16-ročný chlapec skúšal, koľko vydrží bez spánku. V roku 1965 vykonali tento šialený experiment:

  • Spomeň si, ako sa cítiš, keď prebdieš jednu jedinú noc.
  • Si unavený, podráždený, do ničoho sa ti nechce a pridať sa môžu aj nevoľnosť či búšenie srdca.
  • Stále však hovoríme o jedinej noci.
  • Dokážeš si predstaviť, že by si nespal celých 11 dní?
parant
atchuup.com
  • Spomeň si, ako sa cítiš, keď prebdieš jednu jedinú noc.
  • Si unavený, podráždený, do ničoho sa ti nechce a pridať sa môžu aj nevoľnosť či búšenie srdca.
  • Stále však hovoríme o jedinej noci.
  • Dokážeš si predstaviť, že by si nespal celých 11 dní?
Držiteľ svetového rekordu

Hádam niet človeka, ktorý by sa niekedy nezamyslel nad otázkou, koľko by vydržal bez spánku. Čo si myslíš ty? 2 dni? 3 dni? 5 dní? Či dokonca viac?

Randy Gardner sa to v roku 1965 rozhodol vyskúšať na vlastnej koži. Možno tomu nebudeš veriť, ale bez spánku vydržal celých 11 dní aj 24 minút. Pochopiteľne, Randy je do dnešného dňa držiteľom svetového rekordu v počte dní, ktoré človek vydržal bez spánku (bez použitia akýchkoľvek stimulantov).

Zdravotné následky

Možno si myslíš, že na Randyho zdravie mal tento experiment vážne následky. Predsa len, pre väčšinu ľudí je absurdné čo i len si predstaviť, že 11 dní bez spánku by niekto dokázal zvládnuť bez väčšej ujmy na fyzickom či psychickom zdraví.

Prekvapivé však je, že je to naozaj tak. Na Randyho tele boli počas 11 dní spozorované len mierne následky. Za všetko svedčí fakt zo záverečnej správy, v ktorej sa uvádza, že chlapec dokázal v 10. deň zvíťaziť nad výskumným pracovníkom v pinballe.

Zaujímavé však je tiež to, že zatiaľ čo Randy mal pocit, že je absolútne v poriakdu, J. Ross, ktorý počas celého experimentu dôsledne monitoroval jeho stav, takýto pocit nemal.

Paranoia, halucinácie či náhle zmeny nálad

J. Ross v záverečnej správe uvádza, že v tretí deň začali na Randym pozorovať výrazné zmeny nálad. Veľmi jednoducho ho niečo začalo iritovať, nedokázal sa sústrediť, začínal mať problémy s krátkodobou pamäťou a začínal byť paranoidný.

Už po dvoch dňoch začal mať problémy s ovládaním svojich očí a zopárkrát bol zaznamenaný taktiež samovoľný pohyb jeho končatín.

Na piaty deň sa u Randyho začali objavovať už aj halucinácie. V posledný, teda v jedenásty deň, ho J. Ross požiadal, aby začal od číslice 100 odpočítavať 7. Pomaly teda začal – 100, 93, 86… Pri 65 však zastal a ďalej už nepokračoval. Keď sa ho J. Ross opýtal, čo sa stalo, Randy nevedel, o čom je reč. Zabudol totiž, čo pred chvíľou začal robiť.

V rovnaký deň, teda v deň, kedy sa Randy experiment rozhodol ukončiť, však vystúpil na tlačovej konferencii. Absolútne prekvapujúce je to, že vyzeral byť absolútne fit a rozprával bez toho, aby sa akokoľvek zamotal či zakoktal.

Zotavovanie

Ak ťa zaujíma, či mal Randy problémy s nejakými trvalým následkami, odpoveď znie: nie. Po dokončení experimentu spal chlapec 14 hodín a 40 minút. Následne bol hore asi 12 hodín a potom zase zaspal na 10 hodín aj 30 minút. Následne sa dal jeho spánkový režim do poriadku a opäť fungoval, ako dovtedy.

Napriek tomu, že u Randyho neboli zaznamenané žiadne dlhodobé psychologické či fyzické následky, podobný experiment sám určite neskúšaj.

Zdroj: nova, wikipedia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá