V slovenských Tatrách teraz zažiješ počas turistiky obrovské rady turistov. Príroda dostáva zabrať

  • Epidemiológovia odporúčajú Slovákom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia
  • Mnohí ľudia sa aj preto rozhodli stráviť leto v našich horách či na kúpaliskách
  • Zatiaľ čo pláže v Chorvátsku zívajú prázdnotou, v našich národných parkoch je „hlava na hlave“
tatry
OnTheSnow.sk/ Livecam, Facebook/Smarttravel
  • Epidemiológovia odporúčajú Slovákom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia
  • Mnohí ľudia sa aj preto rozhodli stráviť leto v našich horách či na kúpaliskách
  • Zatiaľ čo pláže v Chorvátsku zívajú prázdnotou, v našich národných parkoch je „hlava na hlave“

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na Slovensku. Najmä slovenské hory zažívajú nával turistov. Podľa štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat si už dlhodobo práve slovenskí turisti volia výlet do hôr častejšie ako ostatní Európania.

Gepostet von Milan Kuneš am Dienstag, 28. Juli 2020

Každý štvrtý výlet Slovákov končí na horách. V prípade výletov na hory, ktoré trvajú jeden a viac dní, sú Slováci dokonca lídrami v rámci 27 krajín EÚ.

Gepostet von Terézia Gavaľová am Dienstag, 28. Juli 2020

Nie všetci dovolenkári však plánovali stráviť leto doma. Veľa z nás sa chystalo k moru, no pandémia všetko zmenila. Od epidemiológov na pravidelnej báze počúvame, aby sme si dovolenku najmä v ďalekom zahraničí radšej odpustili. Okrem iného by sme sa takýmto štýlom mali vyhnúť stretnutiu s veľkým počtom ľudí. 

28. 7. 2020 Aktuálne cesta na HrebienokAutor foto: Zdeněk ZbinQo Veleba‎

Gepostet von Tatry am Dienstag, 28. Juli 2020

Internet však zaplavujú fotografie zachytávajúce dlhé rady ľudí v obľúbených turistických destináciách v našej krajine. Národné parky sú plné nielen dovolenkujúcich krajanov. Pri prechádzke po tatranských chodníkoch počuť rôzne jazyky sveta. Pandémiu v našich horách či na kúpaliskách s radosťou prečkávajú najmä Česi či Poliaci.

Gepostet von Smarttravel am Dienstag, 28. Juli 2020

Vyhnúť sa kontaktu s cudzincami je na mnohých miestach takmer nemožné. Nehovoriac o tom, že na vysokohorských chatách ako by boli opatrenia proti šíreniu COVID-19 len akousi formalitou, ktorú netreba dodržiavať. Aj v preplnených turistických chatách je možné vidieť ľudí s rúškami len veľmi zriedka.

Od Vás: Čakáme na lanovku. Pol hodiny v rade po lístky a potom 1 hod v rade do kabínky. Vrátna. Dovolenka na Slovensku? Už radšej nie.

Gepostet von Nekŕmte nás odpadom am Mittwoch, 29. Juli 2020

„Globálna pandémia, všetky prirodzené obavy, ale aj neistota týkajúca sa voľného pohybu osôb či leteckej dopravy chuť ešte viac cestovať po Slovensku len zvýšia. Až 63 % opýtaných sa chce pohybovať po menej frekventovaných miestach a spoznávať tak menej známe lokality,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Gepostet von Borbély Patrik am Mittwoch, 29. Juli 2020

Cestovať sa slovenskí dovolenkári chystajú prevažne v lete, teda v júli a auguste (58 %). Niektorí respondenti sa budú nad termínom dovolenky rozhodovať spontánne podľa toho, ako bude vyzerať aktuálna situácia (22 %), alebo svoju dovolenku nechajú na jesenné mesiace, čiže na obdobie september/október (17 %). Iba malé percento sa chystá cestovať až v zime (3 %). Ukazujú to výsledky prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, ktorého sa zúčastnilo 500 respondentov.

Od Vás: Aqua city Poprad dnes. Naozaj je to bezpečnejšie ako poloprázdna pláž v Chorvátsku?

Gepostet von Nekŕmte nás odpadom am Dienstag, 28. Juli 2020

Post-pandemickým faktorom rozhodovania medzi ľuďmi dominujú hygienické a zdravotné odporúčania (71 %), informácie o danej krajine (58 %) a možnosť dopraviť sa domov v prípade núdze (32 %). Pre 23 % respondentov je dôležitá aj dostupnosť lekárskej starostlivosti.

Gepostet von Al Lenka am Dienstag, 28. Juli 2020

„Podľa výsledkov prieskumu, spomedzi jednotlivých regiónov nášho kraja najviac láka Zemplín a Spiš, v oboch plánuje dovolenku po 9,7 % respondentov. Na Zemplíne tak očakávame nárast turistov napríklad v lokalite Zemplínska šírava alebo v tokajskej vinohradníckej oblasti, na Spiš láka najmä turistika v Národnom parku Slovenský raj,“ vyjadril sa predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Gepostet von Lenka Bekešová am Dienstag, 28. Juli 2020

 

Na svoje jednodňové výlety minie prevažná väčšina opýtaných Slovákov maximálne 100 eur, jedna štvrtina opýtaných maximálne 200 eur. Vyššiu sumu za jednodňové výlety minú častejšie ekonomicky aktívni a obyvatelia väčších miest. Na svoju dovolenku, ktorá má 5 a viac dní, minú opýtaní v najväčšej miere od 330 do 990 eur.

Od Vás: Dovolenka na Slovensku? Pred kúpaliskom veľký Meder dnes.

Gepostet von Nekŕmte nás odpadom am Dienstag, 28. Juli 2020

Štatistiky Eurostatu za rok 2019 ukázali, že podiel ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova, sa za posledné roky znižoval. „Stále je však na Slovensku zhruba 430-tisíc ľudí, ktorí si to z finančného hľadiska jednoducho dovoliť nemôžu. Koronakríza, znižovanie platov či prepúšťanie môže spôsobiť, že v horizonte dvoch rokoch pribudne v tejto skupine ďalších 50-tisíc ľudí,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Dnes na Rysoch 🙈

Gepostet von Adela Barnova am Dienstag, 28. Juli 2020

Gepostet von Janusz Pfaff am Dienstag, 28. Juli 2020

 

Úrad verejného zdravotníctva SR opäť pripomína, že stále je potrebné správať sa zodpovedne, rešpektovať aktuálne platné opatrenia a dbať na účinné hygienické pravidlá, ako je dôkladné umývanie rúk, sociálny odstup od cudzích osôb, respiračná hygiena, nosenie rúšok v interiéroch, v preplnených priestoroch, vo verejnej hromadnej doprave, na miestach s vyššou koncentráciou ľudí a podobne.

Gepostet von Zuzana Kopuncová Jarošová am Mittwoch, 29. Juli 2020

ÚVZSR tiež odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Rovnako odporúča zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí z rôznych oblastí Slovenska alebo aj zo zahraničia.

Zdroje: Nielsen Admosphere Slovakia,  Košice Región Turizmus, SLSP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech