Rusko je na pokraji prevratu. Kyjev vie, kto vzburu povedie, hovorí Danilov

  • Ukrajina podľa Danilova vie, kto povedie vzburu a akým spôsobom sa udeje
  • Zároveň dodal, že do plánov na vzburu prehovorí i údajne vážny zdravotný stav Kadyrova
Vladimir Putin
Na snímke Vladimir Putin, TASR/AP, Gavriil Grigorov
  • Ukrajina podľa Danilova vie, kto povedie vzburu a akým spôsobom sa udeje
  • Zároveň dodal, že do plánov na vzburu prehovorí i údajne vážny zdravotný stav Kadyrova

Druhý pochod na Moskvu po vzore žoldnierskej Wagnerovej skupiny sa síce s najväčšou pravdepodobnosťou neuskutoční, ale v Rusku sa chystá ďalšia vzbura, ktorá povedie k roztriešteniu Ruskej federácie. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Ukrajina podľa neho vie, kto povedie vzburu a akým spôsobom sa udeje.

„Myslím si, že toto už nebude pochod. Pripomeňme si, ako sa v auguste 1991 odohral rozpad Sovietskeho zväzu. My vieme, kto to riadi a ako sa to deje. Kedy v Rusku nastane ďalšia rebélia, je otázkou krátkeho času. Uvidíme, čo bude ďalej, ale procesy už prebiehajú,“ uviedol Danilov.

Zároveň dodal, že do plánov na vzburu prehovorí i údajne vážny zdravotný stav čečenského vodcu Ramzana Kadyrova.

Danilov poznamenal, že ruské oligarchické skupiny, ktoré si žili svojím vlastným životom, by po Putinovom šialenom rozhodnutí začať vojnu mali zabudnúť na mier.

Na otázku, či sú medzinárodní partneri pripravení na rozpad Ruska, Danilov odpovedal: „Mnohí sú si vedomí, ale niektorí veria, že tento proces možno kontrolovať a možno predpokladať také veci, ktoré nedovolia rozpad Ruska. Môžem povedať, že nikto to nebude môcť ovplyvniť, Rusko bude nútené sa roztrieštiť a určite sa to stane ešte za nášho života. A žiadna sila to nedokáže zastaviť, pretože to je historický proces.“

Velezrada Ruska

V sobotu 24. 6. sa celým svetom šírili správy o „velezrade v Rusku“, o útoku skupiny wagnerovcov na Kremeľ, konkrétne na zosadenie ruských vojnových veliteľov. Za týmto incidentom stál 62-ročný Jevgenij Prigožin, ktorý je už desaťročia známy ako „Putinov kuchár“.

Po tom, čo si Prigožin odpykal dlhý trest odňatia slobody v 80. rokoch, začal vo svojom rodnom meste predávať hotdogy. Neskôr začal budovať podiel v reťazci supermarketov a nakoniec si otvoril svoju vlastnú cateringovú spoločnosť.

Wagnerovci sa pokúšali o zosadenie vojenského velenia, ktorému velí šéf Kremľa Vladimir Putin. Prigožin a jeho žoldnieri obsadili vojenské objekty v meste Rostov nad Donom. Wagnerova skupina sa následne vybrala smerom do Moskvy. Ako sme ťa informovali, po ceste zostrelili niekoľko lietadiel.

Tesne pred koncom, 200 kilometrov od hlavného mesta, sa zastavili a vrátili späť do svojich táborov.

Medzitým v Moskve sprísnili bezpečnosť a primátor mesta povedal svojim obyvateľom, aby sa vyhli cestovaniu. Okrem iného boli všetky hromadné podujatia pod holým nebom do 1. júla zrušené. Keď sa o „velezrade“ dozvedel Putin, v televíznom vysielaní predstúpil pred svojich obyvateľov. Uviedol, že rebelov potrestá.

O niekoľko hodín neskôr Jevgenij Prigožin svojim jednotkám povedal, aby sa vrátili na svoje základne, aby sa vyhli „krviprelievaniu“. Stalo sa tak po tom, ako Prigožin rokoval s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom, uvádza BBC. Rozhovor bol dohodnutý cez Vladimira Putina.

„Prigožin súhlasil so zastavením pochodu smerom k Moskve a podniknutím ďalších krokov na deeskaláciu situácie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Putin sa Lukašenkovi poďakoval za vykonanú prácu. Informovala o tom rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá sa odvolala na správu ruskej tlačovej agentúry Interfax.

RFE/RL dodala, že šlo o druhý telefonát Putina a Lukašenka uskutočnený v sobotu – prvýkrát spolu hovorili dopoludnia, keď ruský prezident informoval o situácii v Rusku v súvislosti so vzburou wagnerovcov.

Zdroje: SITA, BBC, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá