V Ružinove rastie komplex Treenium s vertikálnym lesom zo živých stromov

  • Podobné ultramoderné ekologické budovy už vo svete stoja. Teraz takýto projekt rastie uprostred Bratislavy!
collagehgvgv
Treenium/GREEFIN group
  • Podobné ultramoderné ekologické budovy už vo svete stoja. Teraz takýto projekt rastie uprostred Bratislavy!

Aj do slovenskej architektúry už prenikajú ekologické trendy zo sveta. V tomto prípade ide konkrétne o inšpiráciu projektom Bosco Verticale v talianskom Miláne, ktorý navrhol architekt Stefano Boeri. Na dvoch mrakodrapoch tu totiž vyrástol doslova malý les, ktorý má byť benefitom pre miestnych obyvateľov a ovzdušie. Na každom balkóne tejto výškovej budovy je zasadený strom a fasáda je osadená neopadavou zeleňou. Zo všetkých strán budovy tak vyčnievajú zelené vetvičky a listy a ide naozaj o jedinečný pohľad.

Foto: Treenium/GREEFIN group

Tak presne takéto niečo pomaličky rastie aj v Bratislave na prelome Ružinova a Prievozu. Obytný komplex dostal názov Treenium, čo vychádza z anglického názvu pre slovo strom. Doteraz nič podobné na Slovensku nevyrástlo a toto má byť premiéra vertikálnej záhrady v praxi. Čo to vlastne znamená? Na tejto budove má byť umiestnených až tisíc stromov, ktoré ročne vyprodukujú až 30 ton kyslíka.

Zelená fasáda nemá vplyv len na kvalitu ovzdušia a mikroklímy a estetickú stránku stavby, ale má skvalitniť život obyvateľov. Napríklad tým, že absorbuje veľké množstvo hluku a prinesie tak vyšší komfort a súkromie a nepochybne aj viac tieňa v letných mesiacoch. Zeleň skvele vplýva aj na psychiku a dokáže tak uprostred Bratislavy vyčarovať malú oázu pokoja. Dokonca v nej m§že prebývať rôzne druhy motýlov či vtákov.

Foto: Treenium/GREEFIN group

Bytový komplex Treenium so 47 atraktívnymi bytmi má okrem toho poskytnúť aj oddychovú zónu na streche a strešnú terasu s výhľadom na mesto, zelené átrium vo vnútrobloku a tiež detské ihrisko, jazierko či miesto na záhradnú grilovačku. Obyvatelia domu sa z komplexu nemusia pohnúť ani keď zatúžia po káve či zdravom pohybe, pretože tu nájdu kaviarne aj fitness centrum.

Foto: Treenium/GREEFIN group

Vo vertikálnej záhrade zakomponovanej do fasády objektu nájdeme viac ako 80 listnatých stromov, 130 tují, 60 borovíc, viac ako 520 kríkov a 150 plazivých rastlín. Uviedol to jeden z predstaviteľov projektu Milan Halgaš pre portál tvnoviny.sk.  Všetky stromy a kríky majú byť upevnené v betónových kvetináčoch so špeciálnym substrátom lanami z tkaniny a majú byť zavlažované automatickým systémom. Porast by tak mal byť naozaj dlhotrvácny.

Foto: Treenium/GREEFIN group

Podľa odborníkov má takáto zeleň priaznivý vplyv na psychiku a kvalitu života človeka. Nejde tak len o atraktívny trend zo sveta, ale aj spôsob, ako mesto priblížiť viac k prírode a dodať betónovým džungliam viac skutočnej zelene a kyslíka. Veríme, že zámer autorov projektu Treenium, ktorý je už v procese výstavby, sa vydarí a inšpiruje ďalších slovenských developerov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech