Keď sa tradícia spojí s technológiou. Toto je jediná kaviareň a obchod v Košiciach kde zaplatíš kryptomenami

  • Slavianka v Košiciach spája koncept handmade výroby s kaviarňou
  • Folklórne motívy nájdeš nielen na oblečení a doplnkoch, ale i v interiéri podniku
  • Handmade tvorbu manželov Ševčíkovích môžeš poznať ešte z čias značky Ručne robené
BeFunky-collage (13)
Slavianka
  • Slavianka v Košiciach spája koncept handmade výroby s kaviarňou
  • Folklórne motívy nájdeš nielen na oblečení a doplnkoch, ale i v interiéri podniku
  • Handmade tvorbu manželov Ševčíkovích môžeš poznať ešte z čias značky Ručne robené

Nakupovanie býva občas únavné, ale čo tak dať si pri ňom kávu? Tú si ani nemusíte zobrať so sebou, keďže Slavianka v Košiciach ponúka dva v jednom, a to príjemné posedenie s vôňou kávy a výberom oblečenia i doplnkov. Podnik s lokálnymi výrobkami je určený najmä pre ženy, no na svoje si prídu aj muži. Ľudové motívy na košeliach a motýlikoch či pútavý interiér zaujme aj tých najmenších, takže posedenie celej rodiny pri domácom koláči a limonáde stojí rozhodne za vyskúšanie.

zdroj: Slavianka

Slavianka ako symbol ženy

Po pol roku otvorenia predajne s handmade výrobkami si manželia Ševčíkoví uvedomili, že lokálna tvorba je viac špecifická, keďže prináša aj vyššie ceny. Veľká časť tvorcov ju robí tiež popri práci alebo ako hobby, preto je tam dlhšia doba dodania a silná konkurencia v internetovom priestore. Polovicu priestoru predajne bolo treba nejako využiť a vtedy vznikol nápad na kaviareň. Katka však priznáva, že nebol veľmi originálny, keďže niečo podobné už v Bratislave existuje.

Slavianka predstavuje ženu Slovanku, ktorej je blízky folklór, handmade tvorba a domáca výroba. Názov nie je úplne vymyslený, keďže ide o odvodenie od ruského pochodu na počesť Slovanských žien, ktoré stáli pri svojich manželoch počas Balkánskej vojny.

zdroj: Slavianka

Kaviareň prepojená s handmade výrobou

Slavianku predtým mnohí poznali pod značkou Ručne robené. Spojiť handmade výrobu a kaviareň dokopy s pútavým a originálnym názvom sa im podarilo vďaka kolekcii šiat od Jaroslavy Wurll Kocanovej. Tá pomenovala svoj najnovší počin Slavianka, po ktorom zdedil meno aj košický podnik.

V obchode s príjemným kaviarenským prostredím sú v ponuke vyšívané tričká, ľanové šaty, maľované šatky či kabelky pre ženy. Veľkú časť tvoria aj šperky vyrábané rôznymi metódami z odlišných materiálov. Pre mužov sú zase pripravené vyšívané košele a motýliky.

zdroj: Slavianka

Začiatky s investíciami boli ťažké, pretože každý nápad si vyžaduje aj dostatok finančných prostriedkov.

„Investícia sa rapídne zvýšila na niekoľko desiatok tisíc eur po tom, čo sme sa rozhodli vytvoriť kaviareň. Robili sme dlhú a nákladnú rekonštrukciu priestoru, aby sme splnili všetky potrebné hygienické normy. Zároveň sme investovali do krbu, ktorý v zimnom období okrem tepla vytvára aj príjemnú atmosféru. Finálna suma nakoniec výrazne prevýšila náš pôvodný rozpočet,“ doplnila Katarína Ševčíková.

zdroj: Slavianka

Priestor, ktorý dýcha folklórom

Ľudové motívy sa šíria celou predajňou. S inšpiráciou pri vytváraní interiéru Slavianky pomohli architekti.

„Vedeli sme, že chceme interiér ladiť do folklóru v súlade s tým, aké výrobky ponúkame. Pri realizácii kaviarne nám pomohli šikovní ľudia z ateliéru Pavlech architekti, ktorí prišli s nápadom zakomponovať do interiéru prvky krížikovej výšivky,“ objasnila Katarína Ševčíková.

Priestor s prvkami folklóru ponúka posedenie pri káve s kúpou oblečenia alebo iných doplnkov. Slavianka sa tak stretáva len s pozitívnymi reakciami. Do kaviarne a handmade obchodu chodia nielen ženy, ale i muži a rodiny s deťmi.  Z pestrej kaviarenskej ponuky si vždy môžu vybrať domáce koláče a limonády.

zdroj: Slavianka

Plány do budúcna

Jednou z noviniek bude dlho očakávaný eshop či vytvorenie podobného priestoru, ktorý sa venuje slovenskej tvorbe a remeselnej výrobe v ďalšom slovenskom meste.

Zdroj: slavianka.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK