V Šali vyvíja Pavol technológie, ktoré pomáhajú zachraňovať ľudské životy. Nemocniciam šetrí čas aj zdroje

  • Začínal na strednej škole, dnes jeho firma patrí medzi špičku na slovenskom aj zahraničnom trhu
  • Pavol Práznovský v Šali vyrába dezinfekčné prístroje do nemocníc aj mobilné pásové roboty
  • Kvalitou a cenou konkurujú svetovým firmám. Ľudské životy ochraňujú aj v slovenských nemocniciach
grizlyfinal
Startitup
  • Začínal na strednej škole, dnes jeho firma patrí medzi špičku na slovenskom aj zahraničnom trhu
  • Pavol Práznovský v Šali vyrába dezinfekčné prístroje do nemocníc aj mobilné pásové roboty
  • Kvalitou a cenou konkurujú svetovým firmám. Ľudské životy ochraňujú aj v slovenských nemocniciach

Pavol Práznovský je na slovenskej technologickej scéne pomerne známy. Jeho firma Grizzly Robotics pôsobí v Šali, kde vyvíja a vyrába dezinfekčné prístroje do nemocníc aj mobilné pásové roboty, ktoré sú aktívne prítomné pri záchrane ľudských životov.

V praxi jeho zariadenia využíva niekoľko slovenských nemocníc, napríklad Bratislava, Martin, Košice či Nitra. Postupne sa však dostávajú aj za hranice Slovenska.

„Spokojných zákazníkov máme medzičasom okrem Slovenska aj v okolitých krajinách, v Afrike aj na Strednom východe,“ sumarizuje Práznovský.

„Našou filozofiou je vyrábať kvalitné a účinne zariadenia. Všetky zariadenia na tento rok prešli inováciou. Počúvame ohlasy nemocníc a vždy sa snažíme im to zjednodušiť,“ dodáva Práznovský.

_DSC6015
zdroj: Startitup – Pavol Práznovský, CEO spoločnosti Grizzly, začal s podnikaním už na strednej škole. Vlastnil servis herných konzol, dnes stojí na čele firmy, ktorá v nemocniciach pomáha zachraňovať životy.

Inovatívne medicínske technológie

Talentovaný Slovák zo Šale už počas strednej školy vlastnil servis herných konzol, ktorý Práznovský označuje ako najlepšie servisné stredisko na Slovensku. Zamestnával dokonca aj svojich rodičov a brata.

Servis herných konzol po čase vymenil za marketing. „Potreboval som si rozšíriť obzory a nabrať skúseností v predaji. Prešiel som viacerými marketingovými firmami a pôsobil som na rôznych pozíciách. Po troch rokoch som sa vrátil k vlastnému biznisu a otvoril spoločnosť Grizzly, kde som sa venoval návrhom a výrobe strojov, ktoré boli určené na sanáciu murív,“ opisuje úspešný podnikateľ.

Napriek tomu, že dnes mnohí ľudia prichádzajú na trh s prelomovými appkami, Pavol stavil na unikátny produkt. Využil dieru na trhu počas pandémie a prerazil podnikaním s dezinfekčnými prístrojmi.

„Počas príchodu pandémie naša spoločnosť využila medzeru na trhu a pustila sa do vývoja a výroby vysokovýkonných dezinfekčných zariadení pre zdravotnícke zariadenia a iné priemyselné odvetvia,“ tvrdí Práznovský.

Ako ďalej podnikateľ uvádza: „Nemocnice na Slovensku boli a sú zásobené dezinfekčnými zariadeniami s veľmi nízkou účinnosťou, ktorá nevyhovuje potrebám zdravotníckych zariadení, väčšina týchto zariadení podľa akreditovaných meraní dosahuje účinnosť 7 %,“ vysvetľuje Práznovský.

Zariadenia, ktoré vyrába Grizzly Robotics, v súčasnosti poskytujú ochranu vo výrobnom priemysle, v zdravotníctve, v NATO, v ozbrojených silách, v školách, ale aj v autobusovej doprave či kanceláriách.

Antimagnetic može sterilizovať priestory MRI a CT
zdroj: Grizzly – Pavol objavil dieru na trhu počas pandémie. Zabodoval dezinfekčnými prístrojmi, ktoré sú využívané aj v slovenských nemocniciach.

Pavol inovuje oblasť, v ktorej štát aj mnohé firmy zlyhávajú, a úspešne sa mu to darí. Slovákom dokazuje, že aj na Slovensku sa dajú vyrobiť kvalitné a vysokošpecializované technologické stroje.

Firme zo Šale v roku 2021 tržby narástli o 5 % na 739-tisíc. V roku 2020 to bolo 703-tisíc eur. Minulý rok Grizzly tiež zvýšila svoj zisk z vyše 10-tisíc eur na viac ako 22-tisíc eur. 

Stavili na kvalitu a oplatilo sa

V samotných začiatkoch sa spoločnosť zameriavala na mobilné pásové roboty poháňané lítium-iónovým pohonom.

Po výskyte pandémie Covid-19 sa firma pustila do vývoja a výroby profesionálnych dezinfekčných zariadení pre zdravotníctvo a obranný priemysel. Vzniklo zariadenie Spectra infinity, ktoré využívajú aj nemocnice na Slovensku.

„Spectra infinity je naša vlajková loď. Ide o úplne hybridný dezinfekčný systém, ktorý pracuje s tromi technológiami. Žiadny iný stroj na svete nekombinuje tieto 3 najúčinnejšie technológie na dezinfekciu. Pri tomto stroji na Slovensku nemáme konkurenciu,“ vysvetľuje Práznovský.

Ako Práznovský uvádza, prvou technológiou je uzavretý UVC žiarič vysokého výkonu, ktorý slúži na dezinfekciu vzduchu počas prítomnosti ľudí a personálu. Druhou technológiou je otvorený UVC žiarič vysokého výkonu. Treťou je generátor ozónu, ktorého výhodou je to, že ide o plyn a dostane sa do každého miesta v priestore, aj tam, kde UVC žiarenie nedopadne.

operacia-1800
zdroj: Grizzly – Spectra infinity je vlajkovou loďou spoločnosti. Ide o úplne hybridný dezinfekčný systém, ktorý používajú aj slovenské nemocnice, napríklad v Martine, Košiciach či Nitre.
Chránia personál aj návštevníkov nemocnice 

„V nemocniciach sa nachádza veľké množstvo dezinfekčných zariadení s veľmi nízkou účinnosťou,“ tvrdí Práznovský.

„Preto sme sa rozhodli vyrábať zariadenia, ktoré dosahujú účinnosť 99,9 % a teda dokážu reálne chrániť personál aj návštevníkov nemocnice,“ dodal s tým, že prevádzka dezinfekčných zariadení je veľmi lacná. Náklady na jednorazovú dezinfekciu priestoru s 99,9 % účinnosťou sú približne 30 centov.

Väčšina z týchto zariadení funguje ako hybridné zariadenia, ktoré využívajú viacero technológií pre kompletnú dezinfekciu priestorov a vzduchu. Počas prítomnosti ľudí sterilizujú vzduch, a tým znižujú riziko prenosu nákazy vzduchom, a bez prítomnosti ľudí dezinfikujú priestor pomocou UVC svetla alebo ozónu.

„Po covidových pacientoch sa využíva dezinfekcia ozónom, keďže je to plyn, dostane sa všade do tkanín aj tienených oblastí. UVC svetlo, ktoré sa používa pri klasickej dezinfekcii, sprevádzajú tiene za predmetmi, v ktorých neprebieha dezinfekcia,“ objasňuje podnikateľ. 

Zistiť viac informácií o Grizzly Robotics →

Spectra infinity pri pacientovi pocas vizity
zdroj: Grizzly – Základnou prioritou nemocníc pri výbere dezinfekčných zariadení by mala byť v prvom rade ich účinnosť, tvrdí Práznovský.

Nemocniciam šetrí čas aj peniaze

Používanie Smart riešenia od spoločnosti Grizzly prináša výrazné zvýšenie efektívnosti na pracovisku. Technické oddelenie nemocnice nemusí fyzicky kontrolovať zariadenia a tým ušetrí veľké množstvo času.

Ako Práznovský ďalej uvádza, nemocniciam to ušetrí čas, peniaze aj personál. Pri vzdialenej kontrole zariadení je technické oddelenie oslobodené od zložitej dokumentácie pri ohlasovaní servisných úkonov. Tieto sú vykonávané automaticky.

„Pri úplne funkčných zariadeniach je riziko premnoženia patogénov v priestore minimálne. Hlavný hygienik nemocnice alebo iná poverená osoba môže online skontrolovať priebeh všetkých vykonaných dezinfekcií UVC žiarením alebo ozónom, a tak odsledovať splnené povinnosti zamestnancov.

V prípade výskytu patogénov v dezinfikovaných priestoroch (napr. po laboratórnych steroch) vie poverená osoba vložiť do systému toto upozornenie, aby sa daný dezinfekčný systém v priestore overil, poprípade prehodnotil,“ opisuje fungovanie prístroja.

Spoločnosť Grizzly Robotics poskytuje nadštandardné služby pre slovenské nemocnice, ako je bezplatné zapožičanie zariadení s komplexným zaškolení personálu.

„Je veľmi dôležité, aby si aj personál nemocnice vyskúšal účinnosť a praktickosť našich zariadení,“ dodal Práznovský.

Ďalšou slovenskou inováciou je Spectra antimagnetic, ktorá dezinfekciu vykonáva do 5 minút. Ide o zariadenie veľmi vysokého UVC výkonu, špeciálne navrhnuté na dezinfekciu priestorov magnetickej rezonancie. 

grizzly
zdroj: Grizzly – Slovensko má problém s nedostatkom technológií aj s personálom. Mnohí odborníci odchádzajú do zahraničia, tvrdí Práznovský.
Toto slovenským nemocniciam chýba, v zahraničí to je štandardom

Podľa Práznovského je inovovanie slovenského zdravotníctva pomalé a náročne. „Za túto skutočnosť môže viacero faktorov. Možno najväčším problémom je postup štátu pri obstarávaní softvéru alebo technológií.“

Ako ďalej uvádza, mnohokrát je pravidlom, že štát obstará informačný systém za milióny eur, ktorý by bolo možné vyvinúť za zlomok ceny a v lepšej kvalite. Následne, keď sa aj niektorý systém zavedie, tak nastane problém s jeho používaním.

„V slovenských nemocniciach chýba množstvo technológií ako MRI či angiografy. Problémom je však aj malý počet odborníkov, ktorí dokážu s týmito zariadeniami pracovať a vyhodnocovať výsledky. Mnohí kvalifikovaní ľudia odchádzajú do zahraničia,“ konštatuje.

Práznovský uvádza, že slovenské nemocnice potrebujú posilniť v technológiách aj personálne. Momentálne môžu nemocnice požiadať z eurofondov o rôzne AI riešenia, ako napríklad zlepšenie plánovania rádioterapie s podporou umelej inteligencie.

„Rôzne AI riešenia by určite pomohli s vyhodnocovaním rôznych výsledkov vyšetrení a tým by pomohli odbremeniť poddimenzovaný personál nemocnice,“ tvrdí Práznovský. Nemocnice majú podľa Práznovského veľký priestor aj pre inovácie rezervačných systémov. Ďalším z problémov podľa Práznovského je aj stav dezinfekčných zariadení, ktoré nemocnice dlhodobo obstarávali.

„Nemocnice nepožadovali doklad účinnosti k daným zariadeniam, čo je v zahraničí štandardom, a nakupovali tieto zariadenia len na základe odporúčaní. Dnes to v nemocniciach vyzerá tak, že na oddeleniach sú aj desiatky takýchto zariadení, ktorých inštalácia bola úplne zbytočná, lebo ich účinnosť je 7 %, vyjadril sa pre Startitup Práznovský.

INFINITY sterilizuje vzduch počas operacie
zdroj: Grizzly – Slovenské nemocnice sú v hroznom stave. Na operačných sálach im nefunguje ani vzduchotechnika, tvrdí Práznovský.

Stovky vyrobených strojov a tisícka nápadov

Podľa zakladateľa firmy je podstatou úspešného podnikania dobrý nápad a silné ambície.

„Človek nemôže očakávať, že mu nejaký projekt začne okamžite zarábať. Musí byť ochotný vstupovať do rizika, že investuje do nejakého nápadu a svojím úsilím ho dotiahne do konca, aj keď to bude trvať pol roka, rok či dva. Človek to nemôže vzdať v polovici cesty,“ konštatuje Práznovský.

Grizzly je na scéne už 10 rokov. Na konte má stovky vyrobených strojov a majiteľ hýri množstvom nápadov do budúcna. Zistiť viac informácií o Grizzly Robotics →

„V budúcnosti by som sa veľmi rád presadil v oblasti energií. Mám veľa nápadov, čo sa týka uskladnenia, ale aj výroby samotnej elektrickej energie. Založil som si minulý rok na to aj spoločnosť, ktorá bude zastrešovať všetky nápady týkajúce sa zelenej energie a uskladnenia energie,“ prezradil podnikateľ.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá