V slovenskom parlamente navrhli prísnejšie tresty za týranie zvierat

  • V súčasnosti môže človek na Slovensku za prvý čin týrania zvierat dostať len pokutu
  • Udeľovanie trestov za týranie zvierat by však už čoskoro mohlo prejsť veľkými zmenami
  • Koaliční poslanci vypočuli ochranárov a navrhujú rázne sprísnenie trestov za týranie zvierat
pes
Pexels
  • V súčasnosti môže človek na Slovensku za prvý čin týrania zvierat dostať len pokutu
  • Udeľovanie trestov za týranie zvierat by však už čoskoro mohlo prejsť veľkými zmenami
  • Koaliční poslanci vypočuli ochranárov a navrhujú rázne sprísnenie trestov za týranie zvierat

Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli po novom trestať prísnejšie. Koaliční poslanci navrhujú sprísnenie trestnej sadzby z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. 

„Pred nedávnom sme verejnosť vyzvali k podpore našej hromadnej pripomienky k novele trestného zákona za sprísnenie trestov za týranie zvierat. Sme veľmi radi, že môžeme povedať, že naša aj vaša (keďže ste ju podporili svojimi podpismi) hromadná pripomienka bola úspešná,“ vyjadril sa Zvierací ombudsman.

Návrh novely trestného zákona a zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb bol parlamentnému plénu predložený poslankyňou Annou Zemanovou a desiatimi ďalšími koaličnými poslancami.

Týranie zvierat, neetickí množiari, zvieracie zápasy, zanedbanie starostlivosti. OHAVNÝM TRESTNÝM ČINOM DÁME VÄČŠIU VÁHU…

Gepostet von Sloboda a Solidarita am Montag, 22. Juni 2020

Týranie zvierat by po novom malo byť podľa nich zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Poslanci navrhujú aj novú skutkovú podstatu trestného činu organizovania zápasov zvierat.

„Cieľom návrhu zákona je zmena systematického zaradenia trestných činov týrania zvierat a zanedbania starostlivosti o zviera, a to ich presunom medzi trestné činy proti životnému prostrediu, kam po správnosti vecne patria. Touto zmenou sa zároveň dosiahne stav, keď skrátené vyšetrovanie o týchto trestných činoch budú vždy vykonávať vyšetrovatelia, konkrétne vyšetrovatelia odboru environmentálnej kriminality Policajného zboru,“ vysvetlili predkladatelia.

ASANAČKA V KOŠICIACH JE VYRIEŠENÁ 💉🐕Na základe rozhodnutia Rady mesta Košice minulý týždeň primátor Jaro Polaček…

Gepostet von Zvierací ombudsman am Dienstag, 15. Oktober 2019

Prísnejší postih za týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti navrhujú podľa vlastných slov na základe skúsenosti z praxe. Tá podľa nich dokazuje, že vo väčšine prípadov sa pri prvopáchateľoch týranie zvierat kvalifikuje len ako priestupok s uložením pokuty, prípadne sa využíva podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody.

Čo absolútne neplní funkciu individuálnej a ani generálnej prevencie a nechráni spoločnosť pred páchaním tejto závažnej trestnej činnosti,“ podotkli.

Podnikanie na Slovensku: prerezali mu gumy, vykradli ho, neustále kontroly. Majiteľ Hambáča končí, aby začal niečo nové

Skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat má byť rozsiahla. Zahŕňať má protiprávne konania, ako sú štvanie zvierat, cvičenie zvieraťa na inom zvierati, ale aj chov, držanie, obchodovanie alebo iné nakladanie so zvieratami s cieľom organizovania zápasov zvierat, pričom je trestná aj účasť na takomto zápase.

„Je dobré vidieť, že aspoň nateraz vyzerá, že pre túto vládu a parlament nebude ochrana práv zvierat okrajovou témou, ale témou, na ktorej skutočne záleží,“  dodáva Zvierací ombudsman.

Zdroje: Zvierací ombudsman, SaS, TASR, changenet.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech