V slovenskej armáde máme stále viac žien, dosahujú dokonca najvyššie pozície v medzinárodných operáciách

  • Budovať si kariéru v armáde už zďaleka nie je len mužskou výsadou
  • Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien
  • Naše vojačky dosahujú ukážkové výsledky nielen u nás, ale aj v zahraničí
ca
MOSR
  • Budovať si kariéru v armáde už zďaleka nie je len mužskou výsadou
  • Na zabezpečovaní obrany Slovenska sa podieľa čoraz viac žien
  • Naše vojačky dosahujú ukážkové výsledky nielen u nás, ale aj v zahraničí

Dáta z personálnych oddelení rezortu obrany ukazujú, že uplatnenie pri zabezpečovaní obrany Slovenska nachádza čoraz viac žien. V rámci rezortu aktuálne pracuje celkovo takmer 5 000 žien. Toto číslo predstavuje 22,9 % zo všetkých zamestnancov rezortu obrany a príslušníkov našich ozbrojených síl.

Zaujímavosťou je, že celkom najvyššiu pozíciu spomedzi žien v jednej z medzinárodných operácií zastávala šikovná Slovenka. Pôsobila v rámci deviatich národných vojenských jednotiek v operácii nesúcej názov „Predsunutá prítomnosť“ v Lotyšsku (eFP). Kapitánka Jana Pastorčáková tu strávila uplynulých dvanásť mesiacov.

Pastorčáková bola do 7. decembra 2021 zástupkyňou veliteľa slovenského kontingentu majora Michala Németha a v jeho neprítomnosti mala na starosti celú rotáciu až 124 vojakov.

Aj keď veliaca krajina celej operácie – Kanada má vo svojich štruktúrach aj majorku, v rámci národného kanadského kontingentu mala nižšie postavenie ako slovenská veliteľka.

zdroj: MOSR

Lotyšsko pritom nebolo pre kpt. Pastorčákovú prvou skúsenosťou s pôsobením v zahraničí. Už dávnejšie pôsobila napríklad v Bosne a Hercegovine v operácii Althea. Ako sama povedala, Lotyšsko bolo pre ňu jedinečnou príležitosťou naplno sa zoznámiť s procesmi v rámci medzinárodnej jednotky NATO a jeho veliteľstva.

Kapitánka Pastorčáková začínala v Ozbrojených silách SR ako veliteľka čaty. Už v hodnosti nadporučík z pozície zástupkyne veliteľa roty velila istý čas v 22. mechanizovanom prápore v Michalovciach a to rovno stočlennej rote. V našich ozbrojených silách slúži štrnásty rok.

zdroj: MOSR

„Aj keď vojenské prostredie je vo všeobecnosti spojené najmä s mužmi – vojakmi, ženy v rezorte obrany sú neoceniteľným prínosom. Zastávajú rôznorodé funkcie a plnia úlohy s rovnakým odhodlaním a nasadením, ako ich kolegovia – či už v civile alebo v uniforme,“ zhodnotil v oficiálnej správe minister obrany SR Jaroslav Naď.

Priblížil, že súčasťou rezortu je celkovo 3 020 civilných zamestnankýň a 1 879 profesionálnych vojačiek.

zdroj: MOSR

V rámci ministerstva obrany, je ženami aktuálne obsadená nadpolovičná väčšina pracovných miest, pričom zamestnankyne v štruktúrach ministerstva majú významný podiel aj na riadení. Zastávajú takmer polovicu riadiacich pracovných pozícií, konkrétne 46,3 %.

V rámci Ozbrojených síl SR majú v súčasnosti vojačky zastúpenie na úrovni 12 %. V prevažnej miere ide o dôstojníčky, pričom najvyššiu vojenskú hodnosť aktuálne zastáva plukovníčka, nasledujú desiatky podplukovníčok, majoriek, kapitánok, nadporučíčok a poručíčok.

zdroj: MOSR

Medzi poddôstojníčkami je najviac rotných a rotmajsteriek. Od 1. decembra 2021 jedna z profesionálnych vojačiek zastáva funkciu „náčelníčka kancelárie náčelníka Generálneho štábu OS SR“, čo je aktuálne najvyššia funkcia v rámci OS SR spomedzi žien.

Vojačky plnia v čoraz väčšom počte aj úlohy v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu. Aktuálne je v zahraničí nasadených 36 príslušníčok ozbrojených síl našej krajiny.

Láka ťa práca pre Ozbrojené Sily SR?

„Ženy majú nezastupiteľné miesto v Ozbrojených silách SR. Samozrejme sú funkcie, ktoré sú pre ne vhodné viac, iné menej, avšak sú pevnou súčasťou našich štruktúr s obrovským prínosom. Teší ma, že trend ich záujmu o službu vlasti v OS SR rok od roka stúpa,“ uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko.

V rámci Vojenskej polície je percento zastúpenia žien – vojenských policajtiek o niečo nižšie. Aktuálne je na úrovni 10 %, pričom tento podiel sa za uplynulé roky menil iba mierne.

Ako uviedol riaditeľ Vojenskej polície plukovník Valentín Cebo, práca žien vo Vojenskej polícií je pre plnenie jej úloh veľmi dôležitá.

„Je nevyhnutné mať vojenské policajtky zaradené najmä v priamom výkone služby z dôvodu niektorých špecifických činností pri vykonávaní služobných zákrokov,“ povedal.

Medzi zaujímavé funkcie v rámci Vojenskej polície, v rámci ktorých pôsobia vojenské policajtky, patrí napríklad staršia inšpektorka na oddelení krízového manažmentu či náčelníčka výcviku kynológie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá