V Portugalsku otvorili najdlhšiu ferratu na svete. Pri pohľade z nej sa zatočí hlava aj adrenalínovým nadšencom

  • Prechádzka po moste nie je pre ľudí, ktorí majú strach z výšok
  • Most má dĺžku pol kilometra a držia ho oceľové laná a dve mohutné veže
  • Vstup na most však nie je zadarmo. Zaplatíš od 10 do 12 eur
Portugalsko
SITA/AP, Sergio Azenha
  • Prechádzka po moste nie je pre ľudí, ktorí majú strach z výšok
  • Most má dĺžku pol kilometra a držia ho oceľové laná a dve mohutné veže
  • Vstup na most však nie je zadarmo. Zaplatíš od 10 do 12 eur

Portugalsko má novú turistickú atrakciu – najdlhší visutý most na svete. Most sa nachádza neďaleko mesta Arouca, severne od hlavného mesta Lisabon. Územie je súčasťou chráneného geoparku Arouca, ktorý je súčasťou UNESCO.

Hľadači pokladov veria, že denník esesáka ich dovedie k 10 tonám nacistického zlata. Má sa ukrývať v bývalom nevestinci

Adrenalínový zážitok 

Prechádzka po moste nie je pre ľudí, ktorí majú strach z výšok. Visutý most, ktorý vedie ponad kaňon rieky bol slávnostne otvorený v nedeľu. Držia ho oceľové laná a dve mohutné veže na každej strane. Pri každom kroku sa trochu zakolíše. Podľa agentúry AP má most dĺžku až pol kilometra. 175 metrov pod mostom preteká rieka Paiva a možné je zazrieť aj vodopád Aguieiras. Arouca sa nachádza 300 kilometrov od hlavného mesta. 

Miestni obyvatelia už minulý týždeň absolvovali prvú prechádzku po moste. „Trochu som sa bál, ale stálo to za to,“ uviedol Portugalčan Hugo Xavier pre agentúru Reuters. Xavier bol prvý človek, ktorý kráčal po moste. „Bol to neobyčajný, jedinečný zážitok aj adrenalín,“ dodal.

Miestni dúfajú, že pritiahne turistov

Výstavba mosta Arouca stála 2,3 miliónov eur. Agentúra Reuters uvádza, že trvala približne dva roky.

Miestni ľudia dúfajú, že im pomôže oživiť turistický ruch, ktorý výrazne zasiahla pandémia koronavírusu. „Je to pre našu zem závan čerstvého vzduchu, pretože priláka viac investícií a viac ľudí,“ uviedol sprievodca Emanuel pre Reuters.

CNN uvádza, že za stavbou stojí portugalské štúdio Itecons. Región rýchlo starne, problém je aj vyľudnenie, pretože veľa mladých ľudí sa sťahuje za prácou do väčších miest. Starostka mesta Arouca Margarida Belemová uviedla, že most je súčasťou širšej stratégie. „Bolo veľa výziev, ktoré sme museli prekonať, ale dokázali sme to,“ povedala pre agentúru Reuters starostka. „Na svete nie je žiadny iný most ako tento.“

zdroj: SITA/AP, Sergio Azenha

zdroj: SITA/AP, Sergio Azenha

zdroj: SITA/AP, Sergio Azenha

Pre deti do 6 rokov je vstup zakázaný a všetci turisti musia byť pod dozorom sprievodcu. Pre verejnosť je most otvorený od pondelka. Vstup však nie je zadarmo. Zaplatíš od 1o do 12 eur. Dopredu si je potrebné rezervovať sprievodcu, a to prostredníctvom miestnej webovej stránky.

Guinnessova kniha rekordov zatiaľ uvádza, že najdlhší visutý most pre chodcov na svete, je japonský Kokonoe Yume, ktorý bol otvorený v roku 2006, dlhý je 390 metrov. Visutý most Charles Kuonen, ktorý sa nachádza vo Švajčiarskych Alpách (otvorený bol v roku 2017), tento rekord spochybňuje. Most má dĺžku 494 metrov. Zo švajčiarskeho mosta je možné vidieť Matterhorn, Weisshorn a Bernské Alpy.

Zdroje: AP, Reuters, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech