V San Franciscu predstavili autonómny taxík, nepotrebuje šoféra ani volant

  • Elektromobil Cruise Origin vyvinula Honda
  • Vozidlo chcú využiť na službu takzvaného „robo-taxi"
cruise
cruise.com
  • Elektromobil Cruise Origin vyvinula Honda
  • Vozidlo chcú využiť na službu takzvaného „robo-taxi"

Americký startup Cruise predstavil v San Franciscu svoje prvé vozidlo, ktoré nepotrebuje šoféra. Elektromobil Cruise Origin vyvinula Honda, ktorá má rovnako ako aj General Motors podiel v spoločnosti. Informácie pochádzajú z portálu BBC a agentúry SITA.

Vozidlo chcú využiť na službu takzvaného „robo-taxi“, ktoré znižuje dopad na životné prostredie. Auto nemá volant ani pedále a je určené pre maximálne štyroch ľudí. Autonómne taxi by si však mohol privolať aj jeden cestujúci, podobne ako to funguje pri spoločnostiach Uber alebo Lyft, ktoré však využívajú vodičov.

Príchod áut bez vodiča brzdia bezpečnostné predpisy

Robo-taxi už zaviedla v okolí Phoenixu spoločnosť Waymo, ktorá sprostredkovala viac ako stotisíc jázd a mesačne ju využíva 1500 ľudí. Firma Cruise zatiaľ neprezradila, kedy bude jej služba dostupná pre verejnosť alebo koľko vozidiel plánuje pustiť na cesty. V súčasnosti ju využíva približne tisíc zamestnancov spoločnosti v San Franciscu.

Vozidlo chceli predstaviť už minulý rok, no zástupcovia General Motors vyhlásili, že potrebovalo viac testov. Origin čelil technickým výzvam, ako napríklad určiť, či je identifikovaný objekt v pohybe. Aj ďalšie značky sa snažia priniesť na trh autá bez vodiča s využitím umelej inteligencie. Brzdia ich však bezpečnostné predpisy.

Honda v roku 2018 prevzala 5,7 percentný podiel v spoločnosti Cruise za 2,75 miliárd dolárov. V rámci tejto dohody spoločnosť General Motors oznámila plány na vývoj vozidla s vlastným riadením v októbri 2018. Do spoločnosti investoval aj japonský Vision fond SoftBank, uvádza BBC.

Zdroje: SITA, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech