V slovenských mestách pribúdajú automaty, v ktorých nájdeš rúška aj dezinfekciu

  • Lekárne reagujú na dlhodobý nedostatok ochranných pomôcok tváre na Slovensku
  • Pôvodný výdajný automat s lekárenským sortimentom upravili na „rúškomat“
  • Tvárové rúška šije pre lekárne Dr.Max slovenská textílna spoločnosť
  • Sú vyrobené z certifikovaného materiálu a dajú sa opakovane nosiť 
rg
Zdroj: pexels.com, Dr.Max
  • Lekárne reagujú na dlhodobý nedostatok ochranných pomôcok tváre na Slovensku
  • Pôvodný výdajný automat s lekárenským sortimentom upravili na „rúškomat“
  • Tvárové rúška šije pre lekárne Dr.Max slovenská textílna spoločnosť
  • Sú vyrobené z certifikovaného materiálu a dajú sa opakovane nosiť 

Do tohto výdajného automatu sa zmestí najviac 200 rúšok, tie sú však podľa potreby dopĺňané. V priebehu budúceho týždňa by mal  byť „rúškomat“ doplnený aj o ďalší nedostatkový tovar, ktorým je dezinfekcia rúk. 

„Naším cieľom a dôvodom, prečo prichádzame s týmto riešením, je v prvom rade zabezpečiť dostupnosť takmer nedostatkového tovaru na Slovensku. Zároveň sú vďaka automatizovanému systému rúška pre širokú verejnosť k dispozícii bez časovej obmedzenosti, teda aj v momente, keď sú lekárne mimo otváracích hodín,“ uviedol v oficiálnej správe Andrej Križan, riaditeľ lekární Dr.Max na Slovensku.

zdroj: Dr.Max

Výhodou je, že rúškomat funguje na princípe takmer bezkontaktnej obsluhy a v neposlednom rade je vo zvýšenej miere dezinfikovaný, aby bola minimalizovaná možnosť prenosu koronavírusu.

Textilné rúška, ktoré nájdeš v automatoch, vyrába slovenská spoločnosť TATRASVIT z certifikovanej netkanej textílie. Tieto rúška je možné nosiť opakovať a samozrejme ich môžeš aj prať. Cena jedného rúška je 2,90 eura.

Prvý rúškomat už teraz nájdeš v bratislavskom podchode na Trnavskom mýte. Ďalšie tri automaty pribudnú  v Košiciach, v bratislavskej Dúbravke, ale aj v ŽilineNa žilinskej bezdotykovej autoumyvárni KáBéčko už jeden rúškomat funguje. Nejde však o automat z dielne siete lekární. 

Gepostet von KáBéčko bezdotyková autoumyváreň Žilina am Mittwoch, 1. April 2020

Slováci za dva týždne ušili a rozdali viac ako dvetisíc rúšok

Aj keď v mnohých lekárňach a e-shopoch sú rúška dlhodobo vypredané, mnoho ľudí v našej krajine sa rozhodlo zobrať veci do vlastných rúk a rúška začali šiť vlastnoručne. 

Za dva týždne ušilo 135 dobrovoľníkov v Bratislave viac ako 2 200 rúšok, ktoré ďalších 27 dobrovoľníkov odovzdalo ľuďom v organizáciách v Bratislave a okolí. Látku na ich výrobu darovalo 15 ľudí a organizácií.

zdroj: bratislava.sk

„Dodnes ušité rúška dostalo 26 organizácií, medzi nimi aj ľudia bez domova, deti z krízových centier, seniori v domovoch dôchodcov, ako aj ich terénni a sociálni pracovníci. Pomoc v podobe ochranných rúšok putovala aj do štyroch bratislavských nemocníc a k všeobecným lekárom,“ uviedlo mesto.

„Do výzvy sa môže zapojiť každý, kto má šijací stroj a minimálnu skúsenosť so šitím. Materiál a inštrukciu na šitie rúška spolu s materiálom dobrovoľníkom dodáme,“ dopĺňa Michaela Bagalová z Bratislavského dobrovoľnícke centra. V nasledujúcich týždňoch plánuje BDC prostredníctvom dobrovoľníkov ušiť a rozniesť ďalších 2 500 rúšok pre osamelých seniorov v Bratislave.

Zdroj: Dr.Max

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech