V roku 2022 čaká školstvo masívny problém. Učitelia chýbajú a Gröhling žiada Matoviča, aby sa „oslík otriasol“

  • Situácia s učiteľmi je kritická. Na systémové riešenie nemá minister školstva prostriedky
  • Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia budú preplácať školský klub detí
studenti, vyucovanie, skola, peticia
TASR/AP, Roman Hanc, Laurent Gillieron/Keystone
  • Situácia s učiteľmi je kritická. Na systémové riešenie nemá minister školstva prostriedky
  • Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia budú preplácať školský klub detí

Koncom roka 2022 môže chýbať v školstve až 1 300 učiteľov, vyplýva to z výpočtov Inštitútu vzdelávacej politiky. Uviedol to pre TASR minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Systémovým riešením podľa šéfa rezortu školstva je zvýšenie platov učiteľov. „Na čo potrebujeme prostriedky od ministerstva financií,“ povedal minister.

Na skutočné riešenie potrebujú skutočné prostriedky

Ako tvrdí, preto sa to snažia riešiť inými krokmi. „Napríklad je to preplácanie doučovania pre učiteľov alebo aj stabilizačné odmeny. Ku koncu roka sme posielali školám odmeny v sume 250 eur na zamestnanca, ktoré môže riaditeľ prerozdeliť podľa potrieb danej školy, napríklad, aby udržal alebo získal učiteľov nedostatkových predmetov,“ poznamenal.

Financie môže prerozdeliť podľa výkonu či aktivity daného učiteľa a motivovať tak aj šikovných učiteľov. „Naším cieľom bolo výrazne zvýšiť platy učiteľov celoplošne a následne zaviesť rôzne typy príplatkov, ako napríklad stabilizačné príplatky,“ povedal Gröhling.

To základné opatrenie je ale podľa neho výrazné zvýšenie platov učiteľov a na to potrebujú prostriedky od ministerstva financií.

300-eurové poukážky

Igor Matovič v utorok oznámil, že Slovenská pošta začala s distribúciou 300-eurových šekov pre zaočkovaných seniorov. Slovákov prosí, aby seniorom nezávideli: „Pomohli nám, pomáhame im.“

Na záver sľubuje, že sa nám táto investícia veľmi rýchlo a významne vráti, pretože ich očkovaním ušetríme omnoho viac ako 300 eur. „Život je najvác,“ dopĺňa.

V diskusii v komentároch pod príspevkom Matovič uznáva, že podobnú motiváciu by si zaslúžil každý: „Ale štátny rozpočet nie je oslíček otras sa.“ Vysvetľuje, že na niečo podobné by jednoducho neboli peniaze.

To, či sa po Gröhlingovej žiadosti ujdú nejaké financie aj učiteľom, známe ešte nie je.

Niektorým žiakom preplatia školský klub detí

Situácia v školstve sa na Slovensku malými krôčikmi mení aj z druhej strany, z pohľadu žiakov. Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo z rodín v hmotnej núdzi budú mať preplatenú účasť v školskom klube detí. Ide o ďalšiu z investícií z Plánu obnovy.

Na výzvu je vyčlenených viac ako 2,6 milióna eur a prihlásiť sa do nej je možné do 17. januára 2022. „Školské kluby detí vnímame ako miesto, kde si žiaci môžu po vyučovaní upevniť poznatky, socializovať sa, budovať vzťahy s rovesníkmi a venovať sa vzdelávacím aktivitám. Je to dôležité miesto pre rozvoj dieťaťa. Sú však aj rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť poplatky za ŠKD. Práve tieto deti ŠKD veľmi potrebujú, a preto vyhlasujeme túto výzvu,“ priblížil Branislav Gröhling.

Snažíme sa nájsť všetky spôsoby, ako pomôcť všetkým deťom na školách. Už po tretí raz sme spustili projekt doučovania. Vyhlásili sme výzvu na pomocných vychovávateľov v materských školách. Teraz spúšťame aj podporu ŠKD. Takto chceme v školstve zachytiť čo najviac detí a pomôcť im, aby sa im v škole lepšie darilo,“ dodal šéf rezortu školstva.

Do výzvy sa môžu zapojiť všetky základné školy, špeciálne základné školy či spojené školy, ktoré majú organizačnú zložku základná škola a prevádzkujú školský klub detí.

Rezort školstva na výzvu vopred upozorňoval a kontaktoval aj školy, ktoré majú vyšší podiel žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

zdroj: TASR/ Ján Krošlák

Ohrozeným žiakom chcú pomáhať počas celého štúdia

Rovnako rezort komunikoval v tejto veci aj s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, aby oslovil školy, ktoré sa môžu do výzvy zapojiť.

Prostredníctvom tejto aj ďalších výziev z Plánu obnovy sa zameriavame na to, aby sme ohrozeným žiakom pomohli vo všetkých úrovniach vzdelávania – od materských, cez základné až po stredné školy a pomohli im tak uspieť v živote,“ uviedla Svetlana Síthová, štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie.

Rezort školstva vyčlenil z Plánu obnovy aj prostriedky na dve ďalšie výzvy. Ide o výzvu na pomocných vychovávateľov do materských škôl a výzvu na preplatenie doučovania na základných a stredných školách. Školy sa do obidvoch výziev môžu zapojiť do 10. januára 2022.

Zdroje: TASR, TASR, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie