V PS môžu pokojne uvažovať o zmene predsedu, najťažšie by bolo vymeniť Borisa Kollára (KOMENTÁR)
- Politické strany na Slovensku často vznikajú a zanikajú spolu so svojimi predsedami
- Podľa výskumu SCIO to však neplatí pre všetky

- Politické strany na Slovensku často vznikajú a zanikajú spolu so svojimi predsedami
- Podľa výskumu SCIO to však neplatí pre všetky
Autor je politický analytik a bývalý podpredseda NR SR.
Zlý volebný systém s jedným obvodom robí zo Slovenska krajinu, kde predsedovia strán sú často neobmedzení vládcovia svojich strán. Tie spravidla vznikajú a zanikajú spolu s nimi. Tradícia pokojne a bez štiepenia meniť svojich predsedov, s výnimkou KDH, so silnou regionálnou štruktúrou, tu v podstate nikdy nebola.
Výskum: Najľahšie by bolo vymeniť Šimečku, najťažšie nahraditeľným pre svoju stranu je Kollár
Udržateľnosť podobných pokusov progresívcov z posledných rokov, resp. nedávno v SaS či Hlase ešte musia preveriť ďalšie voľby. Dáta nám ale už dnes pomerne jasne ukazujú, kde by podobné úvahy mohli prejsť v podstate bezbolestne a kde by vyžadovali možno aj pár rokov príprav.
Výskum, ktorý sme v agentúre SCIO realizovali na základe dát z reprezentatívneho prieskumu začiatkom mája jasne ukázal, že najľahšie by bolo vymeniť predsedu PS Michala Šimečku. Je to zároveň jediná strana, kde polovica respondentov bez váhania uviedla, že by túto stranu volili aj bez súčasného predsedu.
Do úvahy sme pritom brali nielen prvú, ale aj tzv. druhú voľbu respondentov. Naopak, najťažšie nahraditeľným sa pre svoju stranu podľa skúmaných dát stal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Až 35 % respondentov, voličov tejto strany, by totiž svoju voľbu prehodnotili, ak by Boris Kollár nebol na jej čele.
Ak by teda v PS chceli uvažovať o novom predsedovi, napr. v osobe Ľudovíta Ódora, ktorý bezkonkurenčne vyhral eurovoľby, veľa roboty by s tým nemali. Naopak, pri avizovanom oživovaní Sme rodina musí Boris Kollár evidentne zohrať kľúčovú úlohu.
Je tiež v jeho záujme, aby po odchode známych tvárí, akým bol napr. Milan Krajniak, pouvažoval nad ich skorou náhradou. To by následne mohlo mať vplyv aj na rast preferencií samotnej strany.
zdroj: SCIO
Nenahraditeľní nie sú ani Robert Fico či Igor Matovič
Zaujímavosťou výskumu bolo, že ani tak výrazné tváre svojich strán, akými nepochybne sú Robert Fico, či Igor Matovič, nie sú z pohľadu pomerne veľkej časti voličov ich strán nenahraditeľní. V SMER-SSD by to bolo len 13 % voličov a v hnutí SLOVENSKO 21 % voličov, ktorí by bez súčasných predsedov zvážili voľbu týchto strán.
Akokoľvek, dá sa predpokladať, že pokiaľ nedôjde k neočakávanej vážnej udalosti, je šanca na takúto zmenu v SMER-SSD, resp. SLOVENSKU hraničiaca so štatistickou odchýlkou.
Naopak, pokiaľ to v PS myslia s posunom zľava do stredu a zvýšením svojho volebného potenciálu vážne, mali by sa nad týmito číslami zamyslieť. To isté platí aj o Sme rodina, pri ktorej očakávanom reštarte sa dá predpokladať aj ohlásenie nových mien.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality