V Považskej Bystrici máme svetový unikát. Pľúcne ventilátory vyrábajú do celého sveta, doma ich máme len 300

  • Slovenská firma z Považskej Bystrice je skutočným unikátom, vo svete nemá konkurenciu
  • Vyrába pľúcne ventilátory, na ktoré majú výrobný „patent“
  • Ak by sa stala situácia na Slovensku podobná tej talianskej, máme akútny nedostatok pľúcnych vysokofrekvenčných ventilátorov
BeFunky-collage (5)
Unsplash/Kalas
  • Slovenská firma z Považskej Bystrice je skutočným unikátom, vo svete nemá konkurenciu
  • Vyrába pľúcne ventilátory, na ktoré majú výrobný „patent“
  • Ak by sa stala situácia na Slovensku podobná tej talianskej, máme akútny nedostatok pľúcnych vysokofrekvenčných ventilátorov

Slovenská medicínska firma Kalas Medical s.r.o. je skutočný svetový unikát. Na svoje vysokofrekvenčné pľúcne ventilátory má patent a predáva ich takmer do celého sveta. Zakladateľ spoločnosti tvrdí, že je jediný výrobca vysokofrekvenčných pľúcnych ventilátorov na Slovensku a vo svete nemá obdobu.

„Jeden podobný prístroj stojí približne 10 až 11-tisíc eur. Táto cena sa už pár rokov nemení,“ povedal pre Startitup majiteľ firmy Ladislav Kalas. Ten zároveň hovorí, že Slovensko disponuje s týmito vysoko filtračnými ventilátormi a má ich každá nemocnica.

Momentálne ich máme v našich nemocniciach približne 250-300. Kalas hovorí, že v prípade pandémie, akú vidíme v Taliansku, by ich bolo málo a vyžadovalo by si to rýchlu výrobu nových prístrojov.

Spoločnosť je schopná vyrábať väčšie množstvo ventilátorov, presnejšie informácie však nemáme, keďže majiteľ firmy neprezradil viac. „Nemám čarovnú guľu, nikto nevie, ako sa bude situácia vyvíjať,“ hovorí pre Startitup. S pľúcnymi ventilátormi podniká na Slovensku už vyše 30 rokov a dodnes nepozná konkurenta.

V minulosti spolupracoval aj s ministerstvom zdravotníctva na dodávke práve týchto vysokofrekvenčných ventilátorov. Kalas hovorí, že v akútnych prípadoch, v ktorých ide o život, nepomôžu klasické konvenčné ventilátory, možno len čiastočne.

Vo svete nemajú konkurenciu

Ako sa píše na ich stránke vysokofrekvenčná ventilácia pľúc prostredníctvom vysokofrekvenčných dýzových pľúcnych ventilátorov typu PARAVENT využíva koncepciu tzv. multidýzových generátorov tlaku (MGT).

Táto originálna technika, ktorá vznikla v bývalom Československu, získala tri zlaté svetové ocenenia za Know How (Japonsko , Brusel, Brno). Firma sa venuje aj urgentnej alebo spánkovej medicíne. Ďalšou konkurenčnou výhodou spoločnosti Kalas je odškolenie a odprezentovanie prístrojov personálu.

Rozdiel medzi konvenčným pľúcnym ventilátorom a tým vysokofrekvenčným je podľa majiteľa firmy obrovský. „Konvenčný dýcha 20 cyklov za minútu, ten je určené pre vás. Ja napríklad môžem dýchať 120 cyklov za minútu, v tom prípade mi nestačí konvenčný pľúcny ventilátor,“ vysvetľuje pre Startitup Kalas.

Spoločnosť z Považskej Bystrice má na svoj produkt tzv. priemyselný vzor. Tento vzor platí pre multidýzový generátor tlaku, pomocou ktorých dokážu byť pľúcne ventilátory napojené na akúkoľvek hmotnosť človeka. Do Ruska už dodali cez 500 prístrojov.

zdroj: http://www.kalas.sk/

Zatiaľ ho nikto neoslovil

Ladislav Kalas aj napriek tomu, že máme len 250 – 300 kusov týchto prístrojov hovorí, že nezáleží na tom, koľko ľudí je infikovaných. Dôležité je, koľko ľudí potrebuje akútnu starostlivosť v podobe napojenia na pľúcne ventilátory. „Pochopte, to sú tí ľudia, ktorí sú skoro pred smrťou. Každý kontakt s takýmto človekom je rizikový,“ dopĺňa.

Konvečné ventilátory podľa neho nedokážu vybrať všetky potrebné sekréty, ktoré majú pacienti v pľúcach, preto pomôžu len v malom. „Nechcem, aby ste to chápali, že jediné východisko je náš PARAVENT, to vôbec nie. Vysokofrekvenčné dýchanie má však v urgentnom stave väčšie výhody,“ hovorí.

Na otázku či už firmu v súčasnosti niekto oslovil z krízového štábu, majiteľ hovorí, že nie. Dôvodom je fakt, že Slovensko má síce prípady ochorenia COVID-19, avšak nemá toľko urgentných stavov. Otázkou však podľa Kalasa zostáva, kedy je čas na navyšovanie počtu týchto ventilátorov. Nikto nedokáže predpovedať, čo sa bude diať a aká bude situácia.

Firma má výhradné a výlučné práva na dodávanie pre všetky štáty sveta. Momentálne na svete neexistuje žiadna iná spoločnosť, ktorá by vyrábala podobné produkty ako je PARAVENT. Slovensko je dnes jediný štát, ktorý zaviedol ventilátory do urgentných systémov na základe zmluvy s ministerstvom zdravotníctva SR.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK