto probléme nebude hovoriť, sám sa vyrieši. Nepodporujem sťažovanie sa ako také, tu sa však pravdepodobne snažia o umlčanie konštruktívnej sťažnosti a kritiky,“ dodáva Zakrewska-Verdugo a zároveň verí, že sa problém v školstve podarí vyriešiť.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

 Sťažujú sa menej, ako pred 30-timi rokmi

Profesor tvrdí, že je to spôsobené vyššou životnou úrovňou. „Veľa záleží na konkrétnej sociálnej skupine. V strednej vrstve sa už nepatrí až tak veľmi sťažovať, ale to je len môj predpoklad,“ pripustil profesor sociológie Leszczyński.

Podľa slov psychológov nemajú ľudia, ktorí sa radi pred inými sťažujú, pozitívne konotácie. Prenášame svoje problémy na druhých a hovoriac o sebe negatívne dookola sa dostávame do bludného kruhu. Je však pravdou, že neradi počúvame o tom, že niekto druhý sa má lepšie ako my. Takýto fakt totiž nedokážeme dobre prijať.

Keď niekto hovorí: je mi skvele, kúpil som si auto, idem na výlet, je dotyčný v Poľsku vnímaný zle, dokonca ho ľudia neznášajú,“ hovorí Juraszek.

Existuje dokonca závislosť na sťažovaní sa. Juraszek varuje pred nakazením sa touto negatívnou vlastnosťou od druhých, ktoré vedie k stresu a niekedy dokonca k zdravotným ťažkostiam.

Budú aj tresty?

O neustálom sťažovaní sa Poliakov už boli podľa slov agentúry ČTK napísané stovky kníh, psychiater Marek Juraszek dokonca považuje sťažovanie sa za jeden z povahových čŕt nášho severného suseda.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Poliaci o sebe po stáročia radi píšu, že sú špinaví, neporiadni a že nerešpektujú pravidlá. Všetci to poznáme. Je to ustálená vnímanie vlastnej spoločnosti,“ poznamenal pre tvn24 sociológ Adam Leszczyński.

Školy preto chcú učiť optimizmu. „Zákaz sťažovania by mal platiť na celom svete,“ povedala televízii riaditeľka sliezskej školy v meste Tychy, ktorá zákaz zavádza na základe varšavského vzoru.

Riaditeľky škôl uisťujú, že nemajú v úmysle za nesplnenie zákazu sťažovania sa vymáhať tresty.

Zdroje: tvn24.pl, ČTK, polityka.pl, www.gov.pl

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá