V pondelok sa uvoľňujú ďalšie opatrenia. Toto je prehľad najzásadnejších zmien, ktoré nás čakajú

  • 10. mája nás čaká ďalšie uvoľňovanie opatrení
  • Tešiť sa tentokrát môžu najmä zástupcovia kultúry a športovci
  • Podľa ministra zdravotníctva je aktuálna situácia na Slovensko priaznivá
pjimage (71)
Unsplash/Priscilla du Preez Unsplash/Vonecia Carswell
  • 10. mája nás čaká ďalšie uvoľňovanie opatrení
  • Tešiť sa tentokrát môžu najmä zástupcovia kultúry a športovci
  • Podľa ministra zdravotníctva je aktuálna situácia na Slovensko priaznivá

Len včera sme boli opäť informovaní o nových aktuálnych opatreniach v súvislosti s pandémiou. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili, že pandemická situácia na Slovensku je momentálne veľmi dobrá, a tak sa môže celonárodný automat prepnúť na ďalšiu farbu. Tentokrát to bude ružová, čo znamená, že budeme v prvom stupni varovania.

Od pondelka 10. mája sa budú meniť tri vyhlášky. Jedna sa týka úzkeho kontaktu s nakazenými, druhá zvýšenia kapacity osôb na kúpaliskách a tretia hromadných podujatí. Zabudnúť nesmieme ani na nákupné hodiny pre seniorov, ktorým v pondelok odzvoní.

zdroj: TASR/František Iván

Izolácia bude minulosťou

Áno, je to tak. Toto opatrenie však nebude platiť pre každého. Ak budeš v úzkom kontakte s pozitívnou osobou a si aspoň 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny (Pfizer, Moderna) alebo štyri týždne po prvej dávke vektorovej vakcíny (AstraZeneca), izolácia sa ťa netýka.

Potrebné však je, aby si neprejavoval žiadne známky nákazy. Táto novinka bude platiť aj pre osoby, ktoré boli pozitívne a do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 sú očkovaní akoukoľvek vakcínou, a sú minimálne dva týždne po prvej dávke.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP/Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Výhody pre športovcov

Od pondelka budú môcť na kúpaliskách trénovať športové kluby s obmedzenou kapacitou. Toto opatrenie sa však netýka bordových a horších okresov, ale len červených a ružových. Zatiaľ čo v ružových okresoch  je v exteriéri povolená účasť maximálne 50 osôb a v interiéri maximálne 25 športovcov, v červených okresoch môže byť vnútri aj vonku maximálne desať osôb.

Kapacitné opatrenia v kabínkových lanovkách budú úplne zrušené v ružových okresoch, v červených okresoch bude môcť byť v kabínke jedna osoba alebo osoby z rovnakej domácnosti a v bordových okresoch využívanie lanoviek povolené stále nebude.

kúpalisko, bazén
zdroj: Unsplash/Liane Metzler

Zelená pre hromadné podujatia

Ján Mikas včera potvrdil, že sa budú uvoľňovať aj niektoré opatrenia týkajúce sa kultúry. Konkrétne ide o opatrenia pre kultúrne podujatia, ktoré bude možné organizovať s 50 percentnou kapacitou. Diváci však budú môcť iba sedieť.

V ružových okresoch sa na hromadných podujatiach bude môcť stretnúť 500 sediacich divákov v exteriéri a 250 v interiéri, v červených to je 200 ľudí v exteriéri a 150 v interiéri. Divadlá otvoria svoje brány a organizovať sa budú môcť koncerty, tanečné produkcie, festivaly, výstavy aj premietanie filmov v exteriéri.

zdroj: TASR: Martin Palkovič

Čo sa týka kín, tie ostávajú zatiaľ zatvorené. Hromadné podujatia sa nemôžu organizovať pre školákov a školské skupiny a stále sa nepovoľuje interakcia s publikom.

V prípade, že by si sa chcel zúčastniť nejakého hromadného podujatia, nachystaj si negatívny výsledok testu RT-PCR/LAMP, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Od tejto povinnosti sú oslobodené  deti do desať rokov, očkované osoby a tí, ktorí prekonali COVID-19 a majú o tom doklad. 

Zdroj: TV Markíza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech