V Ríme máš MHD zadarmo. Stačí ak do automatu vhodíš plastové fľaše

  • Rím testuje unikátny automat, ktorý ti dá lístok na metro výmenou za plastové fľaše
  • Hlavné mesto Talianska chce takýmto krokom pomôcť odľahčiť životné prostredie od plastového odpadu a zároveň nalákať viac ľudí do MHD
mejkos
unsplash.com/pexels.com
  • Rím testuje unikátny automat, ktorý ti dá lístok na metro výmenou za plastové fľaše
  • Hlavné mesto Talianska chce takýmto krokom pomôcť odľahčiť životné prostredie od plastového odpadu a zároveň nalákať viac ľudí do MHD

Svojou troškou chce v rámci boja proti záplave plastov prispieť aj Rím. Ten začal s testovaním špeciálnych automatov na PET flaše. Informoval o tom portál Lonely Planet.

Ak plastovú fľašu odovzdáš, získaš lístok do miestnej MHD. Testovacie automaty sú na jeden rok umiestnené na tamojších najvyťaženejších staniciach metra. Automaty nájdeš na stanici Cipro (linka A), Piramide (linka B) a San Giovanni (linka C).

L'ideale è consumare meno #plastica usa-e-getta e preferire le borracce, ma in caso di necessità ecco che da oggi a Roma…

Gepostet von Sergio Costa am Dienstag, 23. Juli 2019

Celý systém je postavený na jednoduchom princípe. De facto ide o podobné automaty, aké využívame aj na Slovensku pri vracaní sklenených fliaš. Nepokrčenú plastovú flašu spolu s vrchnákom vhodíš do automatu, no namiesto zálohy za fľašu dostaneš body.

Gepostet von Innamorati di Virginia Raggi am Dienstag, 23. Juli 2019

Za zrecyklovanie jednej PET fľaše dostaneš body v celkovej hodnote 5 eurocentov. To znamená, že ak chceš jeden lítok na MHD, do automatu musí vhodiť najmenej 30 fliaš. Získané body sa ti zapisujú do aplikácie v smartfóne. Ak ich budeš mať dostatok, dostaneš cestovný  lístok. Aplikácia je v súčasnosti dostupná pre zariadenia s operačným systémom iOS aj Android.

V Berlíne sa môžu voziť zadarmo vďaka teniskám

Bezplatné cestovanie vďaka PET fľašiam nie je jedinou vychytávkou, ktorou sa dá pochváliť. V Berlíne si si pred časom mohol kúpiť limitovaný model tenisiek značky Adidas, ktorých bolo len 500 párov, informoval The Verge.

Gepostet von More Sneakers am Montag, 15. Januar 2018

Okrem toho, že dizajn obuvi sa dokonale zhoduje s motívom na sedadlách prostriedkov mestskej hromadnej dopravy spoločnosti Berliner Verkehsbetriebe, každá z tenisiek ukrývala aj jeden benefit. Na jej „jazyku“ sa nachádza ročný, neobmedzený lístok na prepravu po meste touto spoločnosťou.

Zatiaľ čo cenovka na teniskách bola len 180 eur, lístok na metro, ktorý je ich súčasťou, má hodnotu 750 eur. Nuž a nekončiace rady pred predajňou mali samozrejme aj iný účel než vlastniť limitku. Ľudia tu čakali len kvôli tomu, aby tenisky následne mohli čo najdrahšie predať. Na ebay.com sa predávali za 800 – 2000 eur.

V roku 2016 bolo až 40% nových plastov určená len na jedno použitie a mala životný cyklus kratší ako rok.  V skutočnosti sa celosvetovo zrecykluje iba 9 % plastového odpadu. Vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu, z toho deväť miliónov ton skončí v oceánoch. Ide o alarmujúcu situáciu, ktorú by sme mali eliminovať  naprieč celým spoločenským spektrom. Či už z pozície jednotlivca, firmy, mesta alebo štátu.

zdroj: lonelyplanet.com, theverge.com, panda.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech