V ruskej TV hovorili o kupovaní slovenských politikov. Mohli by zvrhnúť Hegerovu vládu

  • V ruskej televízii sa otvorene hovorilo o kupovaní slovenských politikov a výmene vlády
  • V ďalšej relácii hovorili, že vojna na Ukrajine je len skúška
ruská tv 3 zvrhnutie Hegera
Reprofoto/Youtube/TASR, Serg Musheghyanc, Pavel Neubauer
  • V ruskej televízii sa otvorene hovorilo o kupovaní slovenských politikov a výmene vlády
  • V ďalšej relácii hovorili, že vojna na Ukrajine je len skúška

Medzi slovenskými používateľmi sociálnej siete TikTok sa začalo šíriť video z ruskej televízie, kde diskutujúci hovoria o Slovensku. Nejde len o zvyčajné táraniny o nepriateľskom Slovensku, ktoré poskytuje Ukrajine zbrane. Jeden z diskutujúcich navrhol podporovanie proruských slovenských politikov, ktorí by mohli zvrhnúť režim.

Rusi chcú zmeniť nepriateľský režim na Slovensku 

Konkrétne išlo o reláciu „Čas ukáže“ televíznej stanice Prvý kanál, kde hosť Arayik Stepanyan, ktorý pôsobí ako prvý podpredseda Akadémie geopolitických problémov, uviedol, že Slovensko nie je zem nepriateľská. Pri moci sú jednoducho len ľudia nepriateľskí voči Rusku, a to treba napraviť.

„Obyvatelia týchto zemí (Slovensko a krajiny východnej Európy) majú k Rusku veľmi pozitívny vzťah. Keď idete na Slovensko, je tam bývalý premiér Ján Čarnogurský. Je tam najvyšší sudca Harabin a tak ďalej,“ uviedol Stepanyan.

„Títo ľudia tam majú ohromný elektorát. Prečo nepomáhame týmto politikom zmeniť režim, ktorý je k nám nepriateľský?“ pýtal sa hosť.

V skutočnosti nie je elektorát menovaných politikov „ohromný“. Strana, v ktorej pôsobil Harabin – Vlasť, v parlamentných voľbách v roku 2020 získala len 2,93 % a do parlamentu sa nedostala.

@malkin1777

 

♬ A Dark Knight – Hans Zimmer & James Newton Howard

 

Moderátor relácie Ruslan Ostashko svojmu hosťovi odporoval a tvrdil, že pomoc by si politici mohli vysvetliť po svojom a pýtali by si peniaze. „My takí nie sme,“ tvrdí Ostashko.

V skutočnosti sú dobre známe pokusy Ruska ovplyvňovať vnútornú politiku Spojených štátov a Európy. Existujú podozrenia, že niektorí kandidáti od republikánskych v USA po extrémnu pravicu v Európe boli financovaní Ruskom. Taktiež sa Rusko pokúšalo zvýšiť ich šance na výhru prostredníctvom hackerskych útokov či ovplyvňovania verejnej mienky pri voľbách aj  dlhodobo prostredníctvom propagandy a manipulácií.

Financovať chcú aj rádiá a televízie 

Stepanyan ďalej navrhol, aby Rusko financovalo „vlastenecké televízie, rádiá atď“. I k tomuto už na Slovensku dochádza. Mnohé proruské dezinformačné médiá sú podľa odborníkov financované priamo Kremľom. Redaktora zo štátom zablokovaného média Hlavné správy zas obvinila NAKA z prijímania úplatku od ruského plukovníka Sergeja Solomasova.

Dopustiť sa mal aj vyzvedačstva pre ruskú rozviedku, uvádza Dnes24. Samotné médium zablokoval Národný bezpečnostný úrad kvôli šíreniu nebezpečnej ruskej propagandy.

Samotné video na TikToku pochádza od dezinformačného webu Aeronet.news. Preklad mal zabezpečiť autor s prezývkou „vedúci kolotoča“, skrátene VK.

Respekt uvádza, že Aeronet považuje za hrozbu aj Bezpečnostná informačná služba Českej republiky (BIS) a po invázii na Ukrajinu správca českej národnej domény zablokoval doménu s odvolaním sa na ohrozenie národnej bezpečnosti.

Web naďalej funguje, pretože sa z českej domény presunul na doménu .news. Čo chcel tento dezinformačný web zverejnením videá dokázať, je tiež otázne.

Vojna na Ukrajine je len skúška na konflikt s NATO, ozýva sa z ďalšieho programu 

Plánovaním zvrhnutia súčasnej slovenskej vlády sa ale bizarnosti na Prvom kanáli nekončia. V diskusnej relácii 60 minút hosť, ruský politológ Aleksey Fenenko, tvrdil, že vojna na Ukrajine je len nácvik na konflikt so štátmi Severoatlantickej aliancie (NATO).

„Vojna na Ukrajine je pre nás nácvikom na možný väčší konflikt v budúcnosti,“ povedal politológ. „A to je dôvod, prečo budeme testovať a bojovať so zbraňami NATO a na bojisku uvidíme, o koľko silnejšie sú naše zbrane v porovnaní s ich.“

„Možno to bude poučná skúsenosť pre budúci konflikt,“ dodal.

Hostiteľka Olga Skabejeva, ktorá je považovaná za hlavnú propagandistku Kremľa, ho zastavila a poznamenala, že „toto je strašný experiment“.

Video z relácie na Twitteri zverejnila novinárka Julia Davis, ktorá monitoruje ruské médiá a píše pre Daily Beast.

Politológ ale nie je jediný v spomínanej televízie, ktorý hovoril o širšom konflikte so Západom. Nedávno sa na obrazovkách dokonca objavila mapka, ktorá ukazovala, ako by Rusi zničili Európu. 

Zdroje: Dnes24, Respekt

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá