V slovenskom Údolí smrti postavili rozhľadňu v tvare náboja. Stavba za 24-tisíc eur ukrýva hlbokú symboliku

  • Na Slovensku pribudla nová rozhľadňa
  • Nezvyčajný tvar veže má symbolizovať spomienku na najtvrdšie boje
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Facebook/rozhliadnisa.sk,Rusyn.sk / Rusíni Slovenska
  • Na Slovensku pribudla nová rozhľadňa
  • Nezvyčajný tvar veže má symbolizovať spomienku na najtvrdšie boje

V Údolí smrti na východnom Slovensku pribudla takmer 14 metrov vysoká štvorposchodová rozhľadňa v tvare náboja do československej pušky vz. 24.

Ako povedal starosta obce Kružlová Adrián Gužo, nezvyčajný tvar veže má symbolizovať spomienku na najtvrdšie boje počas vojny, ktoré sa odohrávali na území Duklianskeho priesmyku.

Dva svetové rekordy

„Unikátnu rozhľadňu sa pokúsime zapísať aj do Knihy slovenských rekordov, lebo nič podobné na Slovensku nie je. Rozhľadňa by mala prilákať ďalších turistov,“ povedal Gužo.

Obec má už dva slovenské rekordy – za najväčší vertikálny nápis Údolie smrti od apríla 2019 a najväčšie srdce na zber plastových vrchnákov. Nápis s rozmermi 998 x 290 centimetrov je fotogenickou dominantou aj turistickým lákadlom a pripomína svetoznámy nápis Hollywood.

Náklady na výstavbu rozhľadne boli 24 000 eur. Z toho sumou 9 000 eur prispel Prešovský samosprávny kraj. Z veže vidno takmer celé Údolie smrti, okolité obce, časť Svidníka a v prípade priaznivého počasia aj Vysoké Tatry.

Symbolizuje osem tankov

Údolie smrti sa rozprestiera medzi obcami Kružlová, Kapišová a Nižná Písaná, kde je v teréne rozmiestnená tanková technika, znázorňujúca tankovú rotu v útoku. V katastri obce Kružlová ju symbolizuje osem tankov T-34/85, ktoré sú zoradené v palebnej línii.

Návštevníkom pripomínajú tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944. Návštevnícky najzaujímavejší je inscenovaný taran sovietskeho tanku T-34/85 vklineného do nemeckého tanku na rázcestí do Údolia smrti.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá